KUĆNA DOSTAVA – NOVI BISER RALJEVIĆA
Povezani članci
- HNK Mostar novu sezonu otvorit će predstavom ‘Chick lit’ u režiji Tanje Miletić – Oručević
- GRANIČNA POLICIJA BIH: Tenderska dokumentacija za nabavku vozila prilagođena firmi iz Ljubuškog
- Gospodine Visoki predstavniče, krajnje je vrijeme za bonske ovlasti
- Počinje sezona u eMTeeM -u 1974
- Udruženje građana ‘’Zajedno za naš grad“ opremilo 57 školaraca
- Za BiH najpogubnija “etno-nacionalna” poplava
U galeriji Centra za kulturu u organizaciji društva umjetnika Mostara, promovisana je knjiga “Kućna Dostava” autora Džemala Raljevića
Piše: Zlatko Serdarević
Knjiga “Kućna dostava” predstavlja petnaesto autorovo izdanje tematski uokvireno humornim izrazom. Koncipirana je u nekoliko odjeljaka: S jajima (nojevim) u Europu, Novi standardi, Poštar zvoni dva puta i samoodrživi liskaluci. Sam naslov aludira na savremeni način života u kome autor pronalazi situacije u kojima je pojavljuje liska sa svojim reakcijama.
Amela Kreso je ustvrdila da je Raljević, kao intelektualac i ugledni novinar sa višedecenijskim stažom, potpuno svjestan značaja humora, dajući mu u svom spisateljskom nagonu prednost u odnosu na druge žanrove.
“Sam naslov knjige “Kućna dostava” aludira na savremen način života u kome se manifestacija kučne dostave javlja kao rezultat trke za vremenom na račun kvaliteta života. Raljević nam figurativno nudi kućnu dostavu svojih i liskaluka koje je zabilježio u gradu. U predgovoru on jasno upozorava da je riječ ne samo o našem nego i o svjetskom humoru i time ova knjiga, za razliku od četrnaest prethodnih, prelazi okvire lokalnog. Očito da je autor želio obogatiti naš fond liksaluka sa humorom s drugih geografskih područja i pokušati na izvjestan način pružiti mogučnost poređenja ove razuđene grane, akcentirala je Amela Kreso.
O knjizi se pohvalno izrazio novinar i publicista Zlatko Serdarević iznoseči mišljenje da je najveća vrijednost njegovih ranijih knjiga, pa ovog izdanja, što na ovaj način kao budni badac čuva tradiciju njegovanja liskaluka kao sastavnice duhovnosti ovdašnjeg čovjeka.
Petnaesta knjiga Džemala Raljevića, nestora mostarskog nadaleko poznatog humornog izraza nazvanog liskaluk, po mladićima liskama-koji su se skupljali na obali Rodobolje kod današnje zgrade Dispanzera, uvjerljiv je dokaz o njegovoj potpunoj posvećenosti bilježenju i kreiranju specifičnog a refleksnog izraza na sve presije i sva iskušenja savremenog čovjeka u ovom opskurnom i devijantnom vrmenu.
I ova knjiga svjedoči o njegovom vitalitetu duha a upravo je to najupečatljivija karakteristika Mostaraca i Hercegovaca pritisnutim prirodnim a vrlo često i društvenim okovima. Svu dosadašnju vrlo obimnu produkciju knjiga i novinskih serijala kvantitativno je prevazišao Raljević nudeći cijelu jednu ediciju od petnaest zlata vrijednih publikacija od kojih su tri pod naslovom “Mostarski bez muke” postale bestseleri.
Ovaj nas humorni jelovnik poput Barbijerijevih recepata, sa mnoštvom delicija, magično privlači svojim sadržajem i bogatstvom visprenog duha.
Raljević nas tjera da racionalno shvatimo ovu rekli bismo prirodnu blagodet, da joj se predamo i pronađemo svoj duhovni smiraj.
Bazirajući se na tradiciju, Raljević godinama strpljivo i ustrajno rehabilituje liskaluk svjestan njegove važnosti, uloge i značaja u našem životu. Jednostavno to je potreba za katarzom za pročišćenjem a ujedno je i odgovor na opskurnost vremena, kazao je Serarević, dodavši da je Raljević humoroljubac, potvrđena liska koja u pravilu na svako pitanje ili konstataciju brzo reaguje dajući dvosmislen odgovor koji izaziva smijeh.
Mr. Danilo Marić je kazao da Raljević bilježi mostarski humor ovog doba, koji se naslanja na vjekovnu tradiciju.
“Svaka genaracija mostarska imala je svoj stil uveseljavanja i naravno Vasa Kisa je neprevaziđen ali uveseljavao ih je i Beg Glavović, Habiba Greta i Ćafet i Džeger. Ali, pamte ih zahvaljujući onim koji su o njima pisali, prvo je bio Hamo Ajkić, nastavio je Krčum, zatim Refik Hamzić, moja malenkost i drugi. Ipak Raljević je najplodniji kazao je Danilo Marić
O knjizi je svoje impresije iznio Hamica Ramić konstatujući da Raljević nije samo hroničar mostarskih liskaluka, već mnogo značajnija ličnost u sferi bh. humora – još jedna zvijezda koja sjaji iznad Mostara, a obasjava širi prostor. Ramić je dodao:
“Raljević ovom knjigom pravi još veći iskorak u odnosu na prethodna izdanja – rekao bih u ovom stilu – piše svoj doktorat. On nam u knjizi “Kućna Dostava” predstavlja humor kao univerzalnu ljudsku osobinu, i to tako što tipične mostarske fore smješta u sasvim druga i drugačija podneblja. Pa čak kad Džemo i ne kaže striktno da je glavni junak Mostarac, mi ga prepoznajemo, jer takva brza i duhovita replika može biti samo onog koji u genima nosi toplinu mostarskog ćelopeka i čijim krvotokom teku Neretva i Radobolja.”
Miljenko Buhač je metaforično uporedio Džemala Raljevića sa dobrim dinosaurom mostarskog novinarstva želeći istaći njegov ogroman doprinos pisanoj rijeći. On je kazao da Raljević uistinu svojom knjigom pruža relaksaciju svakom ko je bude čitao, i da je u ovoj oblasti neprevaziđen.