Knjižara poklanja knjigu svakom djetetu koje donese praznu plastičnu bocu ili limenku
Povezani članci
- Poništena Studija uticaja na životnu sredinu za površinski kop Gacko – Centralno polje!
- Zeleni forum: Nuklearna centrala Krško opasnost je za sve okolne države
- Vlaseničani neće fabriku načelnika Opštine pored svojih zgrada
- “Živi fosil” svetske flore: Da li će Pančićeva omorika preživeti klimatske promene?
- Jadran među najzagađenijim morima u Evropi
- Deponije iznad Tuzle ugrožavaju građane: Od mirisa uginulih životinja i otpada ne možemo disati
Foto: CNN/Bookvar
U gradiću na jugu Italije u blizini Salerna nalazi se knjižara koja uvela specifičan način plaćanja knjiga. Kako bi kod dece istovremeno razvili čitalačke, ali i ekološke navike, u kojoj knjižari su odlučili da svako mlađi od četrnaest godina ko donese praznu plastičnu bocu ili limenku zauzvrat dobije knjigu po svom izboru.
Ova ideja je potekla od Mišela Džentila, vlasnika knjižare i kafića Ex Libris iz Pola, koji je na ovaj način želeo i da ohrabri decu da čitaju, ali i da učini nešto korisno za planetu.
„Nadam se da će moja inicijativa postati viralna i uticati na celu zemlju“, rekao je on. „Bilo bi to revolucionarno, ne samo za planetu, već i za obrazovanje dece i njihove izgleda za zapošljavanje.“
Zanimljiv je i način prikupljanja knjiga za ovu akciju.
Naime, na jugu Italije postoji običaj koji se naziva „caffe sospeso“ ili „kafa na čekanju“. U pitanju je čin solidarnosti i humanosti gde neko ko kupuje kafu naručuje sospreso. Ovo znači da ta osoba konzumira jednu kafu, ali plaća dve. Drugu kafu će kasnije dobiti neka siromašna osoba koja dođe i kafić i pita da li imaju sospreso. Ovaj običaj je nastao u jednom radničkom kafiću u Napulju, a ubrzo se proširio i u mnogim drugim kafićima.
Na ovaj način Mišel Džentile prikuplja i knjige za svoju akciju. On to naziva “libro sospeso” ili „knjiga na čekanju“.
„Samo juče sam poklonio šezdeset knjiga na čekanju“, kaže Džentile. „Zamislite da to postane globalna igra u kojoj svako dete na planeti može da zameni plastičnu bocu ili limenku za knjigu?“
Iako je deprimirajuće što je pitanje problema plastičnog otpada na individualnim genijalcima i njihovim rešenjima, a ne na onima koji proizvode plastiku, ipak ohrabruje podatak da je u malom mestu na jugu Italije sve više dece sa knjigama, a sve manje plastičnog otpada tamo gde mu nije mesto.