Trumpova administracija ponovo odobrila ‘cijanidne bombe’
Povezani članci
- Dogs Trust: REAKCIJA NA ČLANAK IZ 23.9. AUTORA DALIDE KOZLIĆ
- Globalno zagrevanje preti Rudolfu i družini: Propadaju čitave sezone ispaše irvasa
- Ne, nije kengur: Ona nema prednje noge, ali živi srećan život!
- Svećenik iz Brazila pušta pse na misu, a razlog je prekrasan
- Japanac krao novac i nakit da bi hranio 120 mačaka
- Vakcina nema, opasno i za životinje i za ljude
Foto: Reuters
Vlada je ranije obustavila upotrebu klopki za usmrćivanje divljih lisica prošle godine jer je na nju stao dječak sa svojim psom u Idahu.
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa ponovo je odobrila upotrebu kontroverznih klopki s otrovom, poznatih kao ‘cijanidne bombe’, za usmrćivanje divljih lisica, divljih pasa i kojota uprkos velikom protivljenju grupa za prava životinja i očuvanje prirode.
Uređaji službenog naziva M-44 ukopavaju se u zemlju i liče na prskalice za travnjake. Kada životinja stane na njezinu kapsulu, ‘prskalica’ izbacuje natrijev cijanid i ubija je.
Vlada je obustavila upotrebu klopki prošle godine jer je na nju stao dječak sa svojim psom u Idahu. Pas je nakon toga uginuo, a dječak je bio ozlijeđen. Njegova porodica tužila je saveznu vladu.
M-44 ubile 6.579 životinja prošle godine
Upotreba je sada ponovo odobrena na zgražanje skupina za zaštitu okoliša koje su federalnu Agenciju za zaštitu prirode zasule s 20 hiljada pisama.
“One su nevjerovatno opasne za ljude, njihove ljubimce i ugrožene životinje”, rekla je čelnica Centra za bioraznolikost Collette Adkins.
Po podacima vlade, naprave M-44 ubile su 6.579 životinja prošle godine, među njima više od 200 koje nisu bili meta, poput rakuna, oposuma, tvorova i jednog medvjeda.
Adkins tvrdi da se radi velikom potcjenjivanju broja mrtvih životinja.
Klopke se po novim pravilima ne smiju postavljati 30 metara od ceste i moraju biti jasno označene upozorenjima udaljenima najmanje pet metara od klopke.