NE NASIJEDAJTE NA JEFTINE POLITIČKE PODVALE I ZAMJENE TEZA ODBIJTE SRAMAN PRIJEDLOG IZMJENA I DOPUNA ZAKONA O ZAŠTITI I DOBROBITI ŽIVOTINJA
Povezani članci
- Kako s psom iskoristiti zadnje dane ljeta?
- Zenica: Azil za pse do kraja juna
- Zabilježen prvi slučaj: Vlasnik prenio koronavirus svojoj mački
- Nisu svi napušteni psi opasni
- Zašto narod pored raznih kriminalaca i stvarnih opasnosti po njih i njihovu djecu, toliku hajku diže na pse?
- Floridski lovci uništavaju pitone u Evergladesu
Uoči sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zakazane za 28. juli, Savez Udruženja za zaštitu i spašavanje životinja u BiH poziva parlamentarce
NE NASIJEDAJTE NA JEFTINE POLITIČKE PODVALE I ZAMJENE TEZA ODBIJTE SRAMAN PRIJEDLOG IZMJENA I DOPUNA ZAKONA O ZAŠTITI I DOBROBITI ŽIVOTINJA
Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, čiji je predlagač zastupnica SDPa Nermine Zaimović Uzunović predstavlja rijedak primjer blatantnog pokušaja političke minipulacije i potpune obmane šire javnosti, te jeftinog skupljanja glasova. Primjer je ovo sramne zamjene teza o uzroku problema koji zastupnicu Uzunović ne zanima, te podilaženja određenim lobijima i pokušaja da se niži nivoi vlasti, veterinarska struka, inspekcijski i policijski organi aboliraju od odgovornosti i nagrade za četvorogodišnji nerad u neprovođenju postojećeg Zakona kojim je nedvosmisleno propisana odgovornosti svih pojedninačno u njegovoj sprovedbi. Pikrivanja netransparentnog trošenja sredstava namijenjenih u svrhe rješavanja ovog problema, te ozakonjenje masovnih ubijanja pasa na ulica BiH gradova, čemo smo svedočili prošle sedmice u Kalinovilu kada je u centru grada odstrijenjeno na desetine pasa i to je upravo ono što će se dešavati širom BiH ukoliko se ovakve izmjene Zakona usvoje
Uz opravdanje da je postojeći Zakon neprovodiv i skup, zastupnica Uzunović vlastitim izmjenama ga zapravo čini još neprovodljivijim i još skupljim, samo što to nije imala hrabrosti saopćiti javnosti. Jer naime, sve odredbe postojećeg Zakona za koje predlagač tvrdi da su do sad bile neprovodive i skupe ostaju na snazi, uključujući i obavezu registracije vlasničkih životinja, kažnjavanje napuštanja, i zabranu ubijanja, i obavezu provođenja sterilizacija, i obavezu izgradnje skloništa sa svim elementima koje zakon predviđa, a pri tome se samo dodaje mjeru i trošak masovne eutanazije.
Kako bi to zastupnica Uzunović sada provodili ovakav Zakon, kad se isti nije mogao provoditi do sada, kako to odjednom sve pobrojane mjere više neće biti skupe i neprovodive, kako će to sada odjednom BiH osvanuti u izgrađenim skloništima za napuštene životinje i to sve u skladu sa standardima dobre prakse.
Javno istupanje u medijima poslanice Uzunović i navođenje cifre od skoro 22 miliona maraka, koliko se po njenim saznanjima troši na napuštene pse u BiH, samo je jedna u nizu gnusnih laži sa ciljem ostvarivanja jeftinih političkih poena pred opšte izbore 2014. godine. Poslanica Uzunović je interesantno upravo zaboravila da napomene da je njen prijedlog čak pet puta skuplji od preventivnih mjera predloženih postojećim Zakonom čija je jedina mana- NESPROVOĐENJE!
Moguće da zastupnica Uzunović i SDP zapravo nemaju namjeru da osiguraju provedbu ovog Zakona pa samim tim ni svojim izmjena, no da osiguraju otvorenu sezonu lova na napuštene pse na ulicama, valjda po onoj staroj Ubij sve i ubij sad, a od ponedjeljka pravna država. Pitamo se kada je to SDP predizborno obećanje o humanom rješavanju problema napuštenih životinja zamijenio strateškim ciljem ubij sve što hoda i diše na četiri noge. Pitamo se do kada zastupnica Uzunović i SDP misle obmanjivati javnost, do kada misle iznositi lažne fabrikovane cifre o troškovima, brojkama napuštenih životinja, jer koliko je poznato niti jedno brojanje psa u BiH osim u Sarajevu nije urađeno u skadu sa bilo kojojm priznatom metodom brojanja, do kada misle širiti društvo straha i relativizirati i opstruirati provođenje Zakona.
Pozivamo SDP i poslanicu Uzunović da ne zamazuju oči javnosti no budu hrabri i otvoreno javnosti BiH kažu šta je namjera predlagača ovog Zakona, jer to nije ni gradnja skloništa, ni provođenje preventivnih mijera, ni gradnja sitema dobre prakse držanja životinja i dobre veterinarske prakse, no nastavak nezakonitih praksi kojima svedočimo svaki dan, nezakonitih odstrela napuštenih pasa širom BiH, nezakonitih neselektivnih hvatanja od strane nezakonitih higijenskih servisa životinja kojima se od tačke A do tačke B gubi svaki trag, netransparentno trošenje stredstava namijenjenih životinjama koje se ne troše u te svrhe, i čime bi se u najskorijoj budućnosti morali pozabaviti organi SIPE i Tužilaštva BiH budući da se radi o svojevrsnom organizovanom kriminalu i pranju novca. Jer, takozvana prihvatilišta su logori za čovjekove najbolje prijatelje, mjesta gdje psi koji bi se kao trebali udomiti, završavaju u vlastitim fekalijama, gladni, žedni. Pozivamo gđu Uzunović i SDP da posjete postojeća nezakonita skloništa za napuštene životinja u BiH i objasne građanima kako je moguće da psi pored tolikih navodnih izdvajanja žive u sramotno lošim uvjetima
Pod krinkog velike brige za sigurnost građana, i sve prisutnu manipulacije sa žrtvama ugriza i napada pasa na ulicama, SDP odbija da se kao odgovorna stranka bavi uzrokom problema, analizom okolnosti koje su dovele do toga da bilo ko odbije da provodi zakon četiri godine i time dovede do eskalacije problema, analizom netransparentnih trošenja novaca predviđenih za rješavanje problema, katastrofalnim stanjem u veterinarskoj struci i tako dalje. Praksa u kojoj novca za ubijanje ima i mora biti, a novca za provođenje preventivnih mijera sterilizacije kao najjeftinije i najefikasnije preventivne mjere, registracije, kažnjavanje napuštanja i gradnju skloništa nema i neće biti sramna je zamjena teza.
Uprkos pokušajima brojnih medija da šire društvo straha i potenciraju ugroženosti građana od napuštenih životinja, sa posebnim akcentom na napuštene pse u BiH gradovima, na info pultovima koje su organizovali volonteri Saveza većina građana je bila spremna potpisati peticiju i reći NE UBIJANJU.
Pozivamo Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH da odbije ovakav sraman prijedlog izmjena postojećeg Zakona, da odbije ponovno uvođenje šintoraja i ozakonjenja masovnih ubijanja životinja po čemu je BiH predugo bila vodeća zemlja u regionu, da ne nasijeda na podvale o tobožoj nemogućnosti nižih nivoa vlasti da Zakon sprovedu, huškačkom mentalitetu i interesu određenih lobija te da hrabro postavi pitanje svim zagovornicima izmjena zakona, svim načelnicima općina, svim veterinarskim inspektorima, ko to toleriše i zašto loše prakse, loše azile, ubijanja, zbog čega se u većini općina ne provodi sterilizacija kao najjeftinija preventivna mjera, zbog čega nije usvojen podzakonski akt o registraciji životinja, zbog čega nema centralnog registra, zašto se ne kažnjava napuštanje, te time pošalje nedvosmislenu poruku da se postojeći Zakon mora provoditi, imenuje krivce za postojeće stanje, naloži Vijeću ministara BiH definiranje seta mijera za provedbu Zakona.
Podsjećamo, povećan broj pasa na ulicama je uvijek i samo direktna posljedica neprovođenja preventivnih Zakonom predviđenih mijera od strane odgovornih, poput nekažnjavanja napuštanja životinja, neprovođenja pune identifikacije vlasništva, neprovođenja projekta sterilizacija i kastracija uz vakcinaciju i obilježavanje napuštenih životinja u adekvatnom obliku i broju, te neprovođenja edukacija i info kampanja koje za cilj moraju imati dizanje svijesti građana o uzrocima problema. Vrijeme je da sve strukture vlasti prestanu vješto obmanjivati javnost o ovom problemu i svojoj odgovornosti, tačnije hinjenoj nemogućnosti da Zakon provode, te prestanu širiti mitove o tobože prevelikim sredstvima potrebnim za njegovu implementaciju. Krivce za ovakvo stanje treba tražiti u onima koji četiri godine nakon donošenja Zakona nisu prepoznali svoju ulogu i zakonske obaveze, te stoga direktno doprinijeli pogoršanju situacije na terenu.
Sistemsko rješenje problema je već sadržano u Zakonu kakav jeste. Problem neprepoznavanja osnovnog uzroka je ključan kao i generatora problema. Bitno je smoći snage i poručiti građanima da problem koji je stvorio i stvara čovjek decenijama, ne nestaje preko noći i da je put rješenja jedino i samo odgovoran i konsolidiran pristup u nečemu što se zove HUMANO UPRAVLJANJE POPULACIJOM PASA U SKLADU SA POSTOJEĆIM ZAKONOM.