Kako zaustaviti neugodno štucanje?
Povezani članci
- Stručnjaci upozoravaju: Prirodna katastrofa bi slomila svijet u tjedan dana
- Happy table iz McDonaldsa
- Nobelovka Karman donirala dio novca od nagrade
- Časna sestra Teresa Forcades: Crkva se ne smije uplitati u državne strukture!
- Stvari oko kojih biste se trebali prestati živcirati
- Šizofrenija: 50 godina antipsihotičnih lijekova
Štucanje je u principu bezazleno, a izaziva ga grčenje dijafragme, odnosno nadražaj nerva poznatog kao “Nervus phrenicus”.
Najčešće se javlja kao reakcija na brzo jedenje i gutanje zraka, konzumiranje hladnog pića ili ljutih jela, a često se javlja kao posljedica stresa i uzbuđenja.
Štucanje se manifestira tako što grčenje dijafragme dovodi do širenja pluća uz trzaj, a dio dušnika u kojem se nalaze glasne žice (glottis) se zatvara velikom brzinom. To dovodi do prekida dotoka zraka i ispuštanja onih poznatih zvukova koji nas iritiraju, odnosno štucanja.
Štucanje je u principu bezazleno, ali ako ne prestaje satima, a ponekad i danima, ipak se trebate obratiti liječniku. Štucanje, naime, može imati i organske uzroke, kao što su apscesi (gnojne upale) u trbušnoj duplji ispod dijafragme, upala pankreasa ili poremećaji centralnog nervnog sustava, sve do krvarenja u mozgu, no prije nego što se obratite liječniku, uvijek bi, međutim, trebalo isprobati i nekoliko jednostavnih načina da štucanje sami zaustavimo.
Dosta pomaže mentalno odvraćanje pažnje od štucanja, a to se može postići tako što ćete pokušati da se sjetite što ste prekjučer ručali ili nabrojati imena sedam ćelavih muškaraca koje znate.
Poznata metoda jeste da vas netko uplaši, a pomaže i konzumiranje kašičice šećera odnosno vode.
Stručnjaci preporučuju i još neke metode koje provjereno pomažu u zaustavljanju štucanja. Možete pokušati sa ubrzanim disanjem na usta ili nos.
A ako ste u društvu voljene osobe, najefikasniji način suzbijanja štucanja jeste ljubljenje.