Tužilaštvo provjerava delegate i savjetnike
Povezani članci
- Academy387 obučio novu generaciju programera za “pametne telefone”
- Čika Jovo stigao u Sarajevo
- Sjepan Mesić i Budimir Lončar distancirali se od IFIMES-a
- “SVIJET U KARIKATURI”, REŠADA SULTANOVIĆA
- Inicijativa FHP-a za ocenu ustavnosti Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći
- Iz Srebrenice historijsko izvinjenje Bošnjaka za zločine Handžar divizije
Tužilaštvo KS provjerava zloupotrebu naknade za odvojeni život delegata Doma naroda Federalnog parlamenta i zapošljavanje savjetnika Lidije Bradare, predsjedavajuće ovog doma.
Od početka 2015. do polovine 2017. za troškove odvojenog života od porodice za 35 delegata iz ove institucije je potrošeno nešto više od 825.000 maraka.
Piše: Centar za istraživačko novinarstvo (CIN)
Tužilaštvo Kantona Sarajevo (KS) otvorilo je predmet u kojem će provjeriti zakonitost korištenja naknade za odvojeni život delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), kao i zapošljavanje savjetnika Lidije Bradare, predsjedavajuće ovog doma.
Predmet je otvoren nakon što je Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) objavio istraživanja o lažnim smještajima delegata i zapošljavanju osam savjetnika Bradare.
„Otvoren je predmet povodom oba ta pitanja, oba vaša istraživačka teksta“, kazao je Alem Hamzić, glasnogovornik Kantonalnog tužilaštva.
Delegatima u Domu naroda PFBiH kirija za zakup stana je jedan od prvih uslova za ostvarivanje prava na naknadu troškova odvojenog života u Sarajevu.
Delegati su ugovarali niske kirije za stanove koji su neuslovni za život ili daleko od Parlamenta FBiH. U velikom broj stanova koji su plaćeni za delegate u stvari žive drugi ljudi, pa ih polovina delegata ne koristi.
Dom naroda nema sistem kojim bi kontrolisao način na koji delegati koriste ovo pravo. Od početka 2015. do polovine 2017. za troškove odvojenog života od porodice za 35 delegata iz ove institucije je potrošeno nešto više od 825.000 maraka.
CIN je otkrio i da pet od osam savjetnika koje je imenovala Lidija Bradara nisu imali pet godina radnog iskustva, kako predviđaju federalni propisi.
Funkcioneri nisu dužni raspisivati konkurse pri zapošljavanju savjetnika – oni ih sami biraju. Ovo pravo iskoristila je i Bradara prilikom imenovanja svojih savjetnika. Za dvije godine i dva mjeseca na plaće i naknade Bradarinih osam savjetnika potrošeno je više od 306.000 KM iz federalnog budžeta.
Prema Zakonu o državnoj službi FBiH, iako nemaju status državnih službenika, savjetnici moraju ispunjavati iste uvjete kao i kandidati za pomoćnike rukovodećih državnih službenika. Te uvjete ne precizira Zakon nego posebna Uredba, prema kojoj je potrebno pet godina radnog iskustva.
Jednom od njih to je bilo prvo zaposlenje, dok je četvero imalo radno iskustvo od osam mjeseci do dvije godine. Većina njenih savjetnika su članovi stranaka ili rođaci i poznanici političara.