Akademija Balkanika Europeana osnovana u Bukureštu
Povezani članci
- Pregovori čelnika BiH – napredak kao politička manipulacija
- Rastislav Dinić: Stevan Filipović upoređuje islam sa nacizmom, a islamske vernike sa nacistima
- Život za slobodu bez straha
- Balvani
- ASIM MUJKIĆ: Na pragu smo čiste autokratije predvođene trojicom narodnih poglavica
- Na današnji dan 1984. godine otvorene su Zimske olimpijske igre u Sarajevu
U Bukureštu je 21. oktobra osnovana i zvanično počela sa radom Akademija Balkanika Europeana (ABE), kulturna i naučna institucija nadnacionalnog karaktera.
Tragom misli Nikolasa Bouvijea da je „Balkan srce Evrope“, iznetoj u proročkoj knjizi Put svijeta skupina umjetnika i intelektualaca iz država Zapadnog Balkana, svjesna opasnosti od nacionalnih kriterijuma kao jedine strategije zaštite nacionalnih interesa, bez širenja duhovnog polja integracije i tragičnog ishoda u vremenu političkih autokratskih balkanskih režima u kojima političko i zločin i korupcija svakodnevno uništavaju puteve nade i ljudskog dostojanstva, odlučila je formirati Akademiju Balkaniku Europeanu.
Osnivački komitet i Komisija matičara radili su strpljivo i pregnantno na ovom projektu od majskog simpozija Hamlet-biti ili ne biti, održanog u Skoplju na tamošnjem Fakultetu audiovizualnih umjetnosti. Na čelu tima nalazio se univerzitetski profesor iz Londona Jean-Patrick Connerade, predsjednik European Academy of Sciences, Arts and Letters (EASAL).
Osnivački komitet, prijedlozima matičara izabrao je za predsjednika ABE Iona Caramitrua, rumunskog režisera i glumca, direktora Nacionalnog teatra Karađale iz Bukurešta, a za generalnog sekretara akademije izabran je makedonski književnik Jordan Plevneš.
Statutom ABE predviđeno je da sastav Akademije čini trideset pet akademika iz Rumunije, Bugarske, Makedonije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije, Kosova,Turske i Grčke.
Broj od trideset pet članova je striktan i može se dopunjavati isključivo smrću nekog od članova Akademije, a za članove je sada izabrano dvadeset osmoro. Iz Albanije Bashkim Shehu, književnik, Kujtim Çashku, reditelj i scenarist i prof. dr. Vasil S. Tole, kompozitor i etnomuzikolog; iz BiH Gradimir Gojer, pisac, reditelj i teatrolog, Jasmila Žbanić, rediteljka i Marina Finci, slikarka; iz Bugarske Alek Popov, pisac, Delia Chausheva, slikarka, Elena Panayotova, filmska rediteljka i Hristo Boytchev, pisac; iz Grčke Anastasis Vistonitis, pisac i Yiorgos Chouliaras, pesnik; iz Kosova Arta Dobroshi, glumica i Veton Nurkollari, fotograf; iz Makedonije Jordan Plevneš, pisac, Aleksandar Prokopiev, pisac i Elizabeta Sheleva, pisac; iz Crne Gore Branislav Mićunović, pozorišni reditelj; iz Rumunije Ion Caramitru, glumac i Ana Blandiana, pisac, Georges Banu, pozorišni kritičar i Matei Vişniec, pisac; iz Srbije Isidora Zhebeljan, operska pevačica, Slobodan Šijan, filmski reditelj i Vladislav Bajac, pisac, prevodilac i izdavač; iz Turske Bedri Baykam, slikar, Prof. Dr. Gül İrepoğlu, istoričarka umjetnosti i Nedim Gürsel, pisac.
Počasnim članovima proglašeni su: Orhan Pamuk (Turska), Marina Abramović (Crna Gora), Evanghelos Odysseas Papathanassiou – Vangelis (Grčka), Jean-Patrick Connerade (UK) i Svetlana Broz (BiH).