Kojović: Aplikacija je historijski događaj ako znači spremnost na reformu Daytona
Povezani članci
- Bošnjaci i Hrvati formirali jedinstveni NK Novi Travnik!
- Dennis Gratz: Usklađuju zakon sa uredbom, a nadležni ministar nema komentara
- Turski šef diplomatije u poseti Srbiji: Bliski odnosi kao garancija mira na Balkanu
- VELIKO ISTRAŽIVANJE: 10 najvećih privatizacijskih pljački u Bosni i Hercegovini
- Zija Dizdarević: Hrvatska i BiH – specijalni rat
- Kip i monografija slikarice Ivane Kobilce: ‘Vidjela sam svijet i život’
Povodom podnošenja aplikacija BiH za članstvo u Evropskoj uniji, stav je zauzelo Predsjedništvo Naše stranke.
„Predaja aplikacije za članstvo u EU nesumnjivo jeste historijski događaj, jer bi, u pravilu, trebao da znači da je država blizu da dostigne civilizacijske, pravne i ekonomske standarde evropskih država. Kada tu aplikaciju, međutim, podnese država koja ustavno i otvoreno diskriminira svoje građane i dijeli djecu u školskim klupama po etničkoj pripadnosti, u kojoj se mehanizam kordinacije organa vlasti u pristupnom procesu usvaja na tajnoj sjednici i koja nije prethodno poduzela neophodne trgovinske mjere da zaštiti svoje strateške proizvode i radna mjesta onda taj potez dobiva sasvim drugu konotaciju i stvara sumnju u cijeli sistem vrijednosti na kojima navodno počiva EU“, kazao je Predrag Kojović, predsjednik Naše stranke.
„Evropska unija je zajednica koja počiva na građanskoj demokratiji i koja promoviše i štiti individualna ljudska prava i slobode, i činjenica da uopšte prihvata dijalog sa državom u kojoj vlada diktatura tzv. konstitutivnih naroda je poražavajuća za one političke snage u BiH koje se bore za građansku BiH”, dodao je.
„Mi smo i dosad imali deklarativnu opredijeljenost bh. vlasti ka EU integracijama, ali nismo imali i još uvijek nemamo onu stvarnu političku volju kojom bi se praktično demonstrirala opredijeljenost prema EU i njenim vrijednostima. Lideri političkih partija koje su sada i koje su uvijek u vlasti od rata na ovamo su zapravo sprovodili i sporovode politike, koje se suštinski protive evropskim standardima i vrijednostima, a po kojima je etnička, vjerska ili bilo koja pripadnost irelevantna politička i pravna kategorija, koja ne bi smjela biti izvor političkih prava odnosno diskriminacije. Građanska demokratija, insistiranje na individualnim ljudskim pravima i slobodama i vladavina prava su vjerovatno i najznačajnija civilizacijska dostignuća EU koja su i proizvela ne samo ekonomski već i civilizacijski prosperitet, i upravo to su ona poboljšanja koja bh. građani očekuju od integracija i zbog čega se u svim anketama tako masovno opredjeljuju za ulazak BiH u EU“, zaključio je Kojović.