Očaravajuća ljepota zaleđenog Bajkalskog jezera (najdubljeg jezera na svijetu)
Povezani članci
- „Let’s Do It – milion sadnica za 1 dan“ četvrtu godinu zaredom u Gradu Tuzla
- 40% postojećih nalazišta fosilnih goriva moraće da bude zatvoreno pre vremena kako bi se ispunili ciljevi Pariskog sporazuma
- U Londonu močvare vraćaju u prirodno stanje
- Sagorevanje uglja: U Kostolcu svaki četvrti dan nije za disanje
- Onečišćenja iz Rafinerije Rijeka sve češća
- Sarajevo za bogate i Sarajevo za siromašne
Pored toga što je najdublje i najstarije na svijetu, Bajkalsko jezero koje se nalazi u Sibiru u azijskom dijelu Rusije sasvim je sigurno i jedno od najljepših jezera na svijetu – tokom svih godišnjih doba, a pogotovo tokom hladnih sibirskih zima.
Sedmo u svijetu po veličini, staro oko 25 miliona godina i duboko 1.624 metra, Bajkalsko jezero je i najveće (najveći volumen) slatkovodno jezero koje sadrži otprilike 20% svjetske nesmrznute površinske slatke vode.
Ovo jezero se smatra iznimno važnim za evolucijsku nauku, s obzirom da u njemu živi pregršt endemskih biljaka i životinja, od kojih se najviše izdvaja unikatni slatkovodni Bajkalski tuljan. Jezero je dom za više od 1085 vrsta biljaka i 1550 vrsta životinja od kojih je skoro 80% endemskih vrsta! Sama regija koja okružuje jezero ima oko 1.200 istorijskih, arheoloških i kulturnih spomenika, a oko 1.000 spomenika je već stavljeno pod zaštitu države.
U drevnim kineskim tekstovima, ovo jezero je bilo poznato kao “Sjeverno more”. To previše i ne čudi s obzirom da je Bajkalsko jezero gotovo 640 km dugačko, 80 km široko, a u njega se ulijeva više od 300 rijeka – ali samo jedna, Angara, teče van.
Na pojedinim mjestima voda u jezeru je toliko čista da se često bez problema mogu vidjeti objekti koji se nalaze i do 40 metara ispod površine.
Gotovo pet mjeseci godišnje Bajkalsko jezero je prekriveno ledom. Tokom procesa zamrzavanja, hladni valovi se razbijaju od obalu i pretvaraju u tirkizne ledene skulpture. Na različitim dijelovima jezera sloj leda može biti debel od 5 cm, pa sve do 2 metra – dovoljno da preko njega pređu automobili (minimalno 30 cm). Između maja i juna led se počne topiti, a upravo u tim momentima Bajkalsko jezero postane magnet za turiste koji ovdje dolaze da slušaju prirodni orkestar nazvan “ledena muzika” – zvuk pucketanja leda i valova koji se nakon pet mjeseci ponovno probijaju na površinu.