BHT1 I FTV: MEVLUD U BLAGAJU, PRAZNIK ZA JAVNI SERVIS
Povezani članci
- Demokratska stranka zbog fondova osniva nevladine organizacije
- Nikola Samardžić: Celulit u mozgu Ivice Dačića
- Kriminal i smeće: Mostarci plaćaju deset miliona maraka da se guše u otpadu
- Latinka Perović: Istorijsko propadanje srpskog naroda
- Samir Beharić: Dvije fotelje pod jednim krovom
- Pančić: Crvene linije i ritualno ljubljenje
Oba javna servisa posvetila su značajan prostor učenju mevluda u tekiji na Buni. Prilozi bi možda i bili zanimljivi da su emitirani u religijskom programu, ali u informativnim emisijama javnog servisa ovo je pretjerano. Urednici bi svaki put kada ih ponesu priče o religijskim skupovima trebali da se sjete da je BiH sekularna država
Piše: Nidžara Ahmetašević, analiziraj.ba
BHT1: Dobre teme i dosadna saopćenja
5. – 11. maj 2015.
KOREKTNO O KLJUČNIM TEMAMA: Proteklu sedmicu obilježili su izvještaji o mogućem odlaganju radioaktivnog otpada iz Hrvatske u blizini granice s Bosnom i Hercegovinom, te o dešavanjima u Makedoniji. I jedan i drugi javni servis posvetili su ovim temama mnogo prostora, izvještavajući korektno i pokušavajući dati što više detalja. Kao i obično, FTV je imao više senzacionalistički pristup nego BHT1.
VELIKI EKOLOŠKI PROBLEM: Za BHT1 nije novost da se bave ekološkim temama, i obično su to dobro urađeni prilozi. Tako da su i informacije o tome da bi Hrvatska mogla odlagati radioaktivni otpad u blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom prezentovane profesionalno i zanimljivo, te su se više puta tokom sedmice vraćali ovoj temi, što je vrlo korisno za gledaoca s obzirom na to da ovo zaista jeste veliki problem.
DOBRE TEME I DOSADNA SAOPĆENJA: Ove sedmice su novinari i urednici BHT1 u dosta slučajeva imali i kritički osvrt na glavne događaje, te su postavljali pitanja o realnoj opasnosti od terorizma u BiH (prilog Slaviše Starčevića u dnevniku osmog maja, koji je uredio Nikola Marković), napravili prilog o tome šta treba država uraditi da bi se osigurao izvoz mlijeka (Svjetlana Vučetić u dnevniku šestog maja, uredila Adisa Dedić Kološ), ili prilog o tome šta je to siva ekonomija i kako je svi mi podstičemo (šesti maj, Azira Hrustemović). Ipak, ni ove sedmice nisu izbjegli čitanje saopćenja i praćenje protokolarnih aktivnosti dužnosnika koje javni servis nema obavezu da prenosi, a pritom su i prilično nezanimljivi za široku javnost.
KAD POČINJE PRIČA: Za razliku od ovih priloga, onaj koji je uradio Danijel Lepir (sedmi maj, uredila Blažica Krišto) o, kako je rečeno, “privođenju kraju obnove džamije Ferhadija” bio je prilično nepotreban u centralnoj informativnoj emisiji, a i urađen je površno, sa mnogo općih fraza. Ostaje nejasno zašto je urednica smatrala da je novost informacija kako će uskoro biti završena obnova nekog objekta. Kada bude gotovo, onda će to postati priča. (Isto je uradila i FTV).
MINUS SEDMICE
Prilog o privođenju kraja obnove Ferhadije, koji novinar završava rečenicom: “Restauracija objekta je utemeljena na izvornoj autentičnosti”, koja je teško razumljiva.
PLUS SEDMICE
BHT1 je i ove sedmice emitovala alarmantne izvještaje iz Livna, grada koji bi, izgleda, uskoro mogao ostati potpuno pust jer svi odlaze. Mladi naročito, i to s kompletnim porodicama. Ista situacija je i u Livnu susjednim općinama. No, ne čini se da bilo ko reaguje na ponovljene vapaje iz ovog grada. Pohvalno je, pak, da javni servis ostaje pri ovoj bitnoj priči, s nadom da bi ta vrsta pritiska mogla ipak uroditi nekim pomacima.
OCJENA 8
FTV: Makedonija, parada, županija
5. – 11. maj 2015.
PROFESIONALNO I ODGOVORNO: Primjer profesionalnog i odgovornog novinarstva mogli smo gledati u Dnevniku 2 devetog maja, koji je uredio Rasim Borčak, u izvještaju dopisnika iz Makedonije. Čuli smo sve strane, zatim građane, novinar je informacije iz vladinih izvora pažljivo prezentirao, naglašavajući da nema pouzdanih informacija o onom što se dešava, naglasio šta se pouzdano zna, imao stav opozicije i vlasti… Nažalost, voditeljica kao da dijelove nije slušala pa je insistirala na spekulacijama o broju stradalih, potencijalnoj opasnosti od daljih napada…
MILITANTNO, A NE SPEKTAKULARNO: U istom dnevniku, voditeljica najavljuje vojnu paradu u Moskvi, održanoj na Dan pobjede nad fašizmom, kao “spektakularnu”. Vojna parada je način pokazivanja moći i vrlo militantna manifestacija, i ništa tu nije spektakularno niti za divljenje.
TEŠKO SHVATLJIVA ODLUKA: Urednička odluka (Darjan Babić) od šestog maja da u trećoj minuti dnevnika emituju informaciju o nagradi US State Departmenta za pomoć pri hapšenju četiri osobe koje smatraju teroristima, dok su, s druge strane, informacije o krijumčarima sirovog duhana u BiH, i onom šta naši poljoprivrednici trebaju da bi izvozili mlijeko, bile plasirane tek u drugom dijelu dnevnika, teško je shvatljiva.
SENZACIONALISTIČKI I TENDENCIOZNO: Za svaku kritiku je i način na koji je novinar Davor Obrdalj prezentovao informaciju o podizanju optužnice u slučaju Gibraltar, emitovan osmog maja (uredila Azra Pašukan). Tužilaštvo BiH je tek podiglo optužnicu, sud je još nije potvrdio, ali to ne sprečava novinara da čita dijelove kao da su sva navedena djela i krivica još uvijek osumnjičenih dokazani. Vrlo senzacionalistički i tendenciozno.
PLUS SEDMICE
Izvještaj dopisnika iz Makedonije od devetog maja.
MINUS SEDMICE
Županije
Ocjena 1
UPOREDNA ANALIZA
Oba javna servisa ove sedmice posvetila su priličan prostor priči o učenju mevluda u tekiji na Buni. Detaljno su nam objašnjavali zašto i kako se mevlud uči, samo je teško bilo shvatiti šta je vijest u ovim prilozima i zašto je ovo relevantno za široku javnost? No, prilozi bi možda i bili zanimljivi da su emitovani u nekim emisijama o religiji, ali u informativnim emisijama javnog servisa ovo je bespotrebno i pretjerano. Urednici javnih servisa bi se jednostavno, svaki put kada ih ponesu priče o religijskim skupovima, slavljima i ostalom, trebali sjetiti da je BiH sekularna država. Još uvijek, barem. Naravno, ako se već ne sjete da takvi prilozi ne donose nikakvu novu informaciju, što bi trebala biti osnovna vodilja pri odluci šta će biti emitovano ili ne u centralnoj informativnoj emisiji.