Dovitljiva panda lažira trudnoću zbog dodatne hrane i pažnje
Povezani članci
- Rumunski ustavni sud dozvolio eutanaziju pasa lutalica
- Snežana Vidović: Poštujmo životinje i njihovo pravo na život
- O čemu sanjaju naši psi?
- Ova zemlja je zabranila testiranje kozmetike na životinjama: Je li to moguće i kod nas?
- Mostarci održali mirni prosvjed za zaštitu i dobrobit životinja
- Evo najboljeg odgovora zašto su kućni ljubimci dobri za vaše zdravlje!
Šestogodišnja džinovska panda pod imenom Ai Hin pokazivala je znake trudnoće prošlog meseca i osoblje Centra za veštačku oplodnju pandi u kineskom gradu Čengduu planiralo je da po prvi put u istoriji uživo snima porođaj jedne pande.
Međutim, istorijski događaj je otkazan, pošto se ispostavilo da je Ai Hinina trudnoća samo pametna prevara. Osoblje Čengdua otkrilo je da je panda imala „fantomsku trudnoću“ i da je najverovatnije odglumila simptome kako bi dobila dodatnu pažnju i hranu.
„Nakon prvih simptoma trudnoće, buduće ‘majke’ se premeštaju u posebne sobe sa klimom i dvadesetčetvoročasovnom negom. One takođe dobijaju više hrane, voća i bambusa.“, rekao je Vu Kongdžu, naučnik u Centru.
Znaci trudnoće kod pandi uključuju smanjen apetit, manju pokretljivost i povećanje progestacionog hormona. Međutim, nakon dva meseca posmatranja, Ai Hinino ponašanje i fiziološki indeksi vratili su se u normalu.
Prema rečima Kongdžua, fantomska trudnoća je nešto što je primećeno još kod ugroženih medveda, koji su primetili posebnu negu prema drugim medvedima koji pokažu znake trudnoće. Mnoge druge životinje, poput pasa, mačaka i miševa takođe mogu imati fantomske trudnoće nakon seksualnog nagona.
Slučaj takođe asocira na Minhauzenov sindrom, kada jedinka glumi određene zdravstvene probleme radi pažnje ili simpatije. Možda Ai Hin treba neko da je pazi.
U prirodi je preostalo manje od 1.600 pandi – većinom u kineskoj pokrajini Sečuan, dok ih je u zatočeništvu 300.