U Sarajevu predstavljen roman Amile Kahrović Posavljak “Smrtova djeca”
Povezani članci
- ‘Čista dobit Napretka Future u 2017. iznosila je 1,4 milijuna kn, a za stipendije je izdvojeno samo 140.000 kn. Opet pitamo Topića: Gdje je novac?’
- NAPAD NA VLADIMIRA KOVAČEVIĆA: Direktna poruka Slobodanu Vaskoviću i Davoru Dragičeviću
- Higijeničar sa Pantovčaka
- Dubravka Stojanović: Srbija i Hrvatska se i dalje nadaju da će ostvariti svoje ratne ciljeve u Bosni
- Goran Sarić: Retoričko pitanje
- Edin Husković: LOVCI NA TRENUTKE
Fotografije: FB
Sinoć je u Buybooku promovisan roman „Smrtova djeca“ autorice Amile Kahrović Posavljak. Roman objavljen pred ovogodišnji Bookstan predstavili su pored autorice književnik Damir Ovčina i urednica Kristina Ljevak.
O nužnosti iskrenog pisanja, važnosti pisanja o onome što najbolje poznajemo, odsustvu dodvoravanja publici i kritici i mikro svijetu situiranom u jedno postratno sarajevsko naselje, govorili su između ostalog na promociji.
„Amila Kahrović-Posavljak svojim romanesknim prvijencem vodi nas u srce traume i približava nam hiperrealizam tranzicijske distopije, ambijent kao stvoren za drobljenje nade, pa će i fraza o onima što tek zakoračuju u život voditi u kolektivno gubljenje tla pod nogama. Ako tu ima mjesta za budućnost, ona je takva da se do nje dopire kroz ušicu igle“, napisao je, između ostalog, o romanu „Smrtova djeca“ književnik i novinar Viktor Ivančić.
Amila Kahrović Posavljak ispisala je stranice odlične proze posvećene nasilnoj smrti djece u poraću, djece koja ništa, sem jedna drugih nisu imala. O jednom svijetu koji nestaje i pokušaju da se preživi život u prividu mira pripovijeda nam kroz naratorku Aminu, predstavnicu još jedne izgubljene generacije, one koja od života nema nikakvih očekivanja, naviknuta da se sve oko nje pretače u groblja.
„Ovaj roman stoji kao svjetionik u bosanskohercegovačkoj (postratnoj?) literaturi, poput opomene Antuna Branka Šimića čovjeku da mjesto u prah prijeđe sav u zvijezde. Našoj literaturi manjka pisaca poput Kahrović Posavljak koji pišući o gorčini, težini, mraku, avetima i zlu, ustvari, pjevaju pjesmu Ljubavi rasprostirući svoj trag ženskoga, kao vječito ućutkanoga, onoga o kojem se ne progovara i onoga koji ne progovara. Neka Amina i sva Smrtova djeca budu pjesnička opomena i svjetlo koje će da (pr)osvijetli putiće i puteljke nekih novih djetinjstava“, napisala je povodom romana „Smrtova djeca“ književna kritičarka Azra Nezirić.
Podsjećamo da se Buybookov decembarski program nastavlja u petak, 15. decembra u 19:30 kada će biti promovisana knjiga „Kuća bez krova“ autorice Saide Mustajbegović.