Promocija knjige Nerzuka Ćurka: RASPRAVA O MIRU I NASILJU (geo)politika rata – (geo)politika mira – studije mira
Povezani članci
- Generalni sekretar OSCE-a poručio da je za dobrobit svih građana BiH ključno fokusirati se na dugoročne benefite političkog dijaloga i kompromisa
- Otvoreno pismo svim ambasadorima zemalja članica PIC-a u BiH
- Promocija nove knjige Predraga Lucića
- UO BH novinara upućuje javni protest premijeru FBiH i njegovom kabinetu radi pritiska na medije
- HDZ je najgenocidniji politički entitet u ovom dijelu Europe
- Festival kulture “Slovo Gorčina” 2023: Od 28. do 30. jula u Stocu
Promocija knjige Nerzuka Ćurka “RASPRAVA O MIRU I NASILJU (geo)politika rata – (geo)politika mira – studije mira” održat će se u srijedu, 26. 10. 2016. u 18:30 sati u KAMERNOM TEATARU 55 u ulici Maršala Tita 55/II, Sarajevo.
Na promociji učestvuju: Nerzuk Ćurak, Viktor Ivančić, Zlatiborka Popov Momčinović i Sead Turčalo
Moderatorica: Kristina Ljevak
Izdavačka kuća Buybook s velikim zadovoljstvom najavljuje promociju knjige Nerzuka Ćurka Rasprava o miru i nasilju. Knjiga je objavljena u Buybookovoj biblioteci Memorija u izdanju Sarajevo – Zagreb krajem juna 2016. Promocija će se održati u srijedu, 26. 10. 2016. u 18:30 sati, u Kamernom teatru 55, a o knjizi i autoru govorit će Viktor Ivančić, Zlatiborka Popov Momčinović i Sead Turčalo. Događajem će moderirati Kristina Ljevak. Promocija knjige održava se uz podršku Fonda otvoreno društvo BiH.
Nerzuk Ćurak doktor je političkih znanosti, redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, javni intelektualac, esejist, znanstveni publicist, novinar, urednik, građanski i mirovni aktivist. Njegov znanstveni interes usmjeren je na geopolitiku, teoriju mira, upravljanje konfliktima, političku filozofiju, etnonacionalizam, političke stranke i analizu politika. Autor je knjiga Geopolitika kao sudbina: Slučaj Bosna. Postmodernistički ogled o perifernoj zemlji, Dejtonski nacionalizam, Obnova bosanskih utopija. Politologija, politička filozofija i sociologija dejtonske države i društva, Filozofija zagrljaja, Izvještaj iz periferne zemlje. Gramatika geopolitike. Bio je voditelj naučnog projekta Vrijednosni odnos političkih elita u Bosni i Hercegovini prema Bosni i Hercegovini i Evropskoj uniji, a kao rezultat tog projekta objavljena je koautorska knjiga Politička elita u BiH i EU: Odnos vrijednosti, u kojoj je zastupljen kao prvi autor. Početkom ove 2016. godine, na osnovu jednogodišnjeg projekta koji je osmislio, kreirao i vodio, objavio je koautorsku knjigu Nelegalni oblici stjecanja znanja na univerzitetima u Bosni i Hercegovini: Studija socijalne deformacije u akademskoj kulturi. Živi i radi u Sarajevu.
O KNJIZI:
“Valjda samo čovjek potpunog mira može o nasilju misliti i pisati tako pribrano i razložno. Raskošnim stilom prefinjenog erudita, Ćurak raščlanjuje suštinu nasilja i zla, sučeljava je s antipodnim značajkama mira i dobra te kroz taj sraz opozita daje nepogrešiva vrijednosna određenja. Bezvremeno štivo za sve generacije.“
Vlado Azinović, profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
“Dubinska analiza unutrašnje disharmonije BiH nedvosmisleno navodi samo na jedan zaključak: zemlja nema evropsku perspektivu ukoliko SAD i EU ne završe započeti posao.“
Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji
“Ratovi, sila, užasi koje smo živeli i koji su oblikovali naše rečenice i naše mišljenje – nasilja svakodnevna i buduća koja ćemo dalje ovde, kod nas, u Evropi, trpeti i suprotstavljati im se – opredeljuju novu formu angažovane knjige, novu akciju i novi žanr. Nerzuk Ćurak je sigurno prvi koji je na ovim jezicima uspeo da pronađe način da osvetli i razloži sve ono mutno i komplikovano što nužno vodi u sukob, i da nam preda, čini mi se, jedinu moguću istinsku lekciju o miru.“
Petar Bojanić, direktor Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu
“Konačno imamo knjigu u ruci koja na jedan hrabar način otvara ne samo bitna već i bolna pitanja. Zagovarajući da bez sistematičnog i sveobuhvatnog suočavanja s prošlošću teško možemo izgraditi samoodrživi mir, Nerzuk Ćurak pokreće i objašnjava lavinu pitanja. Ova knjiga je za svakoga ko želi da dublje razumije procese pomirenja i izgradnje mira.“
Sabina Čehajić-Clancy, profesorica na Sarajevo School of Science and Tehnology
“Kritička strast i analitička preciznost sasvim rijetko koegzistiraju u istome tekstu, ali to je ono što Nerzuk Ćurak u svojim radovima uvijek iznova postiže. Upravo ta majstorski kontrolirana i teorijski fundirana eksplozivnost čini ga ponajboljim političkim esejistom na našim prostorima. Ćurkovi tekstovi, naime, istinski uznemiruju, ne samo zbog radikalnog otpora kolektivistički dizajniranoj stvarnosti – jer autor, vladajućim propozicijama usprkos, nastupa u ime ‘manjinskoga mišljenja’, s čvrstih humanističkih i slobodarskih polazišta, kao dosljedan kritičar nacionalizma i borac za dostojanstvo pojedinca – nego i zbog načina na koji čitalac biva uvučen u vrlo posebnu avanturu, suočen sa stilskom lucidnošću, raskošnom rečenicom i spisateljskom imaginacijom, da bi ga naposljetku, kada proguta štivo, preplavio čisti intelektualni užitak.“
Viktor Ivančić, književnik i novinar
“Ukazujući na tzv. pretnje miru, ali i stvarne i potencijalne mirovne aktivnosti, knjiga nam pruža kritički ali i vapijući, angažirani okvir, ne samo za umno ozbiljenje ideje mira u umnosti već i u praksi, na različitim, ne samo geopolitičkim razinama.“
Zlatiborka Popov Momčinović, profesorica političkih nauka na Univerzitetu Istočno Sarajevo
“Ovo je uzbudljiva knjiga o mučnoj tišini poslije pucnjave. Nerzuk Ćurak se ne usredsređuje na opšta mjesta o kojim svi govore, već uočava ono što malo ko primjećuje. Njegovo pisanje vraća odgovornost javne riječi u vremenu opšte buke kada čovjek može sve da kaže, ali ga niko zapravo ne sluša. Međutim, ovakvi tekstovi se čuju, jer su hrabra intelektualna intervencija koja prosvjetljuje stvarnost u vremenu velikih izazova za Evropu i Balkan.“
Dino Mustafić, reditelj
“Ova knjiga Nerzuka Ćurka, jednog od vodećih geopolitologa u regiji, poslastica je i za teorijske erudite i za političke analitičare koji pokušavaju objasniti uzroke recentnih tendencija povijesti… Promišljenim, realističkim cinizmom, i dalje se drži svog ceterum censeo da je daytonski mir nastavak ne samo bosanskohercegovačkog, geopolitičkog rata, zalažući se za transparentno pacificiranje svih agresivnih geopolitika spram BiH.“
Dr. sc. Danko Plevnik, novinar
GORA SADAŠNJOST SE NAŠIM IMENOM ZOVE
Piše: Kristina Ljevak
Sa sviješću o obavezi intelektualca da blagotvorno djeluje na društvene promjene – “po cijenu gubitka vlastitog komoditeta, po cijenu toga da mu se mnoga vrata zatvore“ – Nerzuk Ćurak počinje Raspravu o miru i nasilju, kapitalno djelo o razumijevanju procesa pomirenja i izgradnje mira, koje čitaocu omogućava susret sa posvećenim eruditom, autorom koji kako to Viktor Ivančić kaže “nastupa u ime manjinskog mišljenja, s čvrstih humanističkih i slobodarskih polazišta, kao dosljedan kritičar nacionalizma i borac za dostojanstvo pojedinca“.
“Da li je naš mračni kontinent sposoban za prevladavanje tmurnog dvadesetog stoljeća? Mogu li geofilozofija, geopolitika i globalizacija pomoći izgradnji evropskog političkog i kulturnog identiteta“, dio je pitanja kojima profesor Ćurak otvara svoju Raspravu, dodajući im i pitanja kakvu Evropu želimo i da li je Zapadna Evropa digresija ili entitet u kome je život moguć.
Dalje autor, analizirajući uspon radikalne desnice u Evropi (temu pred kojom u nemoći radije zatvaramo oči, već što smo spremni za konstruktivni dijalog), podsjeća na nasilje kao jedan od najuticajnijih agenasa evropske istorije. “Historija Evrope iskovana je u ognju rata“, piše Ćurak, objašnjavajući da je snažan povratak nacionalne države, koja se u desničarskoj interpretaciji pojavljuje kao zaštita od “insektne najezde stranaca“, osnovna ideja radikalne ili nove evropske desnice.
Pišući o političkim i geopolitičkim posljedicama Općeg mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu, autor s razlogom kao ime naše budućnosti navodi goru sadašnjost, vjerujući kako će ljudi s raznih strana svijeta dolaziti da vide naš politički mirakl: “Zemlju zaleđenu u američkoj vojnoj bazi Wrught-Patterson, zemlju u kojoj su entiteti svete krave, nepromjenjive kategorije, čak i po cijenu redukcije naših života na goli život… Pristati na ideju nepromjenjivosti mirovnog ugovora znači pristati na budućnost koju će oblikovati čemer sadašnjosti.“
Pozivajući se na Immanuela Kanta koji je još 1795. godine u Vječnom miru utvrdio da se nijedan ugovor ne može smatrati mirovnim ako u sebi sadrži povod nekom budućem ratu, Nerzuk Ćurak primjećuje da Dejtonski mirovni ugovor, izašao iz ove Kantove maksime, onemogućuje stvarni, pozitivni mir. “Negativni mir koji živimo troši sve naše ljude, dok međunarodna zajednica šalje poruke koje nas uvjeravaju da je ne-mir koji živimo naš jedini mir i da dugo neće biti drugačije.“ Profesor Nerzuk Ćurak raščlanjujući sve slojeve našeg apsurdnog mira jasno ukazuje na nužnost organizovanog djelovanja civilnog društva kao jedine protuteže čemeru sadašnjosti koju su nam stvorili naši etnonacionalni predstavnici uz svesrdnu pomoć i trajnu podršku nevještih krojača Dejtonskog ugovora.
Ta potpuno utišana građanska opcija čiji se glas tek ponekad čuje u trenucima kada stvarnost više ne ostavlja prostora za izgovore i nečinjenje, svoje najbolje predstavnike upravo ima u ljudima kakav je autor knjige Rasprava o miru i nasilju. Iako živimo u beznađu i iako nas na svakoj stranici (geo)politike rata – (geo)politike mira – studije mira Nerzuk Ćurak na to podsjeća, prostor nade otvara spoznaja da su ponajbolji od nas još uvijek s nama, da mogu i trebaju biti predvodnici progresivnih ideja, da ih trebamo čuti i iskoristiti privilegiju da propuštene lekcije obnovimo, čitajući kako je to napisao Petar Bojanić “jedinu moguću istinsku lekciju o miru“.
Rasprava o miru i nasilju nije suhoparna teorijska analiza namijenjena uskom akademskom krugu u službi demonstriranja uistinu velikog znanja autora. Ova knjiga namijenjena je svima koji žele znati zbog čega smo dospjeli tu gdje jesmo i postoji li način da se neudobnosti riješimo. U vremenu instant političkih analitičara čemu su doprinijele društvene mreže, studija Nerzuka Ćurka nas podsjeća da poznavanje geopolitike ili politike općenito nije isto što i imati viška vremena i neselektivnu publiku koja će odobravati natuknice umjesto stavova.
“Maleni u prolazu“ prvi tekst u knjizi a posvećen fotografiji Milomira Kovačevića Strašnog iz ciklusa “Djeca u ratu“ otkriva nam jednog drugačijeg Nerzuka Ćurka, onog kom bi literarna karijera bila jednako uspješna kao naučno-publicistička.
Knjiga Rasprava o miru i nasilju može se naći u prodaji u Buybookovim knjižarama i knjižarskoj mreži širom BiH, kao i putem Buybookovog web shopa www.buybook.ba po cijeni od 25,00 KM. Na promociji knjiga će biti dostupna po promotivnoj cijeni.