Prijestolnica mode u duginim bojama

Autor/ica 30.9.2011. u 19:23

Prijestolnica mode u duginim bojama

 

Urbani stil i zov džungle

Printana odjeća na granici džungle, urbanih pejzaža i grafika davnog doba, glavna su odlika smotre Driesa Van Notena jedanko i “zips” na patchwork pastelima portugalskog kreatora Felipe Olieviera Baptiste. Prvi je oduševio publiku u teatru Chaillot sa besprijekornim, vezenim kaputićima sa siluetama toreadora ili svjetlosnim haljinama na kojima su printovi spojeni u harmonicnu cjelinu  bijelih i crnih tonova. Oni se slažu na haljinu bez rukava ili  lagane mantile, reprodukcije nekadašnjih  grafika, morskih pejzaža ili džungle na urban način.

Belgijski stilist se nadahnuo fotografijama londonskog umjetnika Jamesa Reeve, kojeg je otkrio na festivalu mode “Hyères”. Njegovo viđenje zdanja u noći što upija  svjetlost okolice, printano je na svilenoj opravi ili se nalazi na različitim odijevnim predmetima, izvezeno kristalom i pastelnim nijansama. “Bikers” jakne čija zadnja strana dobiva  oblik vaze, jako elegantne, nose se na suknjama ili hlačicama kao i  uskim hlačama sa volanom koji ukrašava pojas, zaokružujući se na bokovima.

Portugalski kreator Baptista je svoju kolekciju “Skydive” ukrasio različitim “zips”. Boje modela su različite ali harmonične:  od svijetlo smeđih tonova prelaze u sunčano žute prelijeve ili lagon plave. Hlačice se pretvaraju u suknje a pelerine i različte kapuljače nemaju broja, dok su haljine pokrivene različitim zatvaračima što dozvoljavaju prozračivanje, jako originalne i obavezno asimetrične. “Haljine su zamišljene kao padobrani, sa namjerom da funkcionalno postane dekorativno”- istakao je kreator, ujedno novi umjetnički direktor francuskog brada “Lacoste”.

Vjetrić je pratio smotru kuce “Guy Laroche”, što se organizirala pod satorom podignutim u vrtu Tuileries. Gotovo vojnički kostimi sa dvostrukim kopčanjem podsjećaju na mornarske uniforme. Suknje su kožne sa “zip” otvorima sa strane i kombinirane kratkim jaknicama. Ravne bermude dosežu više koljena i ostavljaju mjesta jersey haljinama, drapiranim sa strane. Vidljive su rese ali i volani na bluzama, poput nekadašnjih, specijaliteta marke. Pokazana je i maslinasto zelena koža pomijesana sa jelenjom i svilenim muslinom. Večernje haljine su u sivim tonovima, urađene od organze.

Manekenke branda “Rochas”, su setale podijem u jako visokim cipelama, odjevene u svilenu organzu sa pundžama poput banana koje su prekrivali providni šalovi vezani na bradi. Cinilo se kako su izašle iz serije “Mad Men” koja rekonstruira 60 godine prošlog stoljeća. Njeznih boja, posebno puder roza, nijanse slonove kosti ili vodeno zelene posjeduju disco tonove, štrass i šljokice pa sekine na dugim i raskošnim suknjama ili haljinama bez rukava,  sa stegnutim pojasem. Mantili su ravni i providni pa se kombiniraju sa kackanim, svjetlucavim ansamblima u plavo ljubičastim ili metalno sivim nijansama.

 

 

 

 

Lady Gaga zvijezda branda “Mugler”

“Sa Muglerom se nema nejasnosti”- poručuje Lady Gaga u spotu prikazanom za trajanja smotre japansko-talijanskog kreatora Nicole Formichetti, čuvenog kao osobni stilist američke pjevačice. Ona je izvela pravi show grimasa i mrmljala “Ponekad mi je srce zacrnjeno a potom je kao duga! Ja sam žena “Mugler”. Hoćete razljutiti ženu “Mugler”? Pojest će vas!-ističe pjevačica što je i prošle sezone bila prisutna na smotri.

Gaga žena Mugler

“Dobrodošli u Pariz, doba je Fashion Week-a” rekla je u spotu Gaga, označivši početak smotre. Industrijskle lampe su potom sišle sa plafona i osvijetlile podij na kojemu se pojavila manekenka u kombinezonu-hlačama, drap nijansi. Trbuh joj je bio otkriven posebnin načinom krojenja. Ostali modeli su pokazivali obnažene grudi a cijela kolekcija se poigravala sa materijama sličnim “drugoj koži” pvc ili neopren, što se upotrebljava za ronilačku odjeću. Modeli su ostvareni za ekscentrične i “post ljudske” klijentice budućnosti, sudeći po kreatorovim objašnjenjima.

Naramenice kao i uvijek naglašene, cipele sa metalnim potpeticama, na dugu suklnju se nastavlja kratka…Haljine obavezno asimetrične a kožne hlače se završavaju u male komadiće. Drap boja preovladava uz bijelu i crnu sa umetcima svijetlećih materija, crnim i zlatnim čime su pokrivene i obrve manekenki.

 

“Rabanne” u idijskom stilu

Indijac Manish Arora poznat po psihodelirijumskim bojama ali i veselim printovima predstavio je najprije vlastitu smotru pa otkrio prvu kolekciju kuće ” Paco Rabanne”, koja označava povratak modi. Stilist je uspio ostvariti sasvim različite kolekcije, iako priznaje “Bazna ideja je jednaka: raditi na oblicima na obrtnički način, u duhu visoke mode. Često neznatnim ali mnogobrojnim detaljima koje sastavljam, uspijem ostvariti haljinu”. Porijeklom iz Bombaya, stilist živi u New Delhiju. Ali suradjna sa kućom Rabanne mu uvjetuje 15 dnevni boravak u gradu svjetlosti, svakog mjeseca. Studirao je u Delhiju do 1994, a osnovao je vlastiti brand tri godine kasnije. Kako je učestvovao na pariškim i londonskiùm modnim smotrama, odlučio je osobno lansiranje na staro kontinentalnom tržištu. Već 2005 je na londonskom “Prêt-à-porter”.  Dvije godine kasnije stiže u Pariz.

Aktualno je preokupljen uzdizanjem marke “Paco Rabanne”, oformljene 60 godina 20 stoljeća, od strane ekstraavagntnog španjolskog Baska, poznatog što je u modu uveo plastiku ili aluminijum. Kada je otišao 200 godine, kuća se nastojala održati ali nakon pravog defilea različitih stilista završava sa modom 2006 i usredsređuje se na mirise. Amora ističe kako se nadahnuo pregledanjem arhiva “probao sam zamisliti šta bi Paco Rabanne stvarao 2011 godine. Svijetleći metal svakako, ali ne na književan način”!

Vlastitu kolekciju je ostvario u bojama kože, stvarajući cjeline “ujedninjenog izgleda” iako u stvarnosti koža nema uvijek jednaku boju. Istakao je i fluidne nijanse, crno kombinirano sa zelenim ili bijelim. Mnoštvo jeansa koji se produzuje i obavija oko zgloba, silazeći u visoke štikle.

“Postoje i nepotrebni odijevni predmeti ali su zato drugi uvjeravajući”. Manekenke su u korzetima nalik na kaveze u kojima iznad ramena obitavaju male zelenkaste ptice, nalik na prave.”To je značajan korak posto sam umanjio broj zabavnih i pomalo luckastih, predmeta na odjeći. Aktualno postižem ravnotežu.” Arora je skrojio i mantil-reprodukciju fotografije sa festivala u Woodstocku” sa oko stotinu različito izvezenih komada. “Ovakvi pronalasci su upućeni europskom tržištu, nisu pretrpani jer poznajem ovdašnje ukuse”- tvrdi stilist.

 

 
 

“Balmain” voli western

Olivier Rousteing, sa 26 ljeta naslijeđuje Christophea Decanina pa je u “Grand Hôtelu” sto se nalazi u blizini Opere Garnier, pokazao kolekciju što svijetli zahvaljujući kristalima i zlatnim vezovima predstavljajući savršen nastavak stila pariške marke “Balmain”. Ponekad adroginskih nota jer nadahnuta kostimima toreadora američkog divljeg zapada, između cowboya i neona Las Vegasa. Mladi kreator je uposlio najpoznatije manekenke koje su nosile jednostavne konjske repove, uspio je spojiti rock’n’roll sa visokom modom. Uz muziku australske grupe INXS, iz 80 godina prošlog stoljeća prolazili su modeli odjeveni u bijelo, grafički crno, nebeski plavo način ispranog jeansa ali i sa punk utjecajima. Pojasevi su uzdignuti i jako široki sa metalnim podkovicama. Na haljinama je pomiješan vez sa ispunjenom kožom ili svilom ali i staklenim perlama pa resama “cow girl”. Nisu izostale duge western suknje, sa mnoštvom dugmadi.

 

Strastan putnik “Carven”

Marka je nanovo tražena zahvaljujući Guillaumeu Henry, mladom stilisti koji svoju privlačnu Parižanku odijeva u svjetske kostime. Zahvaljujući folklorima planete, ostvaruje koloriranu garde-robe “Zbog diskretne  atraktivnosti “- kako objašnjava u unutrašnjosti Muzeja “Jeu de Paume”. Henry je usavršio kožu koju boji u nijanse suncokreta radi ostvarivanja i čuvanja obrtničkih kodova. Njegovi trenchevi su fluidni i krojeni sa zanimljivim, kriznim, detaljima na leđima. Jakne su kratke dok je sve ostvareno u nijansama fushia i plavo, upotpunjenim drap tonovima. Često upotrebljava japanizirane printove sa malim, roza cvijetovima. Čipka je u dodatim komadima, vidljiva na manžetama ili trbuhu koji se pokazuje zahvaljujući brojnim naborima. Zanimljiva je bijela haljina sa znalački ostvarenim plišeom, ukrašena zelenim i ružičastim nijansama.

 

 

“Owens” jako djevojacki

Bijelo i crno pa zagasito sa drap nijansama kao i futrirane materije, su osobenosti “Owensa”. Dužine se nastavljaju u veo. Kod Amerikanca Ricka Owensa, što se nastanio u Gradu svjetlosti prije osam godina, žene imaju futurističke frizure i vidljiv ruž na usnama a izgledaju kao ratnice sa kratkim jaknicama, još i jako krutim sa zaokruženim ramenima i 3/4 rukavima, na dugim fluidnim suknjama od jerseya. Manekenke su nosile jako visoke kompensirane cipele bijelih ili srebrenih prelijeva, što su pokazivale nožni zglob i penjale se uz nogu, pa  im davale hod automata. Jedino je zvijezda modnog događaja, Karlie Kloss uspijevala zanosno hodati i odbraniti ritam.

 

Obojena Demeulemeester

U Manastiru sestara Kordelijerki bilo je mnogo pijeska koji je upućivao na vladajuću drap-roza nijansu ali i printanu odjeću sa degradiranim odsjajima crnog i zelenog, koje upotrebljava belgijanska stilistica Ann Demeulemeester, što se proslavila bijelo-crnim bojama. Manekenke su nosile crne kožne šešire a bile su znalački raščupane. Nosile su preveliku i preširoku odjeću naslaganu u nekoliko redova, hlače od organze sa vidljivim prošivima pod pareima, a ponekad i resama. One su i na svilenim jaknama kao i asimetričnim haljinama  crnim i bijelim te nijansama borove šume, na kojima su  detalji printani nekoliko puta, dok su leđa drapirana i završavaju u kapuljicama.

 

Autor/ica 30.9.2011. u 19:23