HUMANO UPRAVLJANJE POPULACIJOM PASA U SKLADU SA POSTOJEĆIM ZAKONOM
Povezani članci
- Dogs Trust počeo kampanju sterilizacije vlasničkih pasa: Stagnira broj pasa lutalica
- Njega kućnih ljubimaca u zimskim uvjetima
- “LEGALAN” NAČIN MANIPULACIJE I ZASTRAŠIVANJA GRAĐANA I GRAĐANKI OD STRANE REGISTROVANE ORGANIZACIJE “UGRIZ”, ZENICA
- Ove namirnice nikako ne biste trebali davati psima
- Milioni vlasnika mačaka u Velikoj Britaniji mogli bi biti prisiljeni da mikročipiraju svoje ljubimce
- Demant: Pokušaj ulaska u Veterinarsku stanicu još jedan je pokušaj ometanja rada uposlenika
Podsjećanja radi, javnu raspravu je iznudio Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, predloženog od strane zastupnice SDPa Nermine Zaimović Uzunović, iako zahtjeve za izmjenom opetovano ponavljaju predstavnici lokalnih nivoa vlasti koje do sada u najvećem dijelu nikad nisu niti pokušali provesti i jednu mjeru iz Zakona. Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH 8. jula 2013, odbijen zahtjev zastupnice SDPa Nermine Zaimović Uzunović da se Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja razmatra po skraćenom postupku, isti se isti razmatrao u prvom čitanju pred parlamentarcima na sjednici 25. jula 2013. Prijedlog je podnesen 6 juna na krajnje perfidan način, bez konsultacija, bez mišljenja relevantnog ministarstva, te ima za namjeru osigurati carte blanche za ponovno masovno ubijanje napuštenih životinja, retrogradan je, a ponuđena obrazloženja su enklatantan primjer neinformiranosti, sramne zamjene teza, te podilaženja određenim lobijima i pokušaja da se niži nivoi vlasti, veterinarska struka, inspekcijski i policijski organi aboliraju od odgovornosti i nagrade za četvorogodišnji nerad u neprovođenju postojećeg Zakona o zaštiti o dobrobiti životinja kojim je nedvosmisleno propisana odgovornosti svih pojedninačno u njegovoj sprovedbi. Udruženja za zaštitu životinja su i tada kao i sada pozvala državni parlament da ne nasijeda na podvale o tobožoj nemogućnosti nižih nivoa vlasti da Zakon sprovedu, huškačkom mentalitetu i interesu određenih lobija. Prijedlog izmjena pomenutog Zakona zorni je prikaz stručne i političke nedosljednosti, pokazatelj zavidnog nepoznavanja materije, elementarnih činjenica, finansijskih implikacija, općih trendova, nepoznavanja zakona i postojećih podzakonskih akata, kojim se zamagljuju činjenice, unosi konfuzija spram razumijevanja uzroka problema,
Nakon obavljene rasprave na sjednici 25. jula, Predstavnički dom je usvojio zaključak da se o prijedlogu izmjena ne izjašnjava, te naložio nadležnoj komisiji da organizuje javnu raspravu na temu dosadašnje provedbe postojećeg Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, predloži Domu prijedlog mijera, kom prilikom bi se obavilo glasanje i o prijedlogu zastupnice Uzunović.
Iz tadašnje rasprave na Parlamentu nedvosmisleno se moglo zaključiti da je neophodno postojeći Zakon provoditi, da problem sa napuštenim životinama eskalira kao posljedica neprovođenja Zakona, da su napušteni psi na ulici posljedica ne uzrok problema, da je osnovni uzrok problema napuštanje od strane neodgovornih vlasnika i neprovođenje ostalih zakonom predviđenih preventivnih mijera, da je neophodno raditi sterilizacije uz vakcinaciju i obilježavanja životinja, da otpor i opstrukcija dolaze sa lokalnog nivoa, te da ni u kom slučaju masovne eutanazije, dakle ubijanja životinja niti su put, niti dovode do rješenja, niti mogu ikada biti podržane.
Udruženja za zaštitu i dobrobit životinja podsjećaju da je sistemsko rješenje problema već sadržano u Zakonu kakav jeste. Problem neprepoznavanja osnovnog uzroka je ključan kao i generatora problema. Bitno je smoći snage i poručiti građanima da problem koji je stvorio i stvara čovjek decenijama, ne nestaje preko noći i da je put rješenja jedino i samo odgovoran i konsolidiran pristup u nečemu što se zove HUMANO UPRAVLJANJE POPULACIJOM PASA U SKLADU SA POSTOJEĆIM ZAKONOM.
Ubijanje nije mjera rješavanja ovog problema, te se kao takvo neće ni uvesti. Izražavamo i nadu da će se zastupnici SDPa sjetiti svojih predizbornih obećanja a u vezi sa potrebom humanog rješavanja ovog problema, te činjenice da su upravo oni igrali aktivnu ulogu u donošenju Zakona 2009., a i da će u budućnosti kod ovakvih prijedloga konsultovati struku i priznate stručnjake na ovom polju.
Povećan broj pasa na ulicama je uvijek i samo direktna posljedica neprovođenja preventivnih Zakonom predviđenih mijera od strane odgovornih, poput nekažnjavanja napuštanja životinja, neprovođenja pune identifikacije vlasništva, neprovođenja projekta sterilizacija i kastracija uz vakcinaciju i obilježavanje napuštenih životinja u adekvatnom obliku i broju, te neprovođenja edukacija i info kampanja koje za cilj moraju imati dizanje svijesti građana o uzrocima problema. Vrijeme je da sve strukture vlasti prestanu vješto obmanjivati javnost o ovom problemu i svojoj odgovornosti, tačnije hinjenoj nemogućnosti da Zakon provode, te prestanu širiti mitove o tobože prevelikim sredstvima potrebnim za njegovu implementaciju. Krivce za ovakvo stanje treba tražiti u onima koji četiri godine nakon donošenja Zakona nisu prepoznali svoju ulogu i zakonske obaveze, te stoga direktno doprinijeli pogoršanju situacije na terenu.
Parlamentarna skupština BiH je 2009. prepoznala izuzetan značaj donošenja ovog Zakona, a koji je bio jedan od uvjeta iz Europskog partnerstva. Zakonodavac je prepoznao stvarni uzrok problema, i upravo iz tih razloga, usvojio ovakav Zakon. Postojeći Zakon je apsolutno provodiv kako je 21. maja na svojoj sjednici zaključilo i Vijeće ministara BiH usvajajući Informaciju o dosadašnjoj provedbi Zakona uz set mijera. Problem se isključivo može riješiti dosljednim provođenjem postojećeg Zakona, na to se svi nadležni trebaju fokusirati. Podsjećamo, uzrok problema napuštenih životinja je kontinuirano napuštanje kućnih životinja koje prolazi nekažnjeno, te uvećavanje postojeće populacije kroz slobodnu reprodukciju, uz odusustvo sistemske info edukativne kampanje, kontrole sredine, centralnog registra. Stoga, jedini put rješenja leži u punoj idenfifikacija vlasništva, kažnjavanju napuštanja što Zakon već predviđa, provođenju sterilizacija napuštenih životinja uz vakcinaciju i markiranje i njihovo vraćanje na ulicu što Zakon već predviđa i preporučuje kao najefikasniju i najefektivniju mjeru kontrole populacije, edukacije, kao preventivnih mijera. Skloništa za napuštene životinje ne predstavljaju mjera za rješavanje problema, no su dio kockice mozaika, mjesta za smještaj životinja, njihovo dalje udomljavanje, liječenje, kastraciju i vraćanje na ulicu.
.