„Izbjegnuta kulturološka borba“

 Joanna Itzek
Autor/ica 25.10.2019. u 09:49

Izdvajamo

  • Trenutno izgleda tako da PiS u gradovima preko 500 000 stanovnika drži drugo mjesto. Partija se u predizbornoj kampanji stvarno potrudila da izbjegne suviše oštre tonove i da više sa socijalpolitičkim temama njeguje imidž efikasne starateljske partije: partije kojoj na srcu leži dobrobit malih ljudi, ćutljive većine, prosječnog Poljaka i Poljakinje. Ovi prosječni Poljaci međutim nisu veoma zainteresovani za ideološke borbe, njih puno više zanima ekonomski i socijalni uticaj politike na njihov vlastiti život. Pošto je i opoziciona građanska platforma (PO) nakon lošeg iskustva na evropskim izborima ovoga puta izbjegla kulturološku borbu, teme koje izazivaju emocije – koje i u Poljskoj leže više u socio-kulturelnom nego u socio – ekonomskom području – ostale su na objema stranama u pozadini.

Povezani članci

„Izbjegnuta kulturološka borba“

Foto: DPA – PiS-šef Jaroslaw Kaczynski

Ernst Hillebrand u Varšavi o izbornom uspjehu desničarskonacionalističke PiS, njenoj strategiji umjerenosti i budućnosti ljevice.

 Intervju vodila: Joanna Itzek
Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović 

Desničarskonacionalna PiS je na parlamentarnim izborima u Poljskoj ponovo pobijedila i čak povećala svoju većinu. Kako je došlo do ovoga rezultata?

PiS je sa oko 44 procenta jasan pobjednik ovih izbora. Ona je u poređenju sa prošlim izborima dobila još šest procenata i dalje raspolaže sa apsolutnom većinom u Sejmu. Poljski birači i biračice su u nedjelju honorisali dobar ekonomski i socijalpolitički bilans PiS – visoki ekonomski rast, niska nezaposlenost, rastuće plate, više penzije, uvođenje dječijeg dodatka i opadajuća nejednakost u prihodima. U poređenju sa tim ostale teme očigledno ostaju drugorazredne. Ankete pokazuju, da je očekivanje da birajući PiS mogu poboljšati svoju životnu situaciju, najvažniji izborni motiv PiS-ovih birača.

PiS je u predizbornoj kampanji ciljala na birače centra i htjela je prekinuti dominaciju opozicije u gradovima – skoro sve metropole su u rukama liberalnih gradonačelnika. Je li joj to uspjelo?

Jednim dijelom sigurno. Međutim moraju se još sačekati preciznije analize izbora. Trenutno izgleda tako da PiS u gradovima preko 500 000 stanovnika drži drugo mjesto. Partija se u predizbornoj kampanji stvarno potrudila da izbjegne suviše oštre tonove i da više sa socijalpolitičkim temama njeguje imidž efikasne starateljske partije: partije kojoj na srcu leži dobrobit malih ljudi, ćutljive većine, prosječnog Poljaka i Poljakinje. Ovi prosječni Poljaci međutim nisu veoma zainteresovani za ideološke borbe, njih puno više zanima ekonomski i socijalni uticaj politike na njihov vlastiti život. Pošto je i opoziciona građanska platforma (PO) nakon lošeg iskustva na evropskim izborima ovoga puta izbjegla kulturološku borbu, teme koje izazivaju emocije – koje i u Poljskoj leže više u socio-kulturelnom nego u socio – ekonomskom području – ostale su na objema stranama u pozadini.

Umjerena u tonu i umjerena u kursu: Tako se u poslednje vrijeme pokazuje PiS. To je kontrast u poređenju sa početkom legislature kada je ona u ubrzanom tempu oklještila pravnu državu i dobila postupak za ispitivanje državnopravnosti od EU. Da li će ona zadržati umjereni kurs?

PiS sada ima puno jači demokratski mandat nego kod prošlih izbora kada su sa trećinom dobijenih glasova osvojili iznenađujuću apsolutnu većinu. Bilo bi začuđujuće ako njihovi političari ne bi ovo shvatili kao potvrdu i nalog za provođenje njihovog programa. Utoliko treba poći od toga da će se reforme u pravosuđu i dalje provoditi. Ipak, tako je objašnjeno, sada u formi koja je kompatibilna sa pravom u EU. Partija sada ima jednostavno više vremena za personalnu politiku, unapređenja i postavljanja. Kod popunjavanja mjesta ne mora više tako često agirati drastičnim sredstvima kao u poslednje četiri godine. Samo u Vrhovnom sudu u slijedeće četiri godine jedanaest sudija dostići će starosnu granicu, među njima i predsjednica suda Malgorzata Gersdorf.

Ovo neće ništa promijeniti na tome da će personalna politika biti veoma tvrda: Kaczynski i dalje radi na širokoj izmjeni funkcionerskih elita u državnom i državi bliskom području. U cjelini moglo bi se ipak pretpostaviti da PiS ostaje na političkoj liniji poslednjih mjeseci: sa fokusom na socijalne teme i ekonomski razvoj i praćeno kontinuiranim provođenjem patriotsko – katoličke kulturološke i politike identiteta.

Zašto je za partiju tako važno da pokazuje umjereni imidž?

Cilj Kaczynskog je da partiju etablira kao natural party of government katoličke Poljske. Zato partija mora radi imidža izaći iz svoga desničarskopopulističkog ugla. Šanse za to apsolutno postoje. PiS je sasvim jasno trenutno najbolje organizovana partija u zemlji. Ona veoma brižljivo posmatra javno mnjenje i, tako se čuje i čita, uzima u potpunosti ka znanju rezultate socijalnih istraživanja. U PiS, odnosno njenom okruženju, postoje naravno puno jače ideologizirane i fundamentalno katoličke grupe. Ko će na kraju zadržati prevlast ne može se trenutno predvidjeti. Dok god Kaczynski ostaje centralna figura u odlučivanju moglo bi se ostati kod sadašnjeg pragmatičnog kursa. Poljsko društvo je veoma proevropski postavljeno i nalazi se u procesu liberalizacije svakodnevnice i sekularizacije koji se kroz dobar ekonomski razvoj ubrzao. Partija sa većinskim ambicijama mora se prilagoditi ovim tektonskim pomjeranjima u društvu – ili izgubiti vlast.

Šta znači rezultat izbora za budućnost lijeve koalicije Lewica, koja je prije izbora osnovana iz partija SLD, Wiosna i Razem?

Lewica je sa oko 13 posto ostvarila obećavajući rezultat, prije svega ako se ima pred očima kakvo je bilo stanje u ljevičarskom lageru još na početku ljeta: bez zastupnika u parlamentu, podjeljeni u tri partije a sve tri ispod ili malo iznad granice od pet procenata. Na njihovu sreću bili su malo prisiljeni na spajanje. Ali onda je to dobro funkcionisalo i koalicija je vodila angažiranu predizbornu kampanju na osnovi uravnoteženog i pametnog zajedničkog programa u kome je pokriven relativno široki spektar tema. U odnosu na ekološka pitanje Lewica je bila skoro bez konkurencije. Ne smije se previdjeti da za lijevi pokret u Poljskoj trenutno nije jednostavo voditi efikasnu predizbornu kampanju: Tradicionalni home turf (domaći teren prim.prev.) ljevice, područje socijalne politike i politike raspodjele je većinom zauzeto od PiS.

Lewica ima sada 49 poslanika u Sejmu koji dolaze iz tri različite organizacione kulture, generacije i ideološke niše. I koje imaju i određenu tradiciju međusobne odbojnosti. Iz toga dugoročno formirati stabilnu političku partiju ili pokret zahtjeva političku inteligenciju i puno takta. Međutim, sa druge strane kriza liberalne građanske platforme PO daje ljevičarima mnogo prostora za profiliranje u društvu koje se modernizira. Tema ima mnogo: problemi zdravstva, veliko zagađenje vazduha u poljskim gradovima, politički zahtjev za svemoć PiS, pitanje o laicističkom karakteru države, odbrana ustava, poljska uloga u Evropi – samo da nabrojimo neke. Utoliko se može biti umjeteno optimističan: Do sada je eksperiment Lewica začuđujuće dobro funkcionisao.

Desničarskoekstremna Konfederacja ulazi, vođena mladim biračima, sa oko sedam procenata prvi puta u Sejm. Kako je partija postavljena i kako može uticati na političke strukture moći?

Konfederacja je neuređeni skup desničarskonacionalističkih, fundamentalnokatoličkih i ultraliberalnih političara: protiv modernizacije društva, protiv Evropske unije, protiv Njemačke. Postoji pritom i jedan prepoznatljiv antisemitski prizvuk u vezi sa nerazjašnjenim pitanjima povratka nekadašnje jevrejske imovine naslijednicima bivših vlasnika ubijenih u holokaustu. Iznenađujuće je da je ovo grupiranje nadprosječno jako kod mladih birača: Kod onih koji su prvi puta glasali ona je – možda kao bizarna forma protestne partije – čak na trećem mjestu. Srednjoročno mogla bi prisutnost Konfederacje u Sejmu više služiti PiS: Prisutnost desničarskoekstremne lunatic fringe u parlamentu omogućava PiS da se psihološki automatski pomiče u centar – slično kao što je u Mađarskoj Jobik u svojoj izvornoj desničarskoekstremnoj formi percepciji Fidesza i Viktora Orbana više pomogao nego naštetio. A jedna koalicija kompletne parlamentarne  opozicije protiv PiS je time potpuno nezamisliva.

ipg-journal.de

 Joanna Itzek
Autor/ica 25.10.2019. u 09:49