FTV I BHT1: SVE ŠTO NISTE HTJELI ZNATI O SDA
Povezani članci
- Željko Komšić osniva stranku 7.aprila
- Genocid, zločini protiv čovječnosti i ratni zločini nikad ne zastarijevaju!
- Svetislav Besara: Nemojte sanjati Moskva nam neće pomoći
- Vojin Dimitrijević: Mladić bi mogao da svedoči o učešću SRJ u genocidu u Srebrenici
- Vehid Jahić: KAKO ZATAŠKATI I NASTAVITI KRIMINAL!?
- Politički marginalci – tko će koga, nego svoj svoga
Izvještači s Kongresa Stranke demokratske akcije teško su nalazili profesionalnu mjeru. Ili su im prilozi bili propagandni ili opterećeni senzacionalizmom, svađama i nevažnim detaljima. Izostala su ona prava, nezgodna, suštinska pitanja
Piše: Nidžara Ahmetašević, analiziraj.ba
FTV: SERIJA NEBITNIH PRIČA
26. maj – 2. juni 2015.
TEME UMJESTO VIJESTI: Javni servisi u BiH imaju običaj da centralne informativne emisije počinju s tematskim prilozima umjesto vijestima, što je neobično. Tako se nerijetko desi da ono što je zaista obilježilo jedan dan, vidimo tek negdje na sredini dnevnika. Tako je bilo i u centralnim dnevnicima FTV i BHT 31. maja kada je događaj dana bilo obilježavanje Dana bijelih traka. Tako nešto i ne mora obavezno biti prva vijest, ali kada se u danu nije desilo ništa značajnije, ne može biti gurnuta u drugi plan. Mada, mirni protesti u kojima učestvuje nekoliko stotina građana, u raznim dijelovima BiH, samoinicijativno, u poslijeratnoj zemlji ipak jeste događaj vrijedan pažnje.
AUSTRIJA PRIJE PRIJEDORA: FTV je tog dana tek u trinaestoj minuti Dnevnika izvijestila o onom što se dešavalo u Prijedoru. Urednica Azra Pašukan dala je prednost, između ostalog, priči koja je ustvari promotivni prilog za Austriju. Potpuno je nejasno zašto je ovo uopće relevantno. Zanimljivo je, ali za neku drugu emisiju. Poslije smo gledali ništa manje jasnu priču o mladoj volonterki koja vrijeme provodi u Mostaru.
KONGRES SDA: Čudno je bilo ove sedmice pratiti izvještaje s Kongresa SDA. U dnevniku 26. maja prilog Adise Ibrahimović i Antonije Avram na momente je izgledao kao da je pripremljen u uredu za medije ove stranke. Vrhunac je predugi intervju s jednim od čelnika stranke na kraju priloga. (Dnevnik 2 uredio Rasim Borčak). Drugačiju sliku daje Davor Obrdalj u dnevniku 27. maja (uredio Darjan Babić), koji se koncentriše na unutrašnje sukobe u SDA i to na senzacionalistički način. Zaista nije bilo potrebe da gledamo svađu u ćošku. Upitno je uopće da li je zaista od javnog interesa pratiti ovako detaljno ovaj događaj i dati mu toliko prostora u Dnevniku 2?
POTPUNO NEZANIMLJIVO: Još jedna za javnost nebitna priča ispričana je gledaocima dnevnika 28. maja (uredila Amra Zaklan). Dopisnica iz Banjaluke Danijela Danojlić izvijestila nas je u istom prilogu i o tome kako se dio političara u Republici Srpskoj protivi usvajanju deklaracije o genocidu i o nesuglasicama dva partijska lidera koji obnašaju i javne funkcije. I to sukobu oko kabineta. Potpuno nezanimljivo, izuzev kao usputni detalj. Jedini zanimljiv dio cijele te priče, a koji je novinarki promakao, jeste da član Predsjedništva plaća kancelariju u Banjaluci umjesto da mu je data u sklopu zgrade Vlade. Zanimljivo pitanje je čijim novcem – svojim ili iz budžeta, tj. našim? Tek onda ova priča o nesuglasicama postaje relevantna.
VAŽNA, ALI NEUSPJELA PRIČA: Dnevnik 30. maja (uredila Azra Pašukan) počeo je izuzetno važnom pričom o tome kako je kantonalna vlada u Tuzli ukinula esencijalnu listu lijekova i odlučila da usvoji novu. No, umjesto da kažu gledaocima kakve su posljedice, da o tome razgovara sa, recimo, hroničnim bolesnikom koji koristi neki od lijekova sa te liste – mi slušamo nagađanja i politička prepucavanja. I novinarske konstatacije umjesto informacija.
MINUS SEDMICE
Kontinuirano korištenje neustavnog termina “županija” umjesto “kanton”.
PLUS SEDMICE
U dnevniku 27. maja (uredio Darjan Babić) emitovan je vrlo profesionalno urađen prilog o hapšenju čelnika Bosnalijeka. Novinarke Lejla Nezirović i Merila Dizdarević detaljno su istražile ovu temu i o tome izvijestile građane javnog servisa, koji ovakve priloge očekuju kada poklone povjerenje i gledaju baš njihov dnevnik.
OCJENA 1
BHT1: ŠTA JE DOGAĐAJ DANA?
26. maj – 2. juni 2015.
BEZ NEZGODNIH PITANJA: I BHT1 je dao puno prostora kongresu stranke SDA. To jeste interesantno jer je riječ o jednoj od stranaka na vlasti, ali pitanje koliko detalja o kongresu ove stranke gledaci zaista očekuju u centralnom dnevniku. Pritom su emitovali samo puki izvještaj, ne postavljajući nikakva pitanja ili analizirajući. A možda su mogli, nakon što su u proteklom periodu izvijestili s još nekoliko partijskih kongresa gdje su birani novi čelnici, postaviti pitanje koliko je u skladu sa demokratskom praksom da čelnik stranke bude i, recimo, predsjednik države?
IZMEĐU DANAS I SUTRA: Zanimljivo je bilo čuti kako dnevnik 31. maja (uredila Blažica Krišto) počinje najavom kako će se nešto (stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju) desiti “sutra”. To će biti vijest, ali “sutra”. Taj dan, događaj dana bio je u Prijedoru, ali je emitovan tek na sredini Dnevnika 2. Kada je došlo “sutra”, prvog juna (uredila Svjetlana Vučetić), ponovo je tema bila stupanje na snagu Sporazuma umjesto informacije da je policija upotrijebila silu protiv radnika u Tuzli koji uzvikuju da su gladni.
PLUS SEDMICE
Novinarka Amina Ahmetović je 26. maja priredila prilog o problemima koji prate obradu podataka sa popisa. Detaljan prilog, iz mnogo uglova, s dobrim sagovornicima, anketom sa građanima, pravim pitanjima i dobro smontiran. Pored ostalog, saznajemo i apsurdnu informaciju da će doći međunarodni monitori da razriješe probleme sa rezultatima popisa.
MINUS SEDMICE
Potpuno netelevizičan bio je prilog Ivane Crnogorac o hapšenju i određivanju pritvora u aferi “Buyer” koja se tiče čelnika Bosnalijeka 29. maja (uredila Svjetlana Vučetić). Naime, kamera u sudnici stoji iza leđa tužiteljice. Jedva se čuje šta ona govori, a pritom gledaoci joj gledaju u leđa. Amaterska greška.
OCJENA 6
UPOREDNA ANALIZA
Zašto naši mediji ne problematiziraju ponašanje fudbalskih navijača? Kada navijači okupiraju centar grada, naprave bakljadu, ili uđu na teren, to nisu ni lijepi ni simpatični prizori, a valjda su i kažnjivi. To se dešavalo zadnjih sedmica, a mediji, i ako su primijetili, bilo im je simpatično, i uopće nisu osudili takvo huligansko ponašanje niti izostanak reakcije policije. Čak čestitaju navijačima. Nedavno je jedan navijački YouTube kanal prikazao reportažu iz Sarajeva sa posljednjeg derbija Sarajevo – Željo. Dva Engleza, koja obilaze svijet i prave priče o navijačima, konstatuju kako igra nije nešto, ali da nikada nisu vidjeli tako nevjerovatno navijanje, uz rečenicu da grad i stadion povremeno izgledaju kao ratna zona. Njima je, naravno, zabavno bilo sve to vidjeti jer su i sami navijači, ali se na nekoliko mjesta i oni čude šta sve prolazi nekažnjeno. Zašto to nije problem našim novinarima?
ZANIMLJIVOST
Ove smo sedmice u informativnim emisijama saznali da čak 4,76 miliona KM dnevno potroše pušači u BiH.