Sarajevsko tužilaštvo neće provoditi istragu po prijavi o nepružanju liječenja djevojčice
Povezani članci
- Margaret MacMillan: Dužnost historije je da razobliči mitove, to nam je posao, a prečesto mi stvaramo mitove…
- Tužilaštvo BiH preuzelo predmet Davida Dragičevića
- Samir Šestan: KAKO PREŽIVJETI CORONA DIKTATORE?
- Komemoracija žrtvama genocida u New Yorku: Srebrenica je najtamniji trenutak u historiji UN-a
- Redžo Lemezan: Vlada KS kao pokrovitelj SFF-a mora tražiti uključenje općine Ilidža u program!
- Papa ne dolazi otvoriti poštanski ured
Foto: RSE
Tužilaštvo Kantona Sarajevo donijelo je odluku da neće provoditi istragu u slučaju maloljetne Nadin Smajlović, saopćeno je iz Tužilaštva 17. novembra.
Njeni roditelji Denis i Amina Smajlović podnijeli su 2019. godine krivičnu prijavu protiv ljekara i menadžmenta Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) zbog nepružanja medicinske pomoći i neovlaštenog otkrivanja profesionalne tajne i nesavjesnog liječenja.
KCUS je, naime, prvobitno krajem 2019. godine odbio dati odobrenje za izmještanje djevojčice Nadin na liječenje u Tursku.
Otac djevojčice Denis Smajlović zbog cijele situacije je gasnim pištoljem prijetio šefu Pedijatrijske klinike KCUS-a Edi Hasanbegoviću.
Nakon toga su ljekari održali javni protest, a generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović javno je kazala da “niko od pedijatara ne želi liječiti djevojčicu takvih roditelja”.
“Neka se javi ko je spreman da mu stave pištolj na glavu i da mu prijete da će mu ubiti djecu”, kazala je Izetbegović u javnom obraćanju.
Roditelji su djevojčicu, nakon odbijanja u KCUS-u, izmjestili u Tursku na vlastitu odgovornost, zbog neophodne terapije, a grupa građana organizirala je proteste ispred zgrade KCUS-a.
Doktor Raho Spahović je 2019. godine naveo kako je u javnosti stvorena atmosfera da su pedijatri odbili liječiti Nadin Smajlović, ali da “imaju dokaz od 21. novembra 2019. godine, u kojem se navodi kako su, dok se dijete liječilo u Turskoj, formirali konzilij koji će nastaviti liječiti dijete”.
“Roditelji su nastavili liječiti dijete i dan-danas se to dijete liječi kod nas. Nudili smo im da o trošku KCUS-a izaberu kliniku u svijetu koja će izvršiti nezavisnu reviziju, ali to roditelji nisu uradili”, rekao je Spahović.
Amina Smajlović je tvrdila suprotno, navodeći da je 17. novembra 2019. deset pedijatara na konziluju potpisalo da ne žele liječiti njeno dijete, a 21. novembra iste godine su ponovo napravili konzilij i tek tada prihvatili da liječe njenu kćerku.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo je i ranije obustavljalo istragu u ovom slučaju, ali je kasnije nastavilo.
“Nakon analize prikupljenih dokaza, tužilački tim Tužilaštva Kantona Sarajevo, koji je postupao u slučaju maloljetne N. S., a zbog krivičnih djela nepružanja medicinske pomoći, nesavjesno liječenje i neovlašteno otkrivanje profesionalne tajne, donio je odluke da se istraga protiv prijavljenih neće provoditi jer u radnjama prijavljenim nisu ostvarena obilježja krivičnih djela”, saopćilo je Tužilaštvo Kantona Sarajevo 17. novembra 2022.
Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo navode da je ovakva tužilačka odluka donesena “nakon više provedenih radnji, sveobuhvatne analize spisa te zaprimljenog nalaza sudsko-medicinskog vještačenja u timu od osam ljekara specijalista”.
Iz Tužilaštva su naveli da podnosilac prijave na ovu tužilačku odluku ima pravo pritužbe uredu glavne kantonalne tužiteljice.
Grupa pedijatara s Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu je protiv dr. Ismeta Gavrankapetanovića, direktora sarajevske Opće bolnice, podnosila i prijavu Ljekarskoj komori zbog njegovih izjava o ovom slučaju.