Izložba „MKSJ: Slučaj Kosovo 1998-1999“
Povezani članci
- Prva žrtva koronavirusa u BiH: U Bihaću preminula starija žena
- Banatski antiantifašizam
- Konkurs za Milevinog malog
- Ne postoje novi uslovi Nemačke za Srbiju
- Da negiranje genocida u Srebrenici postane kažnjivo djelo
- Sud u Strazburu odbio pokušaj Hrvatske da se umiješa u apelaciju o nejednakoj vrijednosti glasa u BiH
Fond za humanitarno pravo organizira otvaranje izložbe „MKSJ: Slučaj Kosovo 1998-1999“, 19. marta u 19:00 časova, u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu. Kroz video materijale i odabrane dokumente, izložba prikazuje kako je zločine počinjene tokom oružanog sukoba na Kosovu istražio, rekonstruisao i procesuirao Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju. Ona predstavlja činjenice o zločinima srpskih vojnih i policijskih snaga nad albanskim stanovništvom počinjenim 1999. godine, kao i o zločinima OVK iz 1998. godine.
Prilikom otvaranja biće održana diskusija u kojoj će učestvovati i jedan od članova tužilačkog veća u slučaju Šainović i drugi, gdin Tomas Hanis. Tako ćemo iz prve ruke moći da čujemo kako je tekla istraga i sudski proces u ovom predmetu, šta je utvrđeno u pogledu odgovornosti Srbije za zločine na Kosovu, i ko su bili planeri i počinioci zločina.
Drugog dana izložbe moći ćete da slušate o činjenicama koje su utvrđene pred Haškim tribunalom u predmetima Haradinaj i drugi i Limaj i drugi. Osvetlićemo i odgovor na pitanje zašto i pored zaključaka o zločinima počinjenim od strane OVK glavni komandanti te vojske nisu osuđeni.
Trećeg dana izložbe posetite javni čas o zločinima srpskih snaga na Kosovu, koji će držati Nemanja Stjepanović, jedan od najboljih poznavaoca rada Haškog tribunala u Srbiji. On će prikazati razvoj krize na Kosovu i činjenice koje je Sud utvrdio u pogledu učešća srpskih snaga u zločinima, te objasniti na osnovu čega se došlo do zaključka o postojanju udruženog zločinačkog poduhvata vlasti Slobodana Miloševića sa ciljem etničkog čišćenja Kosova 1999. godine.
U ponedeljak, 26. marta, učestvujte u razgovoru sa Sarandom Bogujevci, ćerkom Sale i sestrom Špetima i Špenda koji su ubijeni 28. marta 1999. godine u Podujevu. Saranda, tada 13-godišnja devojčica, je takođe bila streljana ali je preživela masakr i od tada se bori za pravdu i saznavanje istine o zločinu u kojem je stradala njena porodica.
Izložba će biti zatvorena 28. marta, projekcijom višestruko nagrađivanog filma „Dubina dva“.
Tokom trajanja izložbe biće organizovano nekoliko pratećih događaja koji su otvoreni za sve zainteresovane građane/ke.