Skupština slobodne Srbije zahteva da se pokrenu postupci protiv odgovornih za bezbednost deponije u Vinči
Povezani članci
- Smanjenje samo CO2 neće zauzdati ekstremno globalno zagrijavanje
- Mnogo plastike u morima
- Najbogatijih 10% proizvodi oko polovinu emisija stakleničkih plinova, trebalo bi da plate da poprave klimu
- Sat za planetu Zemlju
- Neobično rešenje: Kako Brisel vodu iz kanalizacije koristi za grejanje?
- SVJETSKI DAN HRANE: Brojni bh. građani traže hljeb u kontejneru
foto: Politika
Situacija sa zagađenjem vazduha u Beogradu i Pančevu je alarmantna. Od juče, 7. avgusta, deponija u Vinči ponovo nekontrolisano gori. Vazdušna strujanja su dim sa ove deponije sinoć nosila prema Pančevu, a od jutros je dim zahvatio i delove Beograda. Trenutna meteorološka situacija, gotovo bez vetra, izuzetno je nepovoljna tako da se sve zagađenje gomila i stoji u zoni disajnih organa, 1-2 metra iznad tla, ozbiljno ugrožavajući zdravlje stanovništva.
U pojedinim delovima grada, zabeležena je koncentracija PM2.5 čestica od oko 160 mikrograma po metru kubnom vazduha, a dozvoljena vrednost iznosi 20. PM2.5 čestice su u ovom slučaju sačinjene od toksičnih komponenti, te je situacija višestruko gora. Na deponiji se nalazi ogromna količina predmeta od plastike, gume, izolacionih materijala, ambalaža za poljoprivrednu i kućnu hemiju i sl., te njihovim sagorevanjem dolazi do oslobađanja izuzetno toksičnih, kancerogenih, mutagenih i teratogenih supstanci. Pored toga što preko disajnih organa ulaze u krvotok, mnoge od ovih materija i preko kože prodiru u organizam ljudi. Napominjemo da bi ovako enormno zagađenje u bilo kojoj zemlji EU bilo shvaćeno kao alarm koji zahteva vanredne mere. Već decenijama je poznato da su čak i razlike u aerozagađenju u okviru dozvoljenih granica direktno povezane sa rizikom umiranja od plućnih, srčanih i drugih bolesti. Ovde je zagađenje skoro desetostruko iznad maksimalne granice, sa jasnim dramatičnim posledicama po zdravlje populacije. Posebno ističemo akutne efekte opasne po život za građane sa već oštećenom plućnom funkcijom.
Vatrogasci su danas saopštili da “nema razloga za brigu i da se radi o dimovima sa Vinčanske deponije”. Pri tome, nisu informisali javnost da se u tim nekontrolisanim (tinjajućim) sagorevanjima na niskim temperaturama, oslobađa mnogo više toksičnih supstanci nego kada je sagorevanje na visokim temperaturama u ustaljenom režimu i potpuno.
Skupština slobodne Srbije zahteva da se pokrenu postupci protiv odgovornih za bezbednost deponije u Vinči i da svi nadležni gradski organi i službe konačno počnu da rade svoj posao u službi građana. Svi podaci kojima raspolaže bilo koji organ ili organizacija javne vlasti u Beogradu, dužni su da, po Arhuskoj konvenciji, koju je Srbija ratifikovala 2009. godine, bez odlaganja i na razumljiv način obaveste građanke i građane Srbije, o opasnostima koje prete usled sagorevanja opasnih materija i da im preporuče mere zaštite od posledica zagađenja.
Pozivamo građane Beograda i Pančeva da se, umesto zatvaranja prozora, uključivanja klima-uređaja i filtera za prečišćavanje vazduha (ako ih imaju) probude, reaguju i zahtevaju ispunjavanje svojih prava na blagovremeno obaveštavanje o stanju životne sredine. Neobrazovanost, nestručnost i nezainteresovanost vlasti u rešavanju gorućih pitanja dovodi do teških zdravstvenih i ekoloških posledica. Ovaj poslednji u nizu incidenata mora okupiti sve odgovorne pojedince i organizacije na novi ustanak nepristajanja na opšte zagađenje svih aspekata života. Moramo se okupiti oko nauke, struke i građanskog aktivizma u cilju zaštite zdravlja ljudi u Srbiji. Pozivamo sve organizacije i pojedince na veliki ekološki ustanak nepristajanja na trovanje koji zakazujemo za 25. septembar.
Skupština slobodne Srbije