Javni čas o sudski utvrđenim činjenicama o genocidu u Srebrenici
Povezani članci
- POVORKA PONOSA LGBTIQ OSOBA I OBITELJI: „Slobodan život počinje ponosom“
- Premijera plesne predstave MARKO u Beogradu
- Beograd: Sloboda za “Simine četnike” zbog nedostatka dokaza
- Tko je gradonačelnica koja je rekla ne ustašama i huliganima?
- Slavo Kukić: Studente se koristi kao instrument nacionalističkih politika
- Je li vrijeme za državnu svijeću i u Kninu i u Gruborima
Povodom obeležavanja 22. godišnjice genocida u Srebrenici Fond za humanitarno pravo (FHP), u saradnji sa forumZFD Beograd i Fondacijom Hajnrih Bel – predstavništvo u Beogradu organiziraju Javni čas o sudski utvrđenim činjenicama o genocidu u Srebrenici koji će se održati 11. jula 2017. godine u 15:00 časova, Centar za kulturnu dekontaminaciju (Birčaninova 21, Beograd).
Čas drži Nemanja Stjepanović, istraživač FHP-a i jedan od najboljih poznavalaca rada Haškog tribunala i činjenica koje su utvrđene u njegovim sudskim presudama.
Javni čas o Srebrenici deo je četvrte po redu Nacionalne škole tranzicione pravde, koja se održava u periodu od 5. juna do 11. jula 2017. godine. Ovogodišnja Škola tranzicione pravde posvećena je sećanju na žrtve genocida u Srebrenici, i zbog toga će predavanje o događajima u i oko Srebrenice tokom jula 1995. godine biti održano u formi javnog časa, koji će biti otvoren za učešće svih zainteresovanih građana i građanki.
i
Razgovor o odgovornosti i načinima sećanja na žrtve genocida u Srebrenici koji će se održati 11. jula 2017. godine u 19:00 časova, Centar za kulturnu dekontaminaciju
Javna debata o akterima, odgovornosti i posledicama genocida u Srebrenici u Srbiji gotovo ne postoji. Žrtava se sećaju malobrojni; porodice i aktivisti za ljudska prava, nasuprot zvaničnom narativu koji i dalje poriče sam genocid i odgovornost Srbije za ovaj zločin. Javni razgovor o Srebrenici, na godišnjicu genocida, predstavlja pokušaj da se ova zavera ćutanja i poricanja probije na način koji poštuje žrtve i njihovu želju da ih vidimo, čujemo i priznamo. U razgovoru o ovoj temi, govore:
- Marijana Toma, istoričarka
- Ivica Đikić, novinar i publicista
- Vladimir Miladinović, umetnik
- Filip Švarm, novinar
Pozivamo Vas da učešćem u oba događaja odamo poštu žrtvama Srebreničkog genocida, i još jednom pokažemo da u Srbiji postoji značajan otpor negiranju sudski utvrđenih činjenica i potiskivanju žrtava u zaborav.