Četiri osobe poginule, više od stotinu ozlijeđenih u nevremenu u Hrvatskoj
Povezani članci
Foto: Patrik Macek/Pixsell
U sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Zagrebu i Slavoniji, koji su bili pogođeni orkanskim nevremenom u srijedu, 19. srpnja, poslijepodne i navečer, ubrzano se otklanjaju posljedice nevremena i saniraju štete.
Dvije su osobe poginule tijekom nevremena u Zagrebu od pada stabala, i dvije u Slavoniji – muškarac od pada stabla i vatrogasac tijekom intervencije.
U Zagrebu je bilo 60 ozlijeđenih, od toga desetak teže, u Slavonskom Brodu 32 ozlijeđena, u Novoj Gradiški 23.
U zapadnom dijelu Zagreba olujni vjetar srušio je jučer i dizalicu, u čijoj kabini se nalazio radnik iz Indije, koji je na sreću prošao samo sa slomljenom rukom.
Do sada je zabilježeno 1.507 intervencija u kojima je sudjelovalo 3.865 vatrogasaca sa 1.604 vozila, a podaci o broju intervencija neprestano se povećavaju. Vatrogasci rade na uklanjanju stabala, granja i crijepova s kolnika te na sanaciji krovišta i dimnjaka.
U Zagrebu se situacija stabilizira – grad još nije do kraja očišćen, no granje i drveće uglavnom je uklonjeno s glavnih prometnica tako da se promet u četvrtak ujutro više-manje odvijao normalnim tokom.
Sve tramvajske linije Zagrebačkog električnog tramvaja (ZET) voze normalno. Četiri autobusne linije voze izmijenjenom trasom, a dvije su u prekidu.
Zagrebačka policija apelirala je na građane da “koliko je god to moguće, na minimalnu razinu svede kretanje osobnim automobilima kroz uži i širi centar Grada sve dok se u potpunosti ne normalizira funkcioniranje prometne infrastrukture”.
Preporuka je da se građani ne zadržavaju u parkovima, a zagrebački Zoološki vrk u parku Maksimir zatvoren je do daljnjega.
Štete su u Zagrebu tim veće, što još nisu otklonjene sve štete od potresa koji je pogodio Zagreb u ožujku 2020. godine i onog koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju 7 mjeseci kasnije.
Tako su primjerice stradale umjetnine koje su iz Muzeja za umjetnost i obrt, koj je teško oštećen u potresu i čija je sanacija pri kraju, premještene u depo na Zagrebačkom velesajmu, a depo je u nevremenu poplavljen.
Ekipe i građani su na terenu i u drugim gradovima pogođenim orkanskim nevremenom.
Nakon nevremena otežano se vozi na pojedinim cestama u središnjoj, sjeverozapadnoj Hrvatskoj i dijelu Slavonije, izvijestio je u četvrtak Hrvatski autoklub (HAK).
Zbog posljedica nevremena za sav su promet zatvorene državne ceste Vinkovci-Županja (DC55) i Lipik-Trokut (DC47).
Pedeset inžinjeraca Hrvatske vojske poslano je na popravak ceste Vinkovci-Županja, a iz Ministarstva obrane najavljuju.
Iz Ministarstva obrane najavljuju da će poslati još vojnika na sanacije šteta od nevremena, po potrebi.
Zbog otklanjanja posljedica jakog nevremena u prekidu je željeznički promet između kolodvora Staro Petrovo Selo i Okučani. Na relacijama Vinkovci – Gunja i Vinkovci – Županja i obrnuto putnici se prevoze autobusima.
Ravnateljstvo Civilne zaštite je na upite medija zašto nije upotrijebljen europskim sredstvima nabavljeni novi Sustav za rano upozorenje i upravljanje krizama (SRUUK) odgovorilo kako se on ne koristi kada je posrijedi “narandžasto” upozorenje, a da su građani već dva dana bili upozoravani na dolazeće nevrijeme preko društvenih mreža, medija i službene stranice Civilne zaštite.