Uobičajeni haos u Federaciji BiH: Vakcina koja život znači u borbi između dvoje ministara HDZ-a
Povezani članci
- Bećirović i Komšić članovi Predsjedništva BiH
- Sramotan proustaški maraton na HRT-u
- POSTJUGOSLAVENSKI REKVIJEM: SARAJEVO, BOSNAE 1992. – 2020.
- Vogel: ‘Njemačka i Austrija bi trebale uvesti sankcije Dodiku’
- Koliko kod lisica traje tegla Nutelle?
- Sjećanje na Denisa Mrnjavca: Lahor, topli povjetarac uvijek širokog osmijeha
Tako je cijela priča o nabavci vakcine koju čekaju građani, a posebno zdravstveni radnici, zapela između dva ministarstva koja predvode kadrovi iste stranke – HDZ-a BiH, između Vjekoslava Mandića i Jelke Milićević. Kako s tih adresa informacije obično dolaze na kapaljku, javnost je osuđena na spekuliranje šta se zapravo desilo i ko koga u cijeloj toj priči “topi” na najfatalnijoj priči bilo koje vlade.
Nabavka vakcine protiv koronavirusa utrka je za život i pobjedu protiv pandemije koja je u crno zavila cijeli svijet. Svi angažuju sve raspoložive snage, samo u Federaciji BiH problem su plaćanje i bankovne garancije, ili je ipak nešto drugo.
To ipak nije slučajnost, a i kako bi bilo u entitetu u kojem je nabavka respiratora prerasla u najveću aferu i završila na sudu i tužilaštvu, gdje vlast još uvijek ima vlada formirana poslije izbora 2014. godine, koja već pola godine nema ni većinu u parlamentu za bilo koji zakonski prijedlog.
Prvo je jučer objavljena vijest kako je Vijeće ministara BiH upoznato o “problemu osiguranja preostalih finansijskih sredstava za nabavku vakcine protiv Covid-19 u okviru COVAX mehanizma, što bi moglo ugroziti nabavku”, uz konstatovanje kako su Republika Srpska i Brčko distrikt svoje obaveze već izvršili.
Iz Federalnog ministarstva zdravstva oglasili su se brzo nakon toga kazavši kako su 11. decembra uputili premijeru Federacije BiH, dopremijerima i federalnoj ministrici finansija zahtjev za iznalaženje rješenja za plaćanje preostalog iznosa od 11 miliona i 564.738 KM, a za šta je krajnji rok 15. decembra.
Kažu i kako su tri dana kasnije dobili odgovor Federalnog ministarstva finansija u kojem predlažu da sačine informaciju prema Vladi Federacije BiH.
“Ovo ministarstvo je to i učinilo tražeći da se osiguraju navedena finansijska sredstva te je o tome Vlada FBiH raspravljala 15. decembra. Vlada FBiH nije iznašla mogućnost za osiguranje potrebnih finansijskih sredstava u navedenom kratkom roku te je zaključeno da su navedena sredstva planirana u budžetu Federacije za 2021. godinu te će moći biti uplaćena nakon usvajanja budžeta FBiH za 2021. godinu”, navode oni.
Priča o nedostatku sredstava i prekratkim rokovima naprosto je smiješna i tragična, posebno kad se zna koji je ulog u igri te da su svoje obaveze već izvršili oni koji su prema mišljenju brojnih federalnih zvaničnika već bankrotirali – komšije iz RS-a. Uz to FBiH svoje “redovne” finansijske obaveze izmiruje bez problema, nema priča o kašnjenju plata javom sektoru, dijeli se novac po setu mjera “Korona 2”, službeni listovi puni su javnih nabavki…
Tako je cijela priča o nabavci vakcine koju čekaju građani, a posebno zdravstveni radnici, zapela između dva ministarstva koja predvode kadrovi iste stranke – HDZ-a BiH, između Vjekoslava Mandića i Jelke Milićević. Kako s tih adresa informacije obično dolaze na kapaljku, javnost je osuđena na spekuliranje šta se zapravo desilo i ko koga u cijeloj toj priči “topi” na najfatalnijoj priči bilo koje vlade.
Ministrica Milićević bi tako u kratkom roku dva puta mogla doći pred paljbu ozbiljnih optužbi. Prvo je i formalno-pravno protiv nje podignuta optužnica za nesavjesan rad u famoznoj nabavci kineskih respiratora preko “Srebrene maline”, da bi ova put ispala dežurni kočničar u nabavci koja bi konačno olakšala borbu protiv smrtonosnog virusa.
Nije isključena ni mogućnost međustranačkog obračuna kadrova, posebno kad se zna da je Milićević još od kolapsa mostarskog giganta Aluminija imala otklon od klasičnih stranačkih stavova i, prema mišljenju nekih, bila predodređena da bude kadrovirana kao Pedro koji će pred nezadovoljnom svjetinom “visiti” na kraju.