Onlajn panel: “Izgradnja nacionalnog ponosa: Spomenik Stefanu Nemanji i transformacija gradskih prostora u kontekstu politika sećanja”
Povezani članci
- Jak zemljotres pogodio Zagreb, 15-godišnje dijete u kritičnom stanju
- Dugoročna briga o djeci doprinos je cijeloj zajednici
- Predrag Lucić: Liderstvo za mir u regiji i regionu
- Sud BiH produžio pritvor uhapšenima u slučaju Memić
- Saga u nastavcima: U BiH i dalje bez dogovora o vlasti
- SERGIO ŠOTRIĆ: Mediokriteti drže monopol nad srpstvom u BiH
Urbanistički projekti u Beogradu i Skoplju drastično transformišu gradske pejzaže, ali i oslikavaju dominantne politike sećanja. Kroz spomeničke i simboličke aspekte gradskih projekata dokazuje se kontinuitet nacije sa srednjim vekom odnosno antikom. U slučaju Srbije, spomenik Stefanu Nemanji reflektuje odnos prema Kosovu kao kolevci srpske nacije, a time oblikuje i stav prema ratu na Kosovu devedesetih godina, ratnim zločinima, kao i nepriznavanju nezavisnosti Kosova.
S druge strane, projekat „Skoplje 2014“ nije samo transformisao centralni deo grada, već i redefinisao nacionalni identitet kroz mnoštvo novih spomenika.
Povod za diskusiju je spomenik Stefanu Nemanji koji je nastao u okviru projekta „Beograd na vodi“, ali će razgovor obuhvatiti i širi kontekst izgradnje nacije i identiteta, politike sećanja i simboličkog preuređivanja gradskih prostora u Srbiji i Severnoj Makedoniji.
Panel se održava u utorak, 15. decembra 2020. godine, sa početkom u 19h i može se pratiti na ovom linku na Facebook-u https://bit.ly/panel15dec ili na ovom linku na Zoom platformi: https://zoom.us/j/99458622251.
Učestvuju:
Branislav Dimitrijević, profesor istorije umetnosti i član inicijative Ne davimo Beograd
Filip Ejdus, vanredni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu
Goran Janev, profesor socijalne antropologije na Univerzitetu svetog Ćirila i Metodija, Skoplje
Jelena Đureinović, postdoktorantkinja na Univerzitetu u Beču i koordinatorka programa memorijalizacije u Fondu za humanitarno pravo
Moderatorka: Isidora Stakić, koordinatorka aktivnosti programa memorijalizacije u Fondu za humanitarno pravo