Odgovor krivičnopravnog sistema na terorizam u Bosni i Hercegovini, tema OSCE-ovog seminara
Povezani članci
- Građani Sarajeva poručuju: Žrtve u Dobrovoljačkoj zaslužuju počast
- Europska uljudba u NDH književnoj kritici
- Njemačka donira 12 respiratora bolnicama širom Bosne i Hercegovine
- BiH u borbi protiv IDIL-a: U toku pripreme za slanje 15,5 miliona komada municije Iraku
- Zlatko Dizdarević: Imperijo bujrum!
- KAKO FORMIRATI VLAST: Patriotski nacionalizam zajednice demokratske akcije
Više od 30 praktičara iz oblasti prava, sigurnosti i borbe protiv terorizma iz cijele Bosne i Hercegovine okupilo se na OSCE-ovom seminaru o jačanju odgovora krivičnopravnog sistema na terorizam u skladu sa načelima vladavine prava, koji je završen danas u Sarajevu.
Dvodnevni seminar organizovala je Jedinica za borbu protiv terorizma Odjela za transnacionalne prijetnje Sekretarijata OSCE-a, u saradnji sa Misijom OSCE-a u BiH.
Glavna tema seminara bile su dobre prakse koje su sadržane u Rabatskom memorandumu Globalnog foruma za borbu protiv terorizma, koji pruža uvid u efikasnu prevenciju i procesuiranje terorizma, sa naglaskom na poštivanje važećih međunarodnih i domaćih propisa. Eksperti iz oblasti krivičnog prava govorili su o dobrim praksama u borbi protiv terorizma razvijenim u Njemačkoj, Holandiji, Poljskoj, Švicarskoj, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama, kao i o radu Eurojust-a na tom polju.
„Borba protiv globalne prijetnje zahtijeva globalni odgovor,“ istakao je Francesco De-Sanctis, šef Sekcije za vladavinu prava Misije OSCE-a u BiH. „Također, trajna sigurnost ne može se postići bez poštivanja ljudskih prava i vladavine prava. Dosljedno poštivanje ovih načela i obaveza dovest će do unapređenja krivičnopravnog sistema koji će se moći suprostaviti terorizmu na efikasan i pravedan način.“
Mario Janeček iz Ministarstva sigurnosti BiH rekao je: „Krivičnopravne istrage moraju se provoditi pravovremeno, efikasno i u skladu sa zakonom. Za ovo je potreban sistematski pristup istražnih tijela, koji će biti precizno usmjeren na otkrivanje i dokumentovanje svakog pokušaja, pripremne radnje, odgovora, regrutovanja, izobrazbe i poticanja na djela terorizma.“
Između ostalog, učesnici su razgovarali i o efikasnoj koordinaciji između domaćih nadležnih agencija i važnosti međunarodne saradnje, posebno kada se konkretno suočavaju sa terorizmom. Na seminaru se također naglasila potreba da se osigura zaštita svih strana u postupku u predmetima terorizma, kao i izrada politike za efikasno izvršenje krivičnih sankcija i reintegraciju osuđenih terorista u društvo.