FORMA KAO ODSLIK UMJETNIČKE SADRŽINE: Skulpturalna oneobičavanja Enesa Sivca
Povezani članci
Sarajevski skulptor Enes Sivac jedan je od onih samozatajnih likovnih stvaralaca koji ovovremenom Sarajevu vraćaju oreol koji je ovaj grad imao kad je poliumjetnička sfera u pitanju sedamdesetih do devedesetih godišta prošlog stoljeća. O njegovom, kao i o stvaralaštvu drugih (brojnih!?) likovnih djelatnika nedostatno se, najčešće površno i u krajnjem ishodu nedignitetno piše površno tretirajući napore slikara, kipara, scenografa, kostimografa, konceptualnih stvaralaca…
Sivac je stvaralac koji u svim fazama svoga tvoraštva misli u i iz materijala koga podvrgava porivima svoje mašte i imaginacije. Njegove su skulpturalne kompozicije, stoga stvarno postvarenje – odslik umjetničke sadržine koju njegov samozataj krije. I kada stvara, reklo bi se najrealističkije, Sivac je u pravilu na tragu oneobičavanja, koja njegovu tvoračku energiju pomiču u sfere podsvjesnog, čak i nesvjesnog, ali sadržajno autentično ispunjenog, temeljnog sna. Sivac je nepredvidljiv, kao što su i naši snovi nekontrolirani i krajnje nepredvidljivi. Zato i pisanje o Sivčevoj umjetnosti mora podrazumijevati lingvu i leksičke supstrate koji proizilaze iz umjetnikove snovitosti.
Sivac, koji je možda i najsnažniji i najautentičniji u zanatskom smislu izljevač svojih artističkih nauma iz duše materijala kojim se u konkretnom slučaju služi, izvlači dio svojih energetskih potencijala, pa je, sljedstveno tomu konkordija formalnog i sadržinskog, više nego potpuna, ustvrdio bih zenitna!
Enes Sivac hirovitu stvaralačku neobuzdanost, izvođačkim dijelom svoga angažmana uvodi u samo njemu znanu sivčevsku kanoniku, koja imponira i formom i sadržajnošću.