Danas se obeležava 540 godina od rođenja Nikole Kopernika
Povezani članci
- Kako je Lav Tolstoj govorio o vegeterijanstvu
- Lokalne vlasti sele obitelj iz uklete kuće
- Labrador dobio prvu nagradu za “životinjskog junaka”
- Novi „cool“ Facebook produkt, video chat preko Skype-a?
- Neobična mapa svijeta: Irska ima najbolji kvalitet života, Japan robote, a BiH nagazne mine
- Najbogatiji čovjek na svijetu je… australijska željezna lady
Iako je najpoznatiji po delu „O kruženju nebeskih tela“ i revolucionarnoj teoriji heliocentričnog sistema, Nikola Kopernik (poljski: Mikolaj Kopernik)je bio pravi renesansni čovek: pored astronomije, proučavao je i matematiku, pravo, medicinu, govorio četiri jezika, bavio se umetnošću, prevodom, služio kao katolički sveštenik, diplomata, državnik, pa čak i ekonomista.
Rođen kao najmlađi od četvoro dece u trgovačkoj porodici, 19. februara 1473, u poljskom gradiću Torunj, Nikolaj je kao mali ostao bez oca i potom uzet pod starateljstvo ujaka, Lukaša Vatzenroda, koji se starao o Nikolajevom obrazovanju i kasnijoj karijeri. Vatzenrod, biskup od oblasti Varmije, bio je u to vreme jedan od najmoćnijih ljudi u ovom delu Poljske i zahvaljujući njegovom bogatstvu i poznanstvima mladi Nikolaj je dobio najbolje obrazovanje i kasnije poziciju sveštenika u katedrali u Fromborku.
Zahvaljujući radu od skoro četiri decenije, Kopernik je izneo revolucionarnu teoriju da se Zemlja okreće oko same sebe, da je Mesec njen satelit, i da se sve planete okreću oko Sunca, i u startu naišao na jak kriticizam i odbacivanje, posebno od strane Katoličke crkve koja je insistirala na održavanju geocentričnog sistema.
Do same smrti u sedamdesetoj godini Kopernik je radio na završetku svoje teorije, a po popularnoj legendi na samrtnoj postelji se na momenat probudio iz kome, otvorio oči, po prvi put ugledao kopiju svoje tek završene knjige „O kruženju nebeskih tela“, i mirno izdahnuo.
U čast 540 godina od rođenja velikog naučnika na današnji dan i Google logo izgleda kao mini model heliocentričnog sistema.