Što se to događa s Facebookom?

Autor/ica 20.6.2012. u 08:26

Što se to događa s Facebookom?

18. svibnja je datum kojeg mnogi investitori proklinju. Na taj dan Facebook je uvršten u javno trgovanje na burzi, uz početnu cijenu dionice od 38 američkih dolara, što je predstavljalo vrijednost tvrtke od preko 100 milijardi dolara. 

Mnogima je to sve bilo jako sumnjivo, ali opet, ulaganje u tvrtku poput Facebooka koja se približava brojci od milijardu korisnika se činilo kao dugoročno siguran dobitak. Nakon kratkotrajnog skoka cijene iznad 40 dolara, vrijednost dionice je počela strmoglavo padati, izazivajući reakcije i kritike mnogih, kao i upletanje američkih državnih službi koje istražuju moguće odavanje informacija o stvarnom poslovnom stanju tvrtke velikim igračima na tržištu. Uz to su se nadovezali mnogi tehnički problemi koje su korisnici imali i totalno nepredvidljivo ponašanje Facebooka o čemu smo i sami pisali u članku o Facebook oglasima.

A gdje je novac? 

Facebook trenutno ima dva glavna modela zarade: oglašavanje i Facebook kredite, koje korisnici kupuju i koriste kao virtualni novac za kupovinu. Što se oglašavanja tiče, Facebookov najveći problem su mobilni uređaji. Standardno web sučelje su u dovoljnoj mjeri zasitili oglasima (sve više sve manjih oglasa koji su sve manje vidljivi), ali veliki problem predstavljaju mobilni uređaji s obzirom na veličinu ekrana. Na manje ekrane nije moguće ugurati puno oglasa, te Facebook gubi jako puno potencijalne zarade. Koliko? Uzimajući u obzir da korisnici surfajući preko mobilnih uređaja provedu više od 50% vremena korištenja Facebooka, to je jako puno. To surfanje preko mobilnih uređaja u većini slučaja ne traje jako dugo i svodi se na brzinsko pregledavanje vijesti kad nismo za računalom, ali kako korisnici to čine jako puno puta tijekom dana (u liftu ili dok čekaju na šalteru), dolazimo do podatka da preko 50% vremena provedu pristupajući Facebooku putem mobilnih uređaja. Facebook je počeo prikazivati oglase unutar mobilnog sučelja (unutar newsfeeda), ali u svakom slučaju gubi jako puno u odnosu na klasično desktop sučelje.

financialpost.com

financialpost.com

Iskorištavanje platforme 

Što se Facebook kredita tiče, tu leži ogroman potencijal kojeg Facebook još nije uspio u potpunosti iskoristiti. Facebook je platforma koja prodavačima može omogućiti prodaju svojih roba ili usluga putem Facebook kredita, a krajnjim korisnicima kupovinu i korištenje mnogih servisa na jednom mjestu. U ovom trenutku, taj dio se najviše svodi na kupovinu unutar igara (npr. kupovinadodatnih bodova kako bi brže napredovali), ali u budućnosti očekujem sve više servisa koji će biti integrirani unutar Facebooka. Na primjer, meni bi bilo jako zanimljivo vidjeti neki od servisa za iznajmljivanje filmova integriran unutar Facebooka. Jednostavno bih mogao vidjeti preporuku za neki film od svojih prijatelja, kliknuti na Pogledaj te odmah početi gledati taj film. Uz plaćanje određenog broja Facebook kredita, naravno. Za Facebook je problem što korisnici još ne smatraju Facebook kao mjesto gdje će nešto kupovati (sjetimo se primjera nekoliko velikih brendova koji su otvorili svoje Facebook trgovine i zatvorili ih nakon nekoliko mjeseci zbog nedovoljnog prometa), već ga smatraju kao mjesto za besplatnu zabavu. Očekujem da će se to s vremenom promijeniti, s obzirom da ni Internet nije u ranim počecima bio smatran mjestom za kupovinu. A danas bez web kupovine gotovo i ne možemo živjeti. Facebook jednostavno mora biti strpljiv.

Ono što me ne bi iznenadilo, i što gotovo i očekujem, su Facebook Premium funkcije. Naravno, Facebook je bio i uvijek će ostati besplatan, ali uvođenje nekih naprednih opcija koje će se plaćati se čine kao sasvim racionalan potez. Neću pokušavati predviđati koje bi to funkcije mogle biti, ali očekujem tako nešto jer postoje napredni korisnici koji bi platili više za određene servise.

Kretanje dionice Facebooka

Kretanje dionice Facebooka

Što dalje? 

Facebook ima gotovo milijardu korisnika. Kao javna tvrtka kojom se trguje na burzi ima odgovornost svojim dioničarima donijeti povrat investicije. Jače monetiziranje ovih milijardu korisnika će biti jedan od glavnih Facebookovih prioriteta u idućem razdoblju, kako bi zarađivali još i više. Pad cijena dionica je samo posljedica toga što Facebook još ne uspijeva u dovoljnoj mjeri zarađivati kako bi opravdao vrijednost tvrtke od 100 milijardi dolara, ali to je posve normalan proces. Vrijediš onoliko koliko zarađuješ, a Facebook se sada mora potruditi i smisliti način kako zaraditi što više od svoje velike baze korisnika. Što nam donosi budućnost? Kako bi rekao jedan kolega, ne znam, ali znam da će biti jako zabavno.

Piše: Ilija Brajković, managing partner u tvrtki Akcija

poslovni.hr

Autor/ica 20.6.2012. u 08:26