Neke EU članice se ‘žale na bezvizni režim za Zapadni Balkan’
Povezani članci
- Odricanje od baštine
- Ministar u BiH može biti i zastupnik u dva parlamenta
- Darko Milinović objašnjava Ladislavu Tomičiću:Zašto nećemo glasovati za Hrvatsku demokratsku zajed..
- Smrt Odisejovog pogleda ( In memoriam Asafu Muranoviću)
- Dan sjećanja na ubijenu djecu proglašen Danom žalosti u Kantonu Sarajevo
- Dan ustanka naroda Hrvatske
foto: N1
Navodna zloupotreba mogućnosti bezviznog putovanja nekih država Zapadnog Balkana, kao što su Moldavija, Gruzija i Ukrajina, potaknula je neke članice Evropske unije, poput Njemačke i Francuske, da podignu mogućnost ukidanja bezviznog režima, prema internom dokumentu EU koji je procurio u javnost.
Među zloupotrebama koje se navode su nezakoniti boravak i neosnovani zahtjevi za azil.
Spominje se porast “prekršaja neovlaštenog boravka” koje su počinili građani Albanije, Moldavije i Ukrajine, kao i Albanije i Srbije.
“Ovo se može shvatiti kao ‘taktika zastrašivanja’ koju koristi nekoliko država članica EU koje se trebaju prikazati čvrsti pred svojom nacionalnom publikom. Ali to je i poruka vladama različitih trećih zemalja da učine nešto po tom pitanju. Reakcije Kišinjeva, Kijeva i Tbilisija sada će se pažljivo pratiti”, navodi Rikard Jozwiak, urednik za Evropu Radija Slobodna Evropa (RSE).
No, prema dokumentu koji je procurio, Njemačka, Francuska i Italija u posljednje vrijeme postaju sve više frustrirane navodnim zloupotrebama bezviznog režima.
“Treba reći da su se od prvog dana brojne zemlje EU, uključujući Francusku, Njemačku, Nizozemsku, Italiju i Švedsku dosta žalile na neke ljude koji dolaze izvan EU i koriste mehanizam vizne liberalizacije za kriminalne aktivnosti…Ipak, i ovo je vrijedno zapamtiti, vrlo malo njih zapravo želi dirati liberalizaciju viznog režima jer predstavlja jednu od rijetkih priča o istinskom uspjehu EU na Zapadnom Balkanu i u Istočnom partnerstvu. To je dobro za ekonomiju i dobro je za kontakte među ljudima”, dodaje Jozwiak.
Dokument od 27. septembra procurio je u vrijeme posjete predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen Zapadnom Balkanu.
Vizni režim EU za Crnu Goru, Srbiju i Sjevernu Makedoniju ukinut je u decembru 2009. godine, nakon čega su uslijedile Albanija i Bosna i Hercegovina 2010., Moldavija 2014. i Gruzija i Ukrajina 2017. godine.
Bezvizna putovanja u EU do 90 dana smatraju se važnim korakom naprijed u odnosima 27-članog bloka sa Zapadnim Balkanom i bivšim sovjetskim državama u okviru politike Istočnog partnerstva.
Kako navodi Jozwiak, zvaničnici EU će o ovom pitanju razgovarati u radnoj grupi za vize 13. oktobra.