Petogodišnja mlada iz Indije zaspala na vjenčanju
Povezani članci
- Preventivne mjere kojima ćete smanjiti rizik od pojave raka dojke
- NIZOZEMAC DANNIC NA COUNTDOWN TO ULTRA EUROPE PARTIJU U MANSIONU
- LIJEČENJE POMOĆU MAGNEZIJ KLORIDA
- Goli ljudi opustošili dućan u Njemačkoj zbog besplatnih namirnica
- Kakva bezobrazna reklama za cigarete
- HRVATSKE LJEPOTICE OTVORILE PAPAYU
Umjesto da uživaju u djetinjstvu, djevojčice iz Jemena, Indije i Afganistana prisiljene su se udati za muškarce starije od njih 10 do 15 godina. Procjenjuje se da svake godine u takve brakove uđe 10 do 12 miliona djevojčica u zemljama u razvoju.
U Indiji se djevojčice udaju za dječake starije od njih četiri ili pet godina. U Jemenu, Afganistanu i Etiopiji muževi mogu biti zreli mladići, sredovječni udovci ili pak otmičari koji nakon silovanja djevojčice mogu proglasiti svojim ženama. Neki od ovih brakova ugovaraju se kao poslovne transakcije ili služe za plaćanje porodičnog duga. U mnogim zajednicama se praksa stupanja u rani brak smatra boljom opcijom nego rizikom da žena izgubi nevinost prije udaje.
Bez imena
Ceremonija vjenčanja organizira se u potpunoj tajnosti, usred noći, zbog straha da bi sve mogla prekinuti policija. Iako se u Indiji djevojke ne smiju udavati prije 18. godine, tinejdžerkama se ipak može progledati kroz prste. Mlađe kćerke se na istoj ceremoniji udaju poslije starijih, ali njihovo ime izostavljeno je s pozivnice.
U jednom slučaju u Radžastanu mladenka Radžani (5) zaspala je prije svog vjenčanja. Ujak ju je zatim uzeo iz kreveta i odnio je do svećenika i njenog budućeg supruga, desetogodišnjeg dječaka. Iako djevojčice u većini slučajeva ostaju živjeti sa svojom porodicom dok ne sazru, to nije uvijek praksa.
Stalno zlostavljanje
Prije tri godine slučaj Nudžud Ali (Nujood) privukao je pažnju svjetskih medija. Ova desetogodišnja Jemenka uspjela je pobjeći od kuće i na sudu zatražiti razvod od muškarca starijeg od nje 20-tak godina. Na ugovoreni brak prisilio ju je otac koji ju je cijelo djetinjstvo tukao. Nudžud je postala zaštitno lice kampanje protiv ugovorenih brakova, a o njoj su napisali i knjigu. Sada je ponovo sa svojom porodicom, a vratila se i školi.
Ali nisu sve djevojčice bile te sreće. Većina njih u takvim brakovima nema pravo na obrazovanje, silovane su i izložene stalnom zlostavljanju. Djevojčice su i psihički zlostavljane, a na bijeg ni ne pomišljaju od silnog straha jer im se prijete smrću.
Ozbiljne povrede
Ljekari u Jemenu ističu da djevojčice koje stupaju u ugovorene brakove često dolaze na pregled s ozbiljnim povredama spolnih organa koje su posljedice preranog stupanja u seksualne odnose. Pojam trudnoće im je u toj dobi potpuno stran, a za bebu i sebe se kasnije ne mogu ni brinuti kako treba.