SUTRA OTVARANJE IZLOŽBE FOTOGRAFIJA “PALESTINSKE PRIČE“ AUTORA DAVIDA VERBERCKTA
Povezani članci
- Esad Bajtal: BEZLIČNOST – STIL I NAČELO PALANKE
- Petak, dan za gumeni metak
- Noć u Muzeju: Noć nauke i aktivizma
- KEMAL MAHIĆ: BOSANSKI KULTURNI CENTAR (BKC) — AD ACTA
- Heroj dana je Damir Mašić: Parlamenta FBiH usvojio rezoluciju o osudi inicijative za federalizaciju države
- Konstitutivnost važnija od života
Nakon što je izložbom «Temporary Permanence» autora Davida Verberckta otvoren 20. Modul memorije, isti autor će se u petak 10. aprila u 19 sati u Hanikahu Gazi Husrev-begove medrese sarajevskoj publici predstaviti još jednim projektom – izložbom fotografija “Palestinske priče“. Izložbu koja predstavlja evoluciju brojnih izbjegličkih kampova osnovanih u Palestini 1948. godine i život četiri generacije izbjeglica, publika će moći pogledati svakog dana, do subote 9. maja, u periodu od 12 do 20 sati.
Naglašavajući kako je ova reportaža napravljena u dva duža boravka 1992. i 1993. godine, te u nekoliko posjeta između jula 2013. i maja 2014. godine, autor David Verberckt, istakao je da fotografije predstavljaju svakodnevni život, ograničenu slobodu kretanja i poteškoće s kojima se susreće palestinsko stanovništvo. “Palestinski narod već 65 godina živi u izbjegličkom limbu, snalazeći se u svojim svakodnevnim životima, rasplićući svoju historiju i priče vremena koja tek dolaze. Sve veća segregacija, barijere, ilegalno sagrađena izraelska naselja i nesrazmjerno nasilje ozbiljno ometaju stvaranje održive palestinske države“, najavio je izložbu Verberckt te pozvao sve građane da do 9. maja posjete Hanikah Gazi Husrev-begove medrese (Sarači 49).
Umjetnički direktor Modula memorije, Nihad Kreševljaković, naveo je da ova izložba zapravo govori o univerzalnoj temi koja se odnosi na sve nas. “U moru katastrofa koje potresaju danas ovaj naš svijet, govoriti o svakodnevnom životu palestinskog stanovništva, a što je u biti tema Davidove izložbe, zapravo je priča o cjelokupnom ljudskom iskustvu. Ono što se događa Palestincima odavno je već simbol sveopće ljudske tragedije i zbog toga ova izložba, kroz priču o njima, govori o svima nama, Zemljanima!“, rekao je Kreševljaković.
Ulaz na izložbu je slobodan, a ostatak programa dvadesetog Modula memorije može se pratiti putem www.mess.ba i Facebook fan pagea.