Iskoristiti priliku

Maria Skóra
Autor/ica 13.4.2020. u 09:36

Iskoristiti priliku

Foto: DPA

Poljska vlada vidi kroz Coronu šansu da cementira svoju moć. Međutim u koaliciji se bučno raspravlja.

Preveo i uredio: Ešref Zaimbegović

Izbijanje Covid – 19 izazvalo je strah i nesigurnost – osjećaje koji mogu imati jak uticaj na političke stavove i odluke. Već sada je jasno da se pandemija može i politički instrumentalizirati. Najnoviji razvoj u Poljskoj je markantan primjer za to kako Corona virus potresa politička događanja: Tamo se u predvečerje predsjedničkih izbora postavlja pitanje integriteta poljskog rukovodstva.

Mnogi šefovi vlada se trenutno trude da stvore široke koalicije i u interesu socijalnog mira da odustanu od političkih svađa. Međutim, epidemija Corone može se politički koristiti i sasvim drugačije. U Poljskoj u maju predstoje predsjednički izbori. Zemlja zbog otvorenog konflikta sa EU stoji pod pooštrenim posmatranjem. EU predbacuje vladajućoj nacionalnokonzervativnoj vladi pod vođstvom partije Pravo i pravednost (PiS) da provodi razantnu razgradnju demokratije, povređuje vladavinu prava i hoće da pravosuđe napravi politički poslušnim.

Na nadolazeću krizu vlada, kritikovana kao nedemokratska ili „neliberalna“, odmah je reagovala: škole, javne ustanove i restorani su zatvoreni, granice su nadzirane. Državni zdravstveni sistem je međutim oslabljen, jer je dugo vremena zapušten i finansijski je na dnu. Ljekari i drugo medicinsko osoblje rade bez dovoljno zaštitne opreme a kapaciteti testiranja su nedovoljni. Posledice: Više bolnica koje su bile kontaminirane virusom su zatvorene, preko 500 zaposlenih u zdravstvu se inficiralo a 4500 su u karantinu. Na državnom TV koji kontroliše vlada njeni predstavnici su u međuvremenu kritikovali reakciju EU na izbijanje krize i hvalili se kako su epidemiju uspješno zaustavili.

Da je partija PiS tako odlučna da predsjedničke izbore održi pravovremeno ima svoj razlog: Izgledi za slijedeće mjesece su mračni do poražavajući.

Prošlog tjedna uvedeno je „stanje epidemije“ koje još više ograničava javni život. Aktivna predizborna kampanja ne može se praktično više ni provoditi. Dok se ostali predsjednički kandidati drže pravila o socijalnom odstojanju i svoju kampanju su zamrzli, dotle trenutni predsjednik koga podržava vladina koalicija putuje kroz zemlju i redom apsolvira javne nastupe. Opozicija mu predbacuje nelojalnu konkurenciju i označava ga kao „Corona kandidata“.

Andrzej Duda to ne prihvata, on ispunjava samo svoje obaveze kao glava države. Još u februaru bilo je izrazito upitno da li će mu uspjeti ponovni izbor. U međuvremenu izgledi za pobjedu Dude u prvom krugu su sve veći. Uprkos sve oštrijoj kriznoj situaciji izbori se i nadalje trebaju održati 10. maja. Pravnici to gledaju kritički, jer hiljade građana koji su poslani u kućnu karantinu ne bi mogli učestvovati na glasanju. Vodeći medicinari daju sa aspekta već katastrofalne situacije jasno upozorenje. Uprkos tomu vlada ustrajno ostaje pri terminu za izbore.

U Poljskoj ima više od 30 miliona birača. I građani koji ne žive u domovini mogu glasati. Prilikom parlamentarnih izbora 2019. samo u Njemačkoj bila su organizovana 23 biračka mjesta pred kojima su se zbog izuzetnog interesa povremeno formirali dugački redovi. Pod sadašnjim uslovima već pomisao na javnu manifestaciju a posebno na narodne izbore djeluje pogrešno. Međutim vladajuća partija se ne da zbuniti. To dovodi do apsurdnih situacija i ima među ostalim za posledicu da vlasti šalju protivriječene signale. Sa jedne strane najvaljuju se dalja ograničenja i propisane su velike kazne za kršenje karantine a ministar zdravstva upozorava na rastuću opasnost od zaraze. Na drugu stranu stoje premijer i vladajući predsjednik države  na stanovištu da ko može ići u kupovinu može ići i glasati.

Da je partija PiS tako odlučna da predsjedničke izbore održi pravovremeno ima svoj razlog: Izgledi za slijedeće mjesece su mračni do poražavajući; vrlo vjerovatno Evropa pada u duboku recesiju, od koje neće biti pošteđena ni Poljska. Prema prvim procjenama mogao bi se bruto domaći proizvod do kraja godine smanjiti za 10 posto a stopa nezaposlenosti također za 10 posto porasti.

Postupak partije PiS je dakle očajnička trka protiv vremena. Njene vodeće glave zabrinutim pogledom slijede kako se razvija epidemija.

Međutim partiju PiS ne ugrožava samo pogoršanje gospodarske situacije. Partija je pripremila kao veliki pokazni projekat velikodušne socijalpolitičke reforme koje ljudima poklanjaju dječiji dodatak, 13. penziju i povećanu minimalnu platu. Sada se pitaju koja od ovih mjera će preživjeti recesiju. Coronom uslovljeni pad konjukture mogao bi poljska domaćinstva dakle dva puta tvrdo pogoditi: prvo kroz šok na tržištu rada i drugo kroz izostanak socijalnog transfera, sa kojim su kalkulisali. U takvoj situaciji kandidovati se za ponovni izbor nije poželjno ni za jednoga kandidata.

Postupak partije PiS je dakle očajnička trka protiv vremena. Njene vodeće glave zabrinutim pogledom slijede kako se razvija epidemija i uvode neadekvatne sigurnosne mjere, koje ne smiju biti tako restriktivne da se izbori zbog pravnih propisa ne mogu održati. U jednom radio intervjuu kritikovao je ombdusmen za ljudska prava, poslednja neovisna instanca u poljskoj administraciji, da vlada još nije proglasila vanredno stanje. Time bi izlazak na birališta bio definitivno zaustavljen.

Prema anketama velika većina stanovništva je za to da se izbori odgode. Sve više gradonačelnika i komunalnih vlasti postavljaju se protiv vlade i uskraćuju organizaciju potrebne infrastrukture – biračkih lokala i biračkih odbora – jer ne žele da ugroze javno zdravlje. Čak i vladajuća koalicija je po ovom pitanju duboko podijeljena, pošto se partijski šef jednog manjeg koaliciong partnera i zamjenik premijera ustezao da nosi odgovornost za nastavljanje priprema za izbore i iz protesta dao ostavku. Situacija stoji na ivici noža.

Vrhunac talasa Covid – 19 očekuje se u Poljskoj krajem aprila. Ministar zdravlja očigledno stoji politički pod velikim pritiskom i najaviće svoju preporuku tek nakon uskršnjih praznika. U međuvremenu partija PiS ignoriše činjenično stanje i radi  protiv logike neumorno na tome da se izbori za predsjednika održe 10.maja. U međuvremenu  se partija izjašnjava za to da građani glasaju putem pisama (u ponedjeljak uveče Sejm je usvojio prijedlog zakona o korespodentnom glasanju i poslao ga na proceduru u senat) ili da se armija uključi u organizaciju i provođenje izbora. Njihova politička kalkulacija je jasna: Oni vide u Corona krizi i kroz nju uslovljene vanredne mjere šansu da pobjede konkurenciju i svoju vlast dalje utvrde na godine unaprijed.

ipg-journal.de  

Maria Skóra
Autor/ica 13.4.2020. u 09:36