Ivan Brodić tvrdi: Kriza je ubila ideju socijalne države
Povezani članci
Zabavlja me ova “revolucija” koju je ovih dana u nas pokrenula vijest iz Jutarnjega lista kako je nizozemski kralj u redovitom obraćanju naciji izjavio kako je socijalna država 20. stoljeća mrtva i kako će u budućnosti svaki pojedinac trebati uložiti znatno više truda kako bi, uz manju pomoć države stvorio vlastite socijalne i financijske sigurnosne mreže.
Piše: Ivan Brodić
Bojni pokliči, sada s kraljevskim kvazi argumentima, namjerno zanemaruju kontekst poruke i državu u kojoj su nastali. Pitam se, naime, bi li u Nizozemskoj bilo moguće, kao što je to napravljeno prije nekoliko dana u Poljskoj, a u nas ministar Mrsić o tome razmišlja, povući sredstva iz nekog od fondova solidarnosti bez da se o tome obavijeste uplatitelji? Bi li bilo moguće privatizirati bilo što, a da o tome svoj sud ne daju dosadašnji vlasnici, oni koji plaćaju porez?
Zanemarimo na trenutak odgovore na ova pitanja i recimo kako je kralj u svome obraćanju naciji, dogovorenom s izvršnom vlašću, izrekao i neke druge stavove poput onoga kako će država pojedincu omogućiti spomenuto socijalno i financijsko umrežavanje u strogo definiranim pravilima. U anglosaksonskoj i germanskoj političkoj kulturi ovakvo se uređenje naziva ordoliberalizmom, a označava politički poredak u kojem se zadržava minimalna socijalna država sve do trenutka kada će biti moguće obnoviti državu blagostanja. Znali su to njemački i nizozemski liberali nakon Velike depresije, znao je to čak i guru neoliberala von Hayek kada je predlagao minimalni temeljni dohodak za svakog punoljetnog građanina neke države, zna to čak i vodeći libertarijanac SAD-a republikanac Rand Paul predlažući vaučer zdravstvo umjesto Obamacarea. Jedini kojima to nije jasno jesu očito hrvatski libertarijanci.
A sve zajedno nije trebalo biti tako. Vlado Gotovac, čijega smo se rođendana sjetili prije nekoliko dana, u prvome je programu HSLS-a predlagao oblik gospodarskog uređenja koji bi odgovarao rečenom ordoliberalizmu, stoga je stranka i dobila ime “socijalno-liberalna”. No, izgleda kako u zemlji gdje je premreženost elita i elitica dublja nego u slučaju kemalističke duboke države i gdje gotovo ne postoji javnost ovakvi prijedlozi bivaju osuđeni na donkihotovske pokušaje.
Čini se kako je naša “duboka država” komunističku doktrinu zamjenila novom fiksacijom, dereguliranim nehumanim kapitalizmom. Iz društva gdje država sve određuje uskočili su u ideju prema kojoj država ne određuje ništa, preskočivši fazu liberalne demokracije u kojoj postoje jasna pravila igre. Na to nas je pozivao Gotovac, a na to je pozvao svoju javnost i nizozemski kralj.