Betaray – korak naprijed u iskoristivosti solarne energije
Povezani članci
- Prirodne katastrofe od 1900. odnijele osam milijuna života
- ZELENI TALAS: Međunarodni dan rijeka – Našim rijekama „teče“ smeće i milioni u džepove tajkuna
- Španija i Bugarska pred Sudom pravde EU-a zbog kvaliteta zraka
- Novi zemljotres pogodio Novi Zeland, spasilačke službe evakuiraju stanovništvo
- U Kaliforniji proglašeno vanredno stanje zbog poplava
- U Londonu postavljene zelene klupe koje upijaju smog
Njemački arhitekt André Broessel, iz Rawlemon-a, u kristalnoj kugli vidi budućnost obnovljive energije.
U ovom slučaju se ne radi o kristalnoj kugli za proricanje budućnosti nego o kristalnom globusu za proizvodnju solarne energije sa sistemom praćenja sunca – u principu, golema staklena pikula u čeličnoj mehaničkoj konstrukciji.
Ova pikula nikako nije igračka jer prikuplja i koncentrira sunčevu svjetlost po danu i mjesečevu svjetlost po noći do 10,000 puta što ju čini 35% učinkovitijom od standardnih panela sa dvo-osnim sustavima praćenja sunca.
André Broessel je bivši finalist za World Technology Network Award 2013 gdje je sudjelovao s dizajnom kristalne kugle te je nakon natjecanja dovršio i finalnu verziju naziva Betaray koja može skupljati difuznu svijetlo kao što je npr. za sivih, oblačnih dana gdje je sunce prekriveno oblacima.
Da, 35% je učinkovitija od standardnih solarnih panela i potpuno funkcionalna i za oblačnih dana što je čini sljedećim logičkim korakom u evoluciji iskoristivosti solarne energije. Ukoliko dođe do komercijalne proizvodnje, možemo biti sigurni da neće proći dugo prije nego ju ugledamo i na krovovima po Hrvatskoj, no ukoliko ne dođe do komercijalne proizvodnje možda nađe mjesto u nekoj kasnoj TV emisiji o tarotu kao sredstvo za proricanje budućnosti, nikad se ne zna.