Novi drakonski zakon o internetskoj privatnosti
Povezani članci
Novi prijedlog zakona za zaštitu autorskih prava na internetu, Cyber Intelligence Sharing and Protection Act (CISPA), ima već solidnu podršku u američkom kongresu, a neki su taj prijedlog već nazvali gorim od kontroverzne SOPA-e
Cyber Intelligence Sharing and Protection Act (CISPA) je prijedlog zakona dizajniran da zaštiti radna mjesta i intelektualno vlasništvo Amerikanaca, no pritom poprilično duboko zadire u internetsku privatnost svih građana.
Kako piše Electronic Frontier Foundation (EFF), ovaj zakon omogućuje kompanijama da ‘špijuniraju korisnike i dijele njihove privatne informacije sa vlastima i ostalim kompanijama, i to sve s gotovo potpunim imunitetom na bilo kakvu vrstu tužbe’.
Kao i mnogi drugi slični prijedlozi zakona i trgovinskih sporazuma, kao SOPA i ACTA, i CISPA zapravo stvara zakon koji bi bio iznimka od svih ostalih zakona, ako je riječ o računalnoj sigurnosti i intelektualnom vlasništvu.
Naravno, postavlja se pitanje: Što ako neka kompanija odluči zlorabiti ovaj zakon, pa ga iskoristiti za nadziranje zaposlenika ili stjecanje prednosti u odnosu na neku drugu kompaniju?
U EFF-u tvrde da bi ovaj zakon omogućio kompanijama kao što je Google, Facebook, Twitter ili AT&T da presretnu vaše e-poruke i SMS-ove, šalju jedni drugima (ili vlastima) kopije, a sve pod krinkom zaštite od računalnog kriminala.
Bilo kako bilo, CISPA navodno ima već preko sto zagovornika u američkom kongresu, a obzirom da mediji nisu puno pisali o njoj, pitanje je hoće li doživjeti sudbinu SOPA-e, koja je odbačena, ili će proći ‘ispod radara.’