Teatar pod opsadom: Jedino što je vrijedno jeste ostati na strani dobra
Povezani članci
U Narodnom pozorištu Sarajevo otvorena je izložba “Teatar pod opsadom” autorice Hane Bajrović u okviru programa Modula memorije u kojoj je predstavljen teatrografski prikupljen materijal svih pozorišnih premijera odigranih u Sarajevu od 5. aprila 1992. godine do 19. marta 1996. godine.
Na ovoj izložbi se mogu vidjeti fotografije predstava, afiše, novinski članci, intervjui, planovi proba i sl. uz svijeće koje su bile sastavnim dijelom pozorišnih predstava u opkoljenom gradu. Izložbu čini 57 ratnih predstava koje su igrane više od 2.000 puta u toku četverogodišnje opsade.
Ovom izložbom se želi stvoriti jedna cjelovita sliku o značaju i ozbiljnosti teatarskog stvaralaštva sarajevskih umjetnika tokom opsade grada.
„Teatar pod opsadom je potvrda da estetika vrijedi samo ako je u čvrstoj vezi sa etikom. Činjenica da su ljudi u sred rata, gladni, žedni, u stalnom strahu i pod stalnom životnom opasnošću stvarali, dokaza je da, čak i kad ne postoji nikakva gotovo nikakva nada, jedino što je vrijedno jeste ostati na strani dobra,“ navela je autorica izložbe Hana Bajrović.
Prilikom otvaranja izložbe „Teatar pod opsadom,“ direktor MESS-a Nihad Kreševljaković je istakao kako mu je sugrađanka Jasna Spahić ispričala da joj je ratna predstava „Čekajući Godoa,“ spasila život jer dok je ona bila u Pozorištu mladih granata je raznijela njenu kuću.
– Na taj i drugačije načine ovih 57 premijera i preko dvije hiljade igranje predstava spašavalo je život građana i građanki Sarajeva – dodao je Kreševljaković.
Izložbu je upotpunio audio performans Nedima Zlatara u kome su mladi sarajevski glumci govorili riječi glumaca koji su sudionici vremena iz kojeg je izložba „Teatar pod opsadom“.
Izložba se može pogledati do kraja juna ove godine.