Prihvatilište u Doboju: I ovo je primjer provedbe Zakona?
Povezani članci
- Veterinarka podijelila suptilne znakove koji ukazuju da se vaš ljubimac pregrijava
- Zašto se mačke toliko protežu
- Četiri najbolja načina da zaštitite svog psa od ugriza krpelja
- Zašto vaš ljubimac ne bi trebao spavati s vama u krevetu?
- DOGS TRUST UČESTVUJE U UDARU NA USTAVNI POREDAK BIH, KAO I ORGANIZOVANOM KRIMINALU
- Odvikavanje psa od loših navika
Aktivisti za prava životinja iz Sarajeva i Doboja posjetili su prihvatilište za napuštene i izgubljene pse u Doboju. Prihvatilište se radi u sklopu sportsko-rekreatinvnog centra „Preslica“ . Prema tvrdnjama aktivista, uslovi u kojima psi borave su izuzetno loši. Slučaj su prijavili Odjeljenju za inspekcijske poslove Opštine Doboj, republičkoj upravi za inspekcijske poslove RS-a kao i Uredu za veterinarstvo BiH.
Piše: Jelena Paunović
Direktor prihvatilišta tvdi da je sve u najboljem redu
Direktor higijenskog servisa u Doboju Aleksander Ignjić oštro negira tvrdnje aktivista.
„Kao prvo, aktivisti su došli nenajavljeni što nema nigdje na svijetu. Psi svakodnevno dobijaju svježu vodu, dovoljno hrane i obezbijeđena im je veterinarska njega. Mi poslujemo kao Higijenski servis. Na poziv građana dolazimo po pse i zatim ih ovdje smještamo. Hranu kupujemo od sopstvenih sredstava ili od donacija. Sve što aktivisti tvrde jednostavno nije tačno.“- tvrdi direktor Aleksander Ignjić.
Hrana kojom se psi hrane
Berislava Stošić: Njihov rad nije u skladu sa zakonom!
Predsjednica Udruženja za zaštitu životinja „Lesi“ iz Doboja tvrdi da je stanje u prihvatilištu već godinama nepromijenjeno loše. Ona tvdi da nijedna stavka iz Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja BiH i Pravilnika o utemeljenju i uvjetima koje moraju ispunjavati Higijenski servisi, u ovom slučaju nije ispoštovana.
„Voljela bih da svi koji ovo pročitaju odluče doći u ovo prihvatilište i sami se uvjeriti kakva je situacija. U dva mala boksa je smješteno 20 pasa. Voda im je prljava, hrane se mješavinom ubuđalog hljeba i mesa. Jučer sam svojim očima vidjela da iz te nazovi hrane izlaze crvi, a iz donjih boksova već danima niko nije pokupio štene koje je uginulo i čije se tijelo raspada na suncu. Ne trebam ni spominjati kako sve smrdi. Bezbroj puta sam vidjela da male pse stavljaju sa velikima u isti boks pa veliki nasmrt izgrizu male.“- rekla je Berislava Stošić, predsjednica Udruženja za zaštitu životinja „Lesi“ iz Doboja.
Psi u jednom od boskova
Pravilnik o utemeljenju i uvjetima koje moraju ispunjavati higijenski servisi
Sukladno odredbama Pravilnika, objekti u kojima su smještene životinje moraju biti od materijala koji ne upija vlagu te omogućavaju učinkovito čišćenje, pranje i dezinfekciju. Životinjama moraju biti obezbijeđene dovoljne količine hrane i pitke vode. Ne smiju trpiti glad i žeđ, biti izložene fizičkoj nelagodi i strahu, te trebaju biti zaštićene od ozljeda i bolesti.
Na ulazu u objekte mora biti postavljena natpisna ploča s punim nazivom, adresom, telefonskim brojem, te oznakom radnoga vremena. Rad sa strankama, mora biti najmanje osam sati radnim danom, a tijekom 24h mora biti osigurano dežurstvo za prijem životinja u hitnim slučajevima.
Higijenski servis sastoji se od: prostorije za prijem, ambulante, posebno odvojenih prostorija za smještaj zdravih i bolesnih životinja, skladišta za opremu, prostorije za čuvanje hrane i sredstava za dezinfekciju, frižidera ili kontejnera sa sistemom za hlađenje za odlaganje leševa, prostorije za osoblje i sanitarnog čvora.
Članom 27. Pravilnika propisano je kako treba izgledati prostor u kojem su smještene životinje: “Prostor za smještaj pasa i mačaka unutar higijenskog servisa sastoji se od boksa, za svaku životinju zasebno, koji površinom mora biti prilagođen veličini životinje, primjereno zagrijan i zračan.”.
Prema Zakonu o zaštiti i dobrobiti životinja BiH, higijenski servis predstavlja tek jednu kariku u lancu rješavanja problema napuštenih i izgubljenih životinja. Načelno, oni su ti koji hvataju i privremeno zbrinjavaju i liječe napuštene i izgubljene životinje do njihovog odlaska u azil ili do pronalaska vlasnika. Sklonište za životinje u Doboju ne postoji. Iako se, na osnovu jedinog natpisa koji vas dočeka kada dođete na Preslicu, stiče dojam da tamo imate i prihvatilište i higijenski servis “pod jednim krovom”, tj. u par kaveza.