U cijelom svijetu bogati postaju još bogatiji
Povezani članci
- Zbog zapljene jahte Mitrović izbacuje i Severinu s Pinka
- Čelnica MMF-a upozorava na neizvjesnost u pogledu zdravlja europskih banaka
- Japan se okreće inozemstvu radi širenja nuklearne tehnologije
- Velika Britanija preuzima tron ekonomske sile
- Kako su skupljali glasače: HDZ u 5 godina u državnoj i javnoj upravi zaposlio više 60 tisuća
- Izbor najboljeg hrvatskog govornika
I dok čekamo da se krvna slika Hrvatske oporavi (za što će biti potrebno jako puno boca financijske infuzije), svijet se i dalje vrti, bogati postaju još bogatiji i to ne samo u SAD-u nego posebice na rastućim tržištima.
Prema anketi rađenoj na milijunašima iz 25 zemalja koju je provela financijska i konzultanska kuća u svijetu Deloitte, očekuje se da će do 2020. godine javne i privatne investicije najbogatijih obitelji porasti na 202 bilijuna dolara, odnosno više nego dvostruko u odnosu na ovogodišnjih 92 bilijuna. U međuvremenu, u razvijenom svijetu broj obitelji s više od milijun dolara također će se povećati za dvije trećine, odnosno na 55,5 milijuna i više nego dvostruko, na 10 milijuna, na tržištima u razvoju poput Kine, Indije i Brazila. Pa ipak, Deloitte predviđa kako će unatoč opsjednutosti industrije upravljanjem imovine na tržištima u razvoju, većina najbogatijih svjetskih obitelji biti koncentrirana na području SAD-a i Europe.
Deloitte također navodi kako Kina, Brazil, Rusija i druga tržišta u razvoju pogonjena gospodarskim rastom, cijenom robe i razvojem gospodarstva stvaraju svoje milijunaše mnogo bržim tempom nego već razvijena tržišta. Do 2020. godine, sa 3,6 bilijuna dolara i Kina će se vjerojatno pridružiti redovima top deset najbogatijih gospodarstava, dok će prosječni indijski milijunaš biti bogatiji nego prosječni američki milijunaš. Deloitte također očekuje kako će Kina i nadalje biti pokretačka snaga rasta bogatstva milijunaša na tržištima u razvoju, a za njom će sljediti Brazil i Rusija, dok će na razvijenim tržištima Australija i Singapur ostvariti najbrži rast milijunaških kućanstava.
S druge strane, milijunaši u Singapuru, središtu upravljanja imovinom na Dalekom istoku, mogli bi do 2015. godine premašiti Švicarsku koja je s 4,5 milijuna dolara, koliko je “težak” prosječan milijunaš, na vrhu svjetske ljestvice po broju milijunaša, navodi se u studiji iOxford Economicsa. Bogatstvo koje je studijom zahvaćeno uključuje dionice i ostale investicije, nematerijalnu imovinu, primarno mjesto stanovanja, održivost, poslovne udjele i drugu imovinu.
Potaknuti jačim oporavkom od očekivanog, te rastom potražnje u Kini, izgledi tržišta luksuznih roba u SAD-u i Europi znatno su se poboljšali u posljednjih nekoliko mjeseci, zaključila je konzultantska kuća Bain & Co. Snažan priljev turista u Europi zajedno s porastom prodaje u američkim robnim kućama pridonio je oporavku, stoji u izvještaju. Ako je 2009. bila godina kada su kupci stisnuli svoje novčanike zastrašeni financijskom krizom, a 2010. ih počeli pomalo otvarati, tada bi 2011. godina trebala svjedočiti povratku potrošnje luksuzne robe u normalu u skladu s povijesnim trendovima.
Globalna menadžmentska konzultantska tvrtka Bain Consultancy kaže da vjeruje kako je prošle godine prodaja luksuzne robe porasla za osam posto (mjereno u nepromjenjivoj valuti), što je šest posto više od predviđenog. U nominalnom smislu, prošle godine globalna prodaja luksuzne robe porasla je 12 posto, 10 posto više u odnosu na prethodnu godinu.
Kupci iz Kine već su svjetski kupci broj dva luksuzne robe, odmah iza onih iz SAD-a, kažu u Bainu. Prodaja luksuzne robe u Kini u 2010. godini porasla je 30 posto, a uz stalnu valutu u ovoj godini predviđa se rast od 25 posto na 11,5 milijarde eura, dok bi američka prodaja luksuzne trebala porasti osam posto, odnosno na 52 milijardi eura u 2011. nakon 10-postotnog povećanja u uvjetima stabilne valute u 2010. na 48,1 milijarde, stoji u Bainovoj analizi.