Zoran Mikulić: Hoćemo li dopustiti da nacionalizam pobjedi Mostar?
Povezani članci
- Protiv „južne znanosti“ o jeziku i književnosti
- Vedad Mahmuljin, inžinjer godine u Boeingu: Inovacijama uštedio kompaniji više od 100 miliona dolara
- Koja zapravo ‘plemena’ žive u Bosni?
- Ne čitaj, opasan pas unutra
- Izložba Tajme Guzin
- Edin Batlak rotarijanac koji je preživio pakao logora: Osobe koje mrze žive u paklu
Piše: Zoran Mikulić
Ovih dana mostarska mladost maturskim slavljem proslavlja svršetak srednjoškolskog doba. Zatvara jednu stranicu svog života i priprema se za dan koji bi trebali pamtiti cijelog života. Ponosni roditelji tog dana neće žaliti da daju i zadnju marku kako bi njihovi ponosi izgledali svečano i kako se ne bi razlikovali od ostale djece. I tako je već godinama i svugdje. I svugdje je to sasvim normalno osim u ovoj nakaradnoj BiH i ovom osakaćenom Mostaru. Ovdje će, naravno, Bošnjaci i Hrvati iz iste gimnazije matursko veče proslavljati odvojeno. Hrvati će u jedom dijelu grada za prvi ples moliti Hrvatice,a Bošnjaci u drugom Bošnjakinje. O Srbima ovdje već odavno nitko niti ne vodi računa. U Mostaru ima više registriranih narkomana nego Srba. Potkrade se po koji i mogu se tolerirati sve dok se poslijeratnim gradskim ocima ,netom otrgnutim od zavičajnih ruralnih torova, ne miješaju u nacionalnu statistiku. Iste će pjesme svirati to veče i na jednoj i na drugoj strani grada. Isto će se plesati i uz glazbu i uz muziku. I glazba i muzika su stvorene da spajaju,a ne da razdvajaju. Zasigurno će i neki novi Ante zaplesati. Ali šta ako te noći ,taj neki Ante zaželi zaplesati sa Selmom !? Šta ako neki Mirza zaželi zaplesati sa nekom Marijom? Hoće li morati naručiti taxi da bi otplesali taj ples na drugoj strani i vratili se na “svoju” stranu grada ? Brato, ostavi uključen taksimetar,večeras nije važno,večeras ja plaćam, šta ima veze, jedan ples 12 maraka. Eto me opet za sat ili dva.
Slične se stvari podmeću generacijama djece u getoiziranom Stocu ili u voćarskoj Srednjoj Bosni u kojoj se ne smiju miješati kruške i jabuke. Upravo tim riječima, ne tako davno, tamošnja HDZ-ova ministrica obrazovanja,za tren oka opravda ovu segregaciju,ovaj fašizam. Čije je to dijete kruška,a čije jabuka. Jesmo li to mi rađali i odgajali djecu ili voćnu salatu. S kojim to pravom ti ili bilo tko drugi, gestapovskim manirom Mare Lukšine, odvajaš moje dijete u jedan ili u drugi tor.
I to je ono što su ovi pečeni i novopečeni namijenili našoj djeci. To je ono čime se oni na svojim seoskim i stranačkim sijelima hvale. Kako se to inače u svijetu zove? Šta je,ako ne to, segregacija, aparthejd,nacionalizam,
Dvadeset godina oni kamenuju Bosnu i Hercegovinu.
Od Mostara i BiH,nekada simbola bratstva i jedinstva,ljubavi i crvenila,miješanih brakova, napravili su zemlju prekinutih utakmica i ispražnjenih tribina,grad i zemlju naših i njihovih, državu napuštenih sjednica i dogovora,nepriznatih himni i iritantnih zastava,suprotstavljenih inat praznika,zemlju lažnih prijatelja, državu efendija i popova koji vode politiku i politike koja finansira efendije i crkvu. Došlo njihovo vrijeme. Ili je valjda konačno prošlo. Ili je nacionalizam konačno došao u klimaks? Do nas je. Znate li vi protiv koga se mi borimo. Da mi je samo po jedna marka za svakog od ovih koji odlučuju o BiH,a ne vole BiH. Da mi je samo marka za svakog od ovih koji žive u BiH,a ni ne navijaju za BiH.
Nadam se da se ipak Mostar ne poznaje po njima. Mostar se po lipama i po beharu poznaje. Po Neretvi se Mostar poznaje. Po Šantiću i po liskama se Mostar poznaje. Po Mostaru se Mostar poznaje. Neprevedivo u nacije. Oni nikada nisu naučili Mostar. Mostar se ne uči u večernjoj školi. Mostar se uči na redovnoj nastavi. I ne bježi se sa časova niti sa satova. Njihovih likova i imena definitivno nikad neće biti na vizit karti Mostara. Je li otišao Mostar iz Mostara?
Protiv toga i takvih problem dizajnera boriti se mora. Bolest ne može sama sebe izliječiti. Hoće li neki vjetar razuma konačno rastjerati tamu po Mostaru? Barem smo mi imali priliku uživati u vremenu kad Anta i Ismara nije bilo ili su bar bili neprimjetna manjina. Imali smo se čime i ponositi. Ako ništa tim zajedništvom.
Tada nije bilo uvredljivih grafita ,kukastih križeva, prijetećih slova U,džihada , ocila i sl. Jedini grafit bio je ispisan krečom, “Tešane sretan rođendan.Rešo sretno zaposlenje.” Poslije im se pridružio i Radovan. I to je to. To je bio maksimum provociranja. Ništa strašno.
Ja sam ponosan što za najbolje prijatelje imam i Hrvate i Bošnjake i Srbe i sve ostale. To je najveće bogatstvo koje smišljeno uskraćuju mladima Mostara.Neprevedivo u cifre i brojke…. Isplati se itekako boriti, radi nove i zdrave mladosti mostarske.
U to se ime isplati osloboditi ovih predrasuda. Ili pak,….kutarisati. Vrag bi ga znao.
Ili su pak uspjeli? Ili je pak 20 godina nacionalizma konačno pobijedilo svaki zdravi razum? Ili su uspjeli odgojiti nove generacije nacionalista, stvoriti mnoštvo mladih nacionalnih mislioca sa formiranom nacionalnom pameću, sa ogradom od ostalih? Jesu li uspjeli formirati novi nacionalni um i pamet? Ja se jos uvijek nekako trudim da moja pamet, ako je ikako moguće, bude distrikt.
Oni 20 godina snajperski hladno nišane u dušu Mostara.
Mi koji Mostar besplatno volimo još uvijek se toplo nadamo…. da su promašili.