Godinu dana poslije, bez odgovornih za sukobe na Cetinju
Povezani članci
- Ugašen portal ‘Vranjske’
- Potpisan Sporazum o izborima u Mostaru
- Protest u Banjaluci zbog kriminalizacije klevete o kojoj raspravljaju poslanici NSRS-a
- Heni Erceg: Ne damo druga Tita
- Ne čuva se Armija skrivanjem zločina / UDIK: Poražavajuće je da su odbijeni prijedlozi o broju žrtava
- Proustaški Hrvatski tjednik objavio je ekskluzivnu teksturinu o tzv. američkim zračnim fotografijama logora Jasenovac u kojem je moglo biti 1200 zatočenika!
Foto: Gregor Mayer/dpa /DPA/PIXSELL
Sukobi policije i demonstranata na Cetinju 5. septembra 2021. godine, prilikom ustoličenja mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori Joanikija, tokom kojih je povrijeđeno 60 osoba ostali su do danas nerasvijetljeni, bez krivično pravnog epiloga.
Nije utvrđeno da li su učesnici protesta bili nasilni, niti da li je policija prekoračila ovlašćenja prilikom intervencije suzavcem i šok bombama nad demonstrantima.
“Činjenica da nemamo pravni epilog slučaja ‘Belvedera’ govori da nemamo ozbiljnu državu i nemamo ozbiljne institucije”, ocjenjuje za Radio Slobodna Evropa građanski aktivista Vuk Maraš.
Belveder je naselje na ulasku u Cetinje na kome se barikadama branio ulaz u grad, pa je postao simboličan naziv za događanja u tom gradu.
Postupanjem bezbjednosnih službi na Cetinju 5. septembra prošle godine tek treba da se bavi Anketni odbor Skupštine Crne Gore. Odluku o otvaranju parlamentarne istrage o postupanju Uprave policije, Agencije za nacionalnu bezbjednost i Ministarstva unutrašnjih poslova, donijela je Skupština 17. avgusta ove godine.
Odbor treba da odgovori na pitanje da li su bezbjednosne službe prekršile zakon, povrijedile javni interes i prava građana koji su učestvovali u demonstracijama.
Belveder – simbol blokade ‘srpskog sveta’
Neposredan povod za događaje na Belvederu i u samom Cetinju, bila je namjera SPC da ustoličenje Joanikija obave u tamošnjem manastiru. Cetinje je istorijski centar crnogorske državnosti i nacionalne samobitnosti.
Iako je u Cetinjskom manastiru, sjedište mitropolije SPC u Crnoj Gori, građani su demonstrirali ocjenjujući SPC polugom velikosrpskog nacionalizma, između ostalog i zbog negiranja crnogorske nacije.
Prilazne puteve Cetinju blokiralo je više hiljada protivnika ustoličenja, među kojima su bili građani Cetinja, pripadnici opozicionih političkih partija i crnogorskih nacionalnih organizacija.
Na Belvederu, samom magistralnom ulazu u Cetinje iz pravca Podgorice, bila je najsnažnija blokada od automobilskih guma, stijena sa obližnjih brda.
Patrijarh SPC Porfirije i mitropolit Joanikije prevezeni su do Cetinjskog manastira vojnim helikopterom u pratnji pripadnika specijalnih jedinica pod punom oružanom opremom, zaštićeni neprobojnim platnom.
Time su izbjegli postavljene blokade, te je ustoličenje obavljeno u Cetinjskom manastiru.
Paralelno sa crkvenim obredom, nekoliko stotina metara dalje u centru Cetinja, policija se sukobila sa demonstrantima ispaljujući ogromne količine suzavca, kao i šok bombi, a prema svjedočenju dijela prisutnih ispaljivani su i gumeni meci.
Pozivajući se na policijske izvore neki od najuticajnijih medija u Crnoj Gori objavili su da je intervencija počela nakon što su demonstranti na policijski kordon bacili “molotovljev koktel” i da je na Belvederu pucano na policiju.