INICIJATIVA ZA MONITORING EVROPSKIH INTEGRACIJA BIH POVODOM 10.12.– MEĐUNARODNOG DANA LJUDSKIH PRAVA

tačno.net
Autor/ica 10.12.2013. u 09:52

INICIJATIVA ZA MONITORING EVROPSKIH INTEGRACIJA BIH POVODOM 10.12.– MEĐUNARODNOG DANA LJUDSKIH PRAVA

Povodom 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH želi da ukaže na sistemska kršenja ličnih, građanskih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava u Bosni i Hercegovini te poziva sve nadležne institucije u Bosni i Hercegovini da počnu u cijelosti primjenjivati međunarodne konvencije koje je Bosna i Hercegovina ratificirala, te nacionalne propise kojima se štite ljudska prava i slobode

Inicijativa za monitoring evrospkih integracija, radeći na prvom Shadow Reportu o procesu evropskih integracija Bosne i Hercegovine evidentirala je brojna kršenja ljudskih prava, te želi posebno da ukaže na sljedeće oblasti:

 

  1. U posebno teškom položaju se nalaze osobe sa invaliditetom u BiH. Iako su brojne međunarodne konvencije u ovom polju potpisane, zbog komplikovanog državnog sistema i nedostatka novaca, provođenje tih konvencija je blokirano na više nivoa. U pojedinim kantonima osobe sa invaliditetom ne mogu biti zdravstveno osigurane, i jedino su im na pomoći njihove porodice. Ustavne reforme Federacije BiH bi trebale da omoguće jednaka socijalna prava svim osobama sa invaliditetom, ali je i potrebno harmonizirati socijalni sistem na državnom nivou kako bi sve osobe bilo jednako tretirane.
  2. U obrazovnom sistemu Bosne i Hercegovine i dalje postoji segregacija u školama na nacionalnoj osnovi. Federacija BiH bi trebala uložiti napore da se ujedini obrazovni sistem i omogući multikuturalni nastavni program, a Republika Srpska da omogući jednako pravo na obrazovanje svim pripadnicima/ama konstitutivnih naroda te ukloni iz svog obrazovnog sistema diskriminirajuće elemente.
  3. Romi, kao najveća manjinska grupa u BiH, nailaze na brojne probleme u obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvu. Trenutno postoje brojne bh. i međunarodne organizacije koje pomažu Romima, ali Bosna i Hercegovina bi trebala raditi na uključivanju romske populacije u društvo i javni život kako bi imali iste mogućnosti kao svi građani/ke.
  4. Jedna od manjina koja je također svakodnevno diskriminirana je LGBT zajednica. Iako je pomak napravljen u reformi pravnog sistema, potrebno je osigurati punu implementaciju anti- diskriminatornih zakona i sankcija za napade na pripadnike/ce ove zajednice. FBiH mora promjeniti Krivični zakon kako bi uključila zločin iz mržnje u pravni sistem.
  5. U pogledu političke participacije žena, postignut je napredak ali simboličan, jer se može primjetiti da žene nisu na vodećim pozicijama u državi. Sankcije za nasilje nad ženama jesu zakonski harmonizirane ali procesuiranje ovih slučajeva je još uvijek sporo i potrebna je veća podrška ženama da prijavljuju napade seksulane i druge napade.

Inicijativa poziva odgovornu vlast da se bave osnovnim potrebama i pravima svih građana/ki jer samo na taj način možemo postati demokratska država i punopravni član Evropske zajednice.

Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH je neformalna koalicija organizacija civilnog društva koja ima za cilj da se na transparentan, stručan, nepristrasan i vanstranački način vrši monitoring procesa evropskih integracija. Članice inicijative: Centar za političke studije, Centar za ljudska prava Univerziteta u Sarajevu, Sarajevski otvoreni centar, Fondacija CURE, Asocijacija Alumni Centra za interdisciplinarne postdiplomske studije, UG Zašto ne?, Green Council, Zeleni Neretva, Centar za socio-ekološki razvoj, Perpetuum mobile, Centar za mlade ‘Kvart’, Helsinški parlament građana BL, Evropski istraživački centar, Vanjsko- politička inicijativa BH

tačno.net
Autor/ica 10.12.2013. u 09:52