U Beču postavljen prvi zajednički solarni sustav na krov stambene zgrade
Povezani članci
- Odbijen zahtjev Elektroprivrede BiH za izgradnju MHE Gorovnik ušće i Srijanski most na rijeci Neretvici
- Razina mora do 2100. mogla bi porasti za metar i pol
- EU: Više energije iz OIE nego iz ugljena
- London uvodi vanredno stanje zbog zagađenja
- Inicijativa za očuvanje okoliša: 33 škole iz jedanaest europskih zemalja prezentiralo je svoje projekte – sudjelovale su i dvije škole iz Hrvatske
- Obećavaju najveći rudnik Evrope u nekadašnjoj crnoj ekološkoj tački Crne Gore
Bečka je tvrtka za opskrbu električnom energijom Wien Energie postavila prvi zajednički solarni sustav na krov stambene zgrade u vlasništvu Udruge za stambena pitanja zaposlenika u privatnom sektoru.
Postavljanje solarnog sustava na krov zgrade osigurat će opskrbu solarnom energijom za 38 kućanstava. Solarni će paneli biti postavljeni na površini od 400 kvadratnih metara krova, te će godišnje proizvesti 60000 kWh solarne energije. Dio će se energije trošiti odmah na mjestu proizvodnje, dok će se ostatak slati u opskrbnu mrežu.
Pri normalnom bi načinu potrošnje svako kućanstvo 30% vlastitih potreba za energijom trebalo moći pokriti solarnom energijom proizvedenom na vlastitom krovu. Postavljanje solarnih sustava stanarima neće uzrokovati dodatne troškove. Solarna energija plaćat će se prema određenoj tarifi, te će zbog izostanka plaćanja naknada za mrežu i ostalih davanja biti povoljnija u odnosu na druge oblike energije.
S realizacijom takvog projekta do sada se nije moglo krenuti zbog pravnih odredbi. Prema starim se regulativama dobivena solarna energija u stambenim zgradama mogla koristiti isključivo u zajedničkim prostorijama unutar zgrade, tj. na stubištu i za lift. Nove zakonske odredbe na području obnovljivih izvora energija omogućuju upotrebu solarne energije i u stanovima.
“Sunce pretvara krovove u postrojenja za proizvodnju energije u samom centru grada! Mogućnost raspodjele solarne energije na stanove unutar jedne zgrade otvara nove poslovne modele koji će nam omogućiti veliki iskorak u razvoju i gradnji solarnih sustava na području grada“, kazao je Michael Strebl, direktor bečke tvrtke za opskrbu električnom energijom koja planira do kraja godine tisuće Bečana i Bečanki opskrbljivati solarnom energijom.
Wien Energie, najveći austrijski operater solarnih panela s ukupno 120 solarnih postrojenja, planira u idućih pet godina uložiti 100 milijuna eura u razvoj solarnih postrojenja.