Sedam sova i 12 drugih zaštićenih ptica grabljivica pušteno u prirodu kod Beograda
Povezani članci
- 11 zastupnika Predstavničkog Doma PSBiH uputilo zahtjev za Ocjenu Ustavnosti
- Cezar Milan dao podršku i savet ljudima i živitonjama ugroženim u poplavama
- Strašne fotografije iz ZOO vrta u Bangladešu otkrivaju gorku istinu koja boli
- Nema kaznenog djela za bacanje psa sa zgrade!
- DA ŽIVOTINJE ODLUČUJU, SVI LJUDI BI BILI UDOMLJENI
- Latvijka vozi do Ukrajine da bi spašavala kućne ljubimce
Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine
U cilju zaštite ugroženih divljih vrsta i očuvanja biodiverziteta, ovog leta je u prirodu vraćeno sedam sova – pet ćukova (Otus scops) i dve kukumavke (Athene noctua) – kroz saradnju Ministarstva zaštite životne sredine, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Zoološkog vrta grada Beograda i Prirodnjačkog muzeja u Beogradu.
Vraćene sove – noćne ptice grabljivice – potiču iz divljine, ali su privremeno boravile u Zoološkom vrtu grada Beograda radi oporavka i rehabilitacije. Svi vraćeni primerci sova su pre puštanja obeleženi metalnim nožnim prstenovima Centra za markiranje životinja Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, navodi se u saopštenju na sajtu Ministarstva.
U Srbiji je prirodno rasprostranjeno deset vrsta sova i sve su strogo zaštićene nacionalnim propisima poput Zakona o zaštiti prirode i Pravilnika o proglašavanju strogo zaštićenih i zaštićenih vrsta. Sve vrste sova su takođe zaštićene Konvencijom o međunarodnom prometu ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES), podseća Ministarstvo.
Grupa za sprovođenje CITES Konvencije Ministarstva, Zavod za zaštitu prirode Srbije i Zoološki vrt grada Beograda nedavno su vratili u prirodno stanište i 12 primeraka strogo zaštićenih vrsta ptica grabljivica.
Pet vetruški (Falco tinunculus) i sedam orlova mišara (Buteo buteo) pušteni su, kako je saopštilo ministarstvo, početkom avgusta u prirodno stanište izvan Beograda nakon boravka u u Zoološkom vrtu grada Beograda radi oporavka i rehabilitacije. Ptice su puštene na lokaciji za koju su ornitolozi procenili da ispunjava uslove za njihovu uspešnu reintegraciju.
U saopštenju, Ministarstvo je takođe apelovalo na građane da ukoliko primete ili pronađu divlje životinje koje su povređene ili nisu u mogućnosti da samostalno opstanu u prirodi, bez odlaganja kontaktiraju sledeće službe ili institucije: Sektor za zaštitu prirode i klimatske promene ili Sektor za nadzor i predostrožnost u životnoj sredini u Ministarstvu, kao i Zavod za zaštitu prirode Srbije i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.