Glifosat – otrov oko nas
Povezani članci
- Novi ugalj na Balkanu – Zbogom zaštiti klime?
- Nekropola na Ozrenu pred uništenjem – Balvani važniji od stećaka?!
- Očuvanje Pančićeve omorike: Projektni tim obišao ogledne plohe
- Nekoliko stotina građana učestvovalo u akciji „Let’s Do It – očistimo zemlju za 1 dan“
- WWF upozorava: nestane li ribe, nestat će i ljudi
- Guterres: Crveni alarm za planetu
U okviru obilježavanja Svjetskog dana hrane, 16. oktobra, pokrenuli smo anketu na internetu kojom tražimo mišljenje građana Bosne i Hercegovine o upotrebi kontroverznog herbicida glifosata. Centar za životnu sredinu poziva sve građane i građanke da pristupe anketi preko QR koda ili linka, i da iskažu svoje mišljenje o dozvoli za upotrebu glifosata u Bosni i Hercegovini.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScdLEzWWUXjxXlm6km3jtq8oJ7b1v46vLsRbLwED3a6L89tXA/viewform
Glifosat je najprodavaniji herbicid na svijetu, a Međunarodna agencija za istraživanje karcinoma ga je proglasila vjerovatno karcinogenim na osnovu studija dostupnih javnosti. Evropska agencija za sigurnost hrane i Evropska agencija za hemikalije nisu saglasne sa ovom klasifikacijom, uzimajući u obzir studije korporacija koje proizvode glifosat, a koje nisu dostupne javnosti. Evropska unija još uvijek nije donijela odluku da li će odobriti upotrebu glifosata nakon decembra 2017. godine.
Centar za životnu sredinu je u septembru obavio nasumično uzorkovanje namirnica u Banjoj Luci i pet uzoraka analizirao na ostatke glifosata u certifikovanoj laboratoriji. Svi uzorci su imali nivo glifosata manji od 0.1 mg/kg, što predstavlja maksimalne dozvoljene količine glifosata u namirnicama, te su u zakonski propisanom opsegu.
„Za ovakve rezultate moramo biti zahvalni činjenici da su genetski modifikovani usjevi zabranjeni u Bosni i Hercegovini, a glifosat se ipak najviše koristi upravo na njima. Ipak, upotreba glifosata je široka, te se koristi i na voćnjacima, njivama prije i poslije žetve, na javnim prostorima itd. Zbog toga se moramo zapitati koliko smo mi, ali i ostali biljni i životinjski svijet, zapravo izloženi ovom herbicidu i da li njegova upotreba treba da bude produžena“, navela je Marina Kuburić, iz Centra za životnu sredinu.
Istraživanja u Evropi su pokazala male nivoe glifosata u mnogim namirnicama, od piva do brašna, a ovom vjerovatno karcinogenom herbicidu izloženi smo i u parkovima, na ulicama i slično. Takođe, utvrđeno je prisustvo ovog herbicida u urinu kod 43.9% evropskih ispitanika. Ukupna izloženost može biti opasna po ljudsko zdravlje, te u Centru za životnu sredinu smatraju da se dozvola za korištenje glifosata u Bosni i Hercegovini ne smije produžiti poslije decembra 2017. godine.
„U Evropi je probuđena svijest o ovom problemu, te mnoge države, poput Italije, zabranjuju upotrebu glifosata na javnim površinama, dok Francuska planira do 2022. godine u potpunosti da zabrani glifosat, bez obzira na odluku Evropske komisije. Ovo je put kojim treba ići i Bosna i Hercegovina, kako bismo zaštitili naše građanke i građane, ali i biodiverzitet koji nas okružuje“, izjavio je Viktor Bjelić, potpredsjednik Centra za životnu sredinu.
Kampanja se provodi uz finansijsku podršku fondacija GEKKO i Grassroots iz Njemačke.