GUBITAK JE LAKŠE PODNIJETI NEGO KAJANJE

Gradimir Gojer
Autor/ica 20.5.2020. u 08:46

GUBITAK JE LAKŠE PODNIJETI NEGO KAJANJE

Meša Selimović – foto: sedmica.me

zapis o 110 godina od rođenja Meše Selimovića

Aprilskih dana prije sto deset godina u Tuzli je rođen Meša Selimović.

Pisac koji je bosanskohercegovačku i jugoslavensku književnost darivao cijelog svog životnog i stvaralačkog vijeka prozom uistinu najviših dometa, prozom koja uz djela Andrića, Krleže, Marinkovića, Ćosića, Kiša približava književnu meštriju onim ostvarenjima koja čine vrhunce europske i svjetske književnosti.
Život i djelo Meše Selimovića neraskidivo su vezani. Njegova ostvarenja, posebno Derviš i smrt odražavaju tragičku sudbu i životne usude, kroz koje je veliki pisac morao proći…

Režirajući nisku monoloških cjelina izlučenih iz lika Ahmeda Nurudina imao sam dvostruki užitak: kontemplativno muziciranje riječi i jedan stoički filozofijski sustav koji je Selimović postigao u rijetko odgovornom stavu i prema književnoj umjetnosti, ali prevashodno prema sebi osobno kao mislećem biću…

Ne mogu nikada zaboraviti dvije Selimovićeve misli. Prva je vezana za balet, a druga je pitanje suštinske etike koju je pisac Tišina, Djevojke zlatne kose, Ostrva i krunskih Derviša i smrti i Tvrđave iskazivao kroz svoja djela, ali i u svakodnevnom životu.

Za umjetnost na vrhovima prstiju kazao je: Balet je savršenstvo ili promašaj.

Piscu je u životu nanijeto dosta nepravdi, ali njegov stoički pristup životu iskazat će Selimović u misli: Ono što je meni štete naneseno davno sam zaboravio. Gubitak je lakše podnijeti nego kajanje

Selimović, koji je između ostalog bio i profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu, te odgojio generacije protagonista i obožavatelja i podržavatelja književne umjetnosti, ozbiljnog je traga ostavio i u teatru, gdje je jedno vrijeme bio direktorom Drame Narodnog pozorišta Sarajevo.

Gradimir Gojer
Autor/ica 20.5.2020. u 08:46