I ovog četvrtka na Kurir.rs, na kategoriji „Zasadi drvo“, puštamo podcast. Ove nedelje sagovornik nam je Vučeta Obradović, osnivač „ImpactECO“.
AKCIJA SADNJE STABALA U SRBIJI
Prepoznajući značaj šuma, „Adrija medija grupa“ i „dm drogerie markt“ zajedno sa institucionim partnerima, Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Upravom za šume, JP „Vojvodinašume“, JP „Srbijašume“, Privrednom komorom Srbije, Pokretom gorana Srbije i botaničkom baštom „Jevremovac“, pokrenuli su projekat pod nazivom „Zasadi drvo“.
„Adrija medija grupa“ i „dm“, kao dve društveno odgovorne kompanije, ovom akcijom pre svega žele da podignu svest o važnosti pošumljavanja područja kojima je to potrebno, kao i o zaštiti životne sredine kako za nas tako i za buduće generacije. Projekat „Zasadi drvo“ trajaće četiri meseca, nakon čega će otvaranjem sezone jesenjeg pošumljavanja biti pružena prilika građanima da zasade svoje drvo tokom jednodnevne radne akcije koja će se održati poslednje subote u oktobru, kada će biti zasađeno preko 50.000 sadnica širom Srbije. Krajem avgusta objavićemo spisak tačnih lokacija na teritoriji cele Srbije, a svim građanima koji žele da se priključe našoj akciji biće obezbeđene sadnice.
Uputstvo
DODELA BESPLATNIH SADNICA
Fizičko lice koje ima odgovarajuće zemljište za pošumljavanje, minimalne površine pet ari, ima pravo na besplatan sadni materijal za pošumljavanje. Sve dodatne informacije o dodeli besplatnih sadnica možete naći na sajtu www.upravazasume.gov.rs.
EKOLOŠKO I ODRŽIVO POSLOVANJE KOMPANIJE DM
U GLOBALNOJ BORBI PROTIV KLIMATSKIH PROMENA
Među najvažnijim postulatima korporativne politike kompanije „dm drogerie markt“ je ekološko i održivo poslovanje, a jedna od aktivnosti koju sprovodi kako bi doprinela zdravijoj životnoj sredini su projekti usmereni na kompenzaciju emisije ugljen-dioksida.
Zato se i njen brend „alverde“ prirodna kozmetika od 2013. godine uključio u pošumljavanje u gradu Sodo u južnoj Etiopiji, koje doprinosi globalnoj borbi protiv klimatskih promena i oporavku ekosistema u ovom području. Pre početka projekta, sve veći delovi šume bili su žrtvovani za potrebe poljoprivrede, mnoge životinjske vrste su nestankom šume izgubile svoje stanište, a svaka jača kiša odnosila je plodno tlo.
Zahvaljujući 754.500 stabala koja su posađena, zemlja se oporavlja, usevi su zaštićeni, a u tom području ponovo je naseljeno osam ugroženih životinjskih vrsta. Pored doprinosa ekosistemu, projekat je doprineo i ekonomskom napretku lokalnog stanovništva. Kako je u pitanju oblast koja pokriva i graničnu površinu od 1.700 hektara, osim poljoprivrede i šumarstva, ovde se uzgajaju i lokalno povrće i lekovito bilje, koji poboljšavaju ishranu i medicinsku negu ljudi. Održavanje svih kultura obavljaju sami meštani, a zahvaljujući pošumljavanju, dosad je više od 100 ljudi stalno zaposleno, dok je više od 2.000 njih pronašlo sezonske poslove, što je veliki doprinos razvoju celog regiona.