Parlament FBiH: HNS napustio sjednicu zbog rezolucije Damira Mašića
Povezani članci
- ALMASINA PRIČA – Teret kontinuiteta žrtava genocida u Prijedoru
- Naša stranka: Ušli smo u Parlament Federacije
- Preminuo Alija Behmen, nekadašnji premijer FBiH, gradonačelnik Sarajeva i igrač Veleža
- Jedna od najviše igranih predstava u historiji teatra, predstava ‘UMRI MUŠKI” večeras, na sceni Kamernog teatra 55
- Dodikova destruktivna igra i državni udar: Potrebna odlučna konfrontacija, a ne koncesije i kompromisi
- Dželaludin Muharemović: „Podzemlje“ neće preuzeti kontrolu nad Željezničarom
Vanrednu sjednicu Predstavničkog doma, čija je jedina tačka dnevnog reda rezolucija o osudi inicijativa za federalizacijom BiH i entiteta, napustili su poslanici partija članica Hrvatskog narodnog sabora.
Među njima su se našli i poslanici Hrvatske demokratske zajednice, a slijedile su ih i kolege iz HSS, HKUD-a i oba HSS, dok su članovi Hrvatske demokratske zajednice 1990 odlučili da zatraže polusatnu pauzu, ali nisu napustili sjednicu.
Sve to uslijedilo je nakon žustrih rasprava između pojedinih poslanika HNS-a i pojedinaca iz SDA, koji su raspravljali o rezoluciji SDP-ovog poslanika Damira Mašića, u kojoj se osuđuje inicijativa za federalizaciju Bosne i Hercegovine i entiteta s ciljem etno-nacionalnih podjela i snaženja separatističkih tendencija
Nakon što je Jozo Bagarić (HDZ) rekao između ostalog da je Mašićeva rezolucija napad na Hrvate iako se oni zalažu za cjelovitu BiH i promicanje europskih vrijednosti, Salmir Kaplan iz Stranke demokratske akcije replicirao je da Bošnjaci u njegovom rodnom Stocu trpe veliku diskriminaciju od HDZ-a.
Predlagač Damir Mašić je naglasio da njegov tekst, suprotno tvrdnjama iz HDZ-a, ne vrijeđa nikoga u BiH već poziva na jedinstvo u BiH i poštivanje prava svih.
Iz Kluba SDA su kazali da se slažu s osnovnim porukama iz Mašićeve rezolucije, a podršku su najavili iz Saveza za bolju budućnost BiH i Demokratske fronte.
Predsjednik FBiH i zamjenik predsjednika HDZ-a BiH Marinko Čavara je novinarima kazao da je predlaganje ovakve rezolucije potpuno nepotrebno i da se parlamentarci trebaju baviti donošenjem reformskih propisa koji će biti na tragu ekonomskog prosperiteta i boljeg života građana.