Otvoren konkurs: “Nacionalna škola tranzicione pravde”
Povezani članci
Fond za humanitarno pravo poziva mlade građane i građanke Srbije da se prijave na konkurs za upis četvrte generacije studenata Nacionalne škole tranzicione pravde, koja će biti održana u Beogradu, od 5. juna do 8. jula 2017. godine.
Škola tranzicione pravde je program neformalnog obrazovanja o sudski utvrđenim činjenicama o ratnim zločinima koji su počinjeni tokom oružanih sukoba u bivšoj Jugoslaviji, vansudskim mehanizmima za utvrđivanje činjenica o zločinima iz prošlosti, pravu žrtava na reparacije, inicijativama za očuvanje sećanja na žrtve i stvaranju garancija neponavljanja sukoba.
Škola je namenjena studentima osnovnih i postdiplomskih studija, aktivistima civilnog društva, mladim profesionalcima u državnoj upravi, članovima političkih partija, novinarima, umetnicima i svim drugim mladim ljudima koji su zainteresovani za sticanje i proširivanje znanja o ratovima u bivšoj Jugoslaviji, koje je zasnovano na sudski utvrđenim činjenicama i nepristrasnim istraživanjima.
Četvrta po redu Nacionalna škola tranzicione pravde biće posvećena sećanju na žrtve genocida u Srebrenici. Polaznici će tokom škole slušati i diskutovati o kontekstu i okolnostima srebreničkog masakra, ključnim akterima, posledicama po žrtve i pogođene zajednice. Po završetku škole polaznici će imati priliku da doprinesu sećanju na srebreničke žrtve osmišljavanjem, organizacijom i učešćem u završnom događaju.
Za određeni broj polaznika izvan Beograda FHP će snositi troškove prevoza i smeštaja, dok su za sve polaznike škole obezbeđeni ručak i osveženje (kafa, čaj, voda). Pohađanje Škole je besplatno.
Prijava za učešće vrši se popunjavanjem formulara koji je dostupan ovde, najkasnije do 28. maja 2017. godine.
Program Škole
Predavanja će se održavati u Biblioteci FHP-a, počevši od 5. juna 2017. godine. Veliki deo predavanja biće održan subotom, u periodu od 10:00 do 18:00 časova. Predavanja će uključivati i razgovor sa akterima događaja, projekciju filmova, posetu izložbama i drugim relevantnim događajima. Teme predavanja uključuju:
- Raspad Jugoslavije
- Oružane sukobe u bivšoj Jugoslaviji i uspostavljanje pravde u odnosu na počinjene ratne zločine
- Domete i standarde suđenja za ratne zločine
- Studije slučaja Srebrenica, Kosovo, Vukovar, Oluja
- Seksualno nasilje u oružanim sukobima u bivšoj Jugoslaviji
- Inicijative za utvrđivanje istine o prošlosti
- Priznanje žrtava: materijalne reparacije i kultura sećanja
- Reforma institucija: potraga za počiniocima ratnih zločina, lustracija i vetting
Eventualna pitanja možete uputiti na email adresu tj-school@hlc-rdc.org.