Danas je Dan planete Zemlje: U kakvom je stanju planeta na kojoj živimo?
Povezani članci
- BiH da ratifikuje i počne da primjenjuje Pariški sporazum, a Vlade FBiH i RS da odustanu od izgradnje novih termoelektrana
- Klimatska kriza: Pregled najznačajnijih događaja 2021. godine
- U Mediteranu godišnje završi 230.000 tona plastičnog otpada
- Finska je zemlja sa najambicioznijim klimatskim ciljevima na svetu, negativne emisije do 2040.
- Udar na prirodni dragulj u Kantonu Sarajevo: Sječa šume na izvoru Rakitnice
- Mostar: U probni rad pušteno postrojenje za recikliranje otpada
Dan planete Zemlje (eng. Earth Day) obilježava se 22. aprila u više od 150 zemalja širom svijeta.
Namjera ovog dana je da ljude širom svijeta podsjeti u kakvom je stanju priroda planete na kojoj žive, kao i da se stanovništvu ukaže na probleme ekosistema, na zagađenje naseljenih mjesta i na to kako poboljšati kvalitet životne sredine.
Na konferenciji UNESCO-a 1969. godine John McConnell prvi je put predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje i iste je godine dizajnirana Zastava Zemlje, a sam je naziv “Earth day” prvi put upotrijebio 21. marta gradonačelnik San Francisca Joseph Alioto 1969. godine u proglasu kojim je odlučeno da se u gradu i na područja San Francisca proslavi kao Dan planete Zemlje.
“Neka budu samo mirni i veseli Dani Zemlje u budućnosti za naš lijepi svemirski brod Zemlja koji nastavlja da se okreće i kruži u hladnom svemiru sa njegovim toplim i lomljivim tovarom vedrog života”, izjavio je sekretar Ujedinjenih Nacija, U Thant 21. marta 1971.
Dan planete Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tokom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.
Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština Ujedinjenih naroda 22. aprila proglasila međunarodnim Danom planete Zemlje.