Na današnji dan prije 27 godina srušen je Stari most
Povezani članci
- Rad Hrvatskog narodnog sabora u BiH: Teritorijalni nacionalizam
- Godišnjica prve građanske pobune: Izađimo opet na ulice
- Ešton sa Tadićem o Kosovu i Dodiku
- Promocija knjige “Grebo” autora Bore Kontića u Mostaru
- Kroz mostarski aerodrom ove godine nije prošlo ni 1.000 putnika, a gradska vlast uporno šuti
- Opet otkaz Hrvoju Zovku na HRT-u
Za sve Mostarce, prije i nakon rata, Stari most nije predstavljao samo građevinu preko koje se lakše prelazilo, već i mjesto susreta te turistički biser Hercegovine, ali i cijele države.
No, nekome je i to smetalo pa je na Starog ispaljeno nebrojeno projektila, sve dok nije pao. Rušenje mosta je snimljeno, a taj snimak je kasnije obišao svijet, pa su svi mogli svjedočiti uništavanju jednog od najprepoznatljivijih simbola BiH.
No, 2004. godine, nakon sedam godina radova, Stari je ponovo izronio. Godinu kasnije u julu uvršten je na UNESCO-ovu listu zaštićene svjetske kulturne baštine.
Stari most je izgrađen u periodu od 1557. do 1566. godine, a glavni arhitekt je bio mimar Hajrudin.
Za rušenje mosta odgovornim se smatra Slobodan Praljak, bivši general HVO-a koji je popio otrov u haškoj sudnici 2017. godine i tako okončao život.
Presuda Praljku izrečena je u sklopu procesa tzv. šestorki, u kojemu je uz Praljka suđeno i Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Milivoju Perkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću. Svi skupa su osuđeni na 111 godina zatvora. Teretilo ih se za zločine počinjene na području BiH tokom 1993. i 1994. godine. Između ostaloga, riječ je o zločinima u Mostaru i drugim bh. gradovima.
Kao i svih ranijih godina, najtužniji dan u historiji Mostara bit će obilježen danas, malo poslije 10 sati, skokom bez aplauza i bacanjem cvijeća u rijeku.